Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 1 юли 2024 година ваучерите за храна стават изцяло електронни

Снимка: БГНЕС

От 1 юли 2024 година ваучерите за храна ще бъдат изцяло електронни. Промените в Закона за корпоративното подоходно облагане, приети със Закона за държавния бюджет за 2023 г., предвиждат преходен период от шест месеца считано от 1 януари догодина, в който ще могат да се предоставят и на хартия, както е в момента.

"Това беше една дългоочаквана промяна, която ще улесни и потребителите и работодателите", коментира в интервю за Радио София Таня Обущарова - главен секретар на Асоциацията на операторите на ваучери за храна в България.

„До момента работодателите всеки месец предоставят ваучерите за храна на хартия, тоест, това задължително трябва да се случва физически в офиса, но след пандемията от Covid 19 много хора предпочитат да работят от вкъщи, от разстояние и това нововъведение ще бъде улеснение за тях и работодателите“, поясни тя.

„Смятам, че това е една дългоочаквана промяна от всички потребители, тъй като това ще улесни употребата на ваучерите в търговските обекти, защото потребителите ще могат да проверяват валидността и наличността на ваучерите, както и в кои обекти могат да ги използват“, каза още Таня Обущарова.

По думите й в законодателството е предвидено ваучерите да бъдат както на физически носител - във вид на карта, така и виртуални. Това ще зависи от избора на всеки работодател, както и от технологиите, които операторите на ваучери ще предложат на пазара.

„Важно е да кажем, че ако се предоставят във вид на карта, това няма да бъде платежен инструмент, от който да могат да се теглят средства или да се прехвърлят към друга банка, а ще си остане социална придобивка. Чрез тези карти няма да може да се извършва теглене от банкомат. С ваучерите ще могат да бъдат закупувани само хранителни продукти, няма да могат да се купуват цигари и алкохол, както и няма да могат да се използват извън територията България. Ако придобивката е във вид на виртуален инструмент, най-вероятно ще представлява мобилно приложение на телефона на потребителите“, уточни тя и допълни, че месечната необлагаема сума, която работодателите могат да предоставят под формата на ваучери за храна остава до 200 лева.

„Очаква се дигитализацията на ваучерите да доведе до улеснение и в намаляването на административните разходи от страна на работодателите, тъй като няма да е необходимо те всеки месец да раздават тези ваучери, което по принцип е един значителен  вътрешен разход на ресурси във всяка една компания. В началото това може да доведе до по-голяма инвестиция, за да се оборудват служителите с карти или виртуални инструменти, но в дългосрочен план, това ще е по-скоро спестяване за работодателите. Единствено условие за работодателите е, служителите да бъдат наети на трудов договор и да нямат прилежащи на принудително изпълнение задължения към хазната“, подчерта Таня Обущарова.

Още подробности по темата чуйте в разговора на Невена Николова в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00