Виктор Топалов ни представя книгата „Скритата София и други чудеса“ чрез нейния автор, Георги Момчил Попов:
"В 2007 издадохме книга с мои кратки разкази за София от по 15 реда - на луксозна гланцова хартия и с много снимки, преведе се и на английски от 3 преводачки от Народното събрание. 16 години поддържам и блога. Като хвана нещо си го разчепквам както си трябва. Казвам, че са пътешествия и проучвания около шоплука. Той влияе, има малки открития, с които се гордея. Направих съпоставки и открих защо ръката се казва Палакария. Търсих старите източници - любим ми е акад.Иречек, пътуванията му из България в 1888, на прекрасен български - интелектът си е интелект, пише много сладко.
Историята на Княжево е също интересна - Батенберг е ходил един път седмично на баня в Княжево, когато тогава се е наричало Бали Ефенди. Селяните са го посрещали с шпалир, хвърляли са капи и са викали ура. Тогава се сменя и името на Княжево. Спирката на Петицата там си носеше стар софийски дух, хората ходеха с брезентови раници и кожени тиролски или баварски гащи, оттам тръгваше и стария лифт до Копитото с алуминиевите кабинки, не помня дали имаха стъкла, в детските ни очи изглеждаха като космически кораби.
Разбрах от публична лекция на проф.Келбечева, че металната конструкция на Халите е платена от Спас Темелков и е поръчана във фабриката на Гюстав Ефел - значи са братовчеди с Айфеловата кула!
Премиерата е на 16 септември в Американския център, отляво на главния вход на Столична библиотека от 11 ч."
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..
"Грийнпийс“ – България се обръща към институции и дружества от сектора с призив за модернизиране на централното отопление. В серия от срещи и разговори те споделят добрия опит от света и настояват този сектор от енергетиката да започне да навлиза в 21 век. Експертите от "Грийнпийс“ изтъкват като нужда от оптимизация постоянните аварии,..
На последното си заседание, Столичният общински съвет даде мандат за изготвяне на доклад за създаване на общинско дружество – търговец на електроенергия, което да оптимизира разходите за електроенергия в общинския сектор. Според данните на Временната комисия за анализ на количествата и цените на потребяваната електрическа енергия от Столичната община..
Днес денят ще е мразовит. Дневните температури в повечето места ще са отрицателни - между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщиха от НИМХ. Ще бъде предимно слънчево, пред обяд над Дунавската равнина все още ще има ниска слоеста облачност и температурите там ще останат по-ниски. Ще духа слаб вятър от северната четвърт. В планините ще бъде..
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..