Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

През септември светът отбелязва Месеца за борба с рака на яйчниците

Какво е нужно да знаем за профилактиката, която не бива да пренебрегваме?

Снимка: pixabay.com

Всяка година през септември светът отбелязва Месеца за борба с рака на яйчниците. Целта е да се повиши информираността за болестта, като се обърне внимание на рискови фактори, симптоми, ранна диагностика и лечение.

В предаването „Ритъмът на столицата“ събеседник по темата е онкологът д-р Росица Кръстева.

Овариалният карцином е седмото по честота онкологично заболяване сред жените по света и засяга дамите предимно над 50-годишна възраст в менопауза. Всяка година около 300 000 жени в световен мащаб и около 800 в България чуват диагнозата рак на яйчниците, като Европа е сред регионите с най-висок брой на нови случаи на болестта в света.

Изключително важно е, ако можем да предотвратим появата на това заболяване, каза онкологът, но подчерта, че това е изключително трудно, тъй като няма нито едно кръвно изследване или преглед, с което категорично да се установи неговата липса.

"Ние трябва да имаме грижа като жени, отговорни за здравето си, веднъж годишно да посещаваме гинеколог", посочи тя, тъй като изключително лесно, безобидно и безвредно е изследването, което ще ни бъде направено, то е ехографско и е напълно безболезнено, както и прегледът.

Всяка една жена, отговорна за здравето си, да има грижата да посети гинеколог, който действително е добър в своята област и тогава прегледът няма да бъде направен проформа, обясни специалистът. Когато става дума за профилактика това е нещо, което ние трябва да направим, тъй като при това заболяване скринингът не е метод, който се налага, както при карцинома на гърдата или простатният карцином“, уточни тя.

Трябва да кажем, че ракът няма специфични симптоми, или ако има, те вече са късен белег. Понякога симптоми дори липсват, което води до диагностициране на до 80% от случаите в напреднал стадий.

„Ако има дискомфорт ниско в корема, усещане за подуване или друго, което преди това го е нямало и жената не го е усещала, е редно да се потърси мнението на лекар гинеколог. При фамилна обремененост, освен редовните прегледи веднъж годишно, ако има наличие на някакъв по-специфичен симптом, свързан с областта ниско в таза, може да ни насочи към такъв преглед“, съветва д-р Росица Кръстева.

В разговора ще чуете и за късните симптоми на заболяването.

В началото симптомите може да са малко, неспецифични или да липсват. Според експертите броят на жените по света, диагностицирани с рак на яйчниците, ще нарасне с почти 42% до 2040 г., като се предвижда броят на дамите, които ще загубят битката със заболяването, да достигне до 313 617, което е над 50% увеличение спрямо 2020 г.

Сред рисковите фактори за появата на овариален карцином са:

  • Възраст – заболяването рядко се среща при жени под 40 години. Половината от всички случаи са при пациентки над 60;
  • Наднормено тегло – жени с наднормено тегло (с индекс на телесната маса 30 или повече) са изложени на по-голям риск от развитие на това заболяване;
  • Късно забременяване, липса на бременност, ранна първа менструация (преди 12-годишна възраст) и късно настъпване на менопауза (след 51-годишна възраст);
  • Хормонална терапия след менопауза – използването на хормонална терапия с естроген или естроген и прогестерон след менопауза увеличава риска от заболяването.

Промените в гените BRCA1 и BRCA2 се свързват с повишен риск от развитие на рак на яйчниците. Мутациите могат да бъдат наследствени или да възникнат под влияние на околната среда. При наличие на BRCA1 мутация доживотният риск от развитие на рак на яйчниците се увеличава с около 40%, докато при BRCA2 мутация – с 10-20%.

„Лечението на рака на яйчниците е много по-различно от това преди 20 или дори преди 10 години и затова дори и да бъдат диагностицирани с това заболяване в по-напреднал стадий, жените трябва за знаят, че имат шанс за лечение и в България той е абсолютно достъпен“, увери онкологът д-р Росица Кръстева.

Чуйте още подробности в разговора на Елена Пъневска в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национален дворец на културата

Информационен ден по Програма "Европа 2024" на Столичната община

Утре (22 май), в Sofia Lab, ще се проведе вторият Информационен ден по Програма „Европа 2024“ на Столичната община. Експертите ще дават насоки и формуляри за кандидатстване, придружаващи документи и ще разясняват методиката за оценяване. И през тази година, основаната цел е подпомагането и сътрудничеството между гражданите и местната власт...

публикувано на 21.05.24 в 15:09

Вторият концерт от цикъла "Вдъхновение" на Минко Ламбов с премиера на 22 май

На 22 май, от 18.30 ч., в концертната зала на Общински културен институт „Надежда“, ще се състои вторият концерт от цикълa „Вдъхновение“ на Минко Ламбов, заедно със „Симфониета „София“. Минко Ламбов композира концерта, специално за тромпетиста Венцислав Благоев. „Музиката е прекрасна. Аз отдавна свиря със „Симфониета“, с Минко, други..

публикувано на 21.05.24 в 13:42

Спортът и геополитиката през призмата на актуалния олимпийски идеал

Конференция-дискусия на тема " Спорт и геополитика: мит ли е олимпийският идеал за мир и братство? " ще се проведе на 22 май от 12:00 ч., съобщиха организаторите от Френския институт в България, „София 2024 – Световна столица на спорта“ и Националната спортна академия „Васил Левски“. Във време, когато конфликтите се изострят,..

публикувано на 21.05.24 в 13:12
Марио Хосен солира на откриването на

Научен симпозиум за музиката на композиторите от Дунавските държави

В рамките на международния музикален фестивал „Варненско лято“ има няколко важни насоки, които се развиват целенасочено през последните години. Разказва Марио Хосен, артистичен директор на фестивала: „Вече стана малка традиция в рамките на фестивала да наблягаме и на научния симпозиум – тази година той ще бъде посветен на музиката на..

публикувано на 21.05.24 в 12:31
Валентина Мизийска

Авторът Валентина Мизийска дава съвети по творческо писане в своя сайт

Валя Мизийска обожава математиката и литературата. От малка чете много и постоянно предизвиква себе си с нестандартни задачи. Завършва природо-математическата гимназия в Бургас, специализира икономика в София и в продължение на 15 години работи в рекламния бизнес, където планира и организира промоции, ръководи екипи и управлява финанси, пише рекламни..

публикувано на 21.05.24 в 12:02
Фрагмент от кадър на Алекс Костадинов

Шест фотоистории провокират на тема "Перфектни тела"

Шест истории на танцьори разказват Коста Каркашян (хореограф и визуален артист) и Алекс Костадинов (фотограф) в изложбата "Перфектни тела" , която ще се открие тази вечер (18 ч.) в галерия „Топлоцентрала – Куб“ . Проектът им изследва начина, по който танцовите артисти разглеждат и оценяват сами телата си . Танцуващото тяло бива..

публикувано на 21.05.24 в 11:23

Mentor the Young: Да надскачаш себе си с помощта на по-опитен

Когато един проактивен младеж има възможност да черпи от опита и познанията на по-опитен човек, тогава се спестява време, спестяват се грешки, повишава се ефективността. Младите хора така се развиват по-бързо и резултатно, а менторът участва и помага за реализация на конкретни цели , които могат да бъдат личностни, кариерни или..

публикувано на 21.05.24 в 09:49