Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

През септември светът отбелязва Месеца за борба с рака на яйчниците

Какво е нужно да знаем за профилактиката, която не бива да пренебрегваме?

Снимка: pixabay.com

Всяка година през септември светът отбелязва Месеца за борба с рака на яйчниците. Целта е да се повиши информираността за болестта, като се обърне внимание на рискови фактори, симптоми, ранна диагностика и лечение.

В предаването „Ритъмът на столицата“ събеседник по темата е онкологът д-р Росица Кръстева.

Овариалният карцином е седмото по честота онкологично заболяване сред жените по света и засяга дамите предимно над 50-годишна възраст в менопауза. Всяка година около 300 000 жени в световен мащаб и около 800 в България чуват диагнозата рак на яйчниците, като Европа е сред регионите с най-висок брой на нови случаи на болестта в света.

Изключително важно е, ако можем да предотвратим появата на това заболяване, каза онкологът, но подчерта, че това е изключително трудно, тъй като няма нито едно кръвно изследване или преглед, с което категорично да се установи неговата липса.

"Ние трябва да имаме грижа като жени, отговорни за здравето си, веднъж годишно да посещаваме гинеколог", посочи тя, тъй като изключително лесно, безобидно и безвредно е изследването, което ще ни бъде направено, то е ехографско и е напълно безболезнено, както и прегледът.

Всяка една жена, отговорна за здравето си, да има грижата да посети гинеколог, който действително е добър в своята област и тогава прегледът няма да бъде направен проформа, обясни специалистът. Когато става дума за профилактика това е нещо, което ние трябва да направим, тъй като при това заболяване скринингът не е метод, който се налага, както при карцинома на гърдата или простатният карцином“, уточни тя.

Трябва да кажем, че ракът няма специфични симптоми, или ако има, те вече са късен белег. Понякога симптоми дори липсват, което води до диагностициране на до 80% от случаите в напреднал стадий.

„Ако има дискомфорт ниско в корема, усещане за подуване или друго, което преди това го е нямало и жената не го е усещала, е редно да се потърси мнението на лекар гинеколог. При фамилна обремененост, освен редовните прегледи веднъж годишно, ако има наличие на някакъв по-специфичен симптом, свързан с областта ниско в таза, може да ни насочи към такъв преглед“, съветва д-р Росица Кръстева.

В разговора ще чуете и за късните симптоми на заболяването.

В началото симптомите може да са малко, неспецифични или да липсват. Според експертите броят на жените по света, диагностицирани с рак на яйчниците, ще нарасне с почти 42% до 2040 г., като се предвижда броят на дамите, които ще загубят битката със заболяването, да достигне до 313 617, което е над 50% увеличение спрямо 2020 г.

Сред рисковите фактори за появата на овариален карцином са:

  • Възраст – заболяването рядко се среща при жени под 40 години. Половината от всички случаи са при пациентки над 60;
  • Наднормено тегло – жени с наднормено тегло (с индекс на телесната маса 30 или повече) са изложени на по-голям риск от развитие на това заболяване;
  • Късно забременяване, липса на бременност, ранна първа менструация (преди 12-годишна възраст) и късно настъпване на менопауза (след 51-годишна възраст);
  • Хормонална терапия след менопауза – използването на хормонална терапия с естроген или естроген и прогестерон след менопауза увеличава риска от заболяването.

Промените в гените BRCA1 и BRCA2 се свързват с повишен риск от развитие на рак на яйчниците. Мутациите могат да бъдат наследствени или да възникнат под влияние на околната среда. При наличие на BRCA1 мутация доживотният риск от развитие на рак на яйчниците се увеличава с около 40%, докато при BRCA2 мутация – с 10-20%.

„Лечението на рака на яйчниците е много по-различно от това преди 20 или дори преди 10 години и затова дори и да бъдат диагностицирани с това заболяване в по-напреднал стадий, жените трябва за знаят, че имат шанс за лечение и в България той е абсолютно достъпен“, увери онкологът д-р Росица Кръстева.

Чуйте още подробности в разговора на Елена Пъневска в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13