Откриване на изложбата Тhe Sofianer. Вяра Бояджиева и Николай Петрусенко, участници, са на живо в студиото, от Брюксел се включва и Бистра Иванова - организатор:
"Проектът е международен, роди се преди няколко години, по време на пандемията. Хрумна ми да превърна прозорците си в галерия - лепях си произведения на изкуствата. Така открих и проекта "Брюкселер" - показваха различните лица на Брюксел. Разбрах, че подобни проекти е имало и в Париж, Шанхай и Монреал и затова реших и София да я включим. Поканихме артисти, които да покажат града чрез своите изразни средства. Насърчаваме различния поглед, това, което журито избра, стана след много дискусии избрахме 28 от около 130 творби." (Бистра Иванова)
"Имаше визуална закачка с потенциала на София - културни и природни пластове, ако се преподредят, ще има стабилна основа за бъдещето. В "Тетриса" го има - за да не се случи "пренареждане на пренареждането" - жълтите павета като "Тетрис". Намерих няколко различни фотографии, от които да се информирам за пропорциите - промених леко цветовия нюанс. Тази идея бе от най-сигурните в съзнанието ми." (Николай Петрусенко) И продължава: "Селекцията показва добро разнообразие, гъделичкащо е да попаднеш вътре. Участвах с идеята да изразя това, което имах в главата си. Моята София е свързана с много спомени и хубави моменти, надявам се в бъдещата да е зелена и с баланс."
"Много исках да разкажа как личното и публичното живеят заедно. Докато скицирах записвах какво чувах около мен. Исках нещо лично - едни червени гащи - на нещо много публично - на "Шишман". Купувала съм си по подобен начин чорапи." (Вяра Бояджиева) И още: "Подготвям картинна книга с поезия за София". Мислех си дали да не нарисувам подлеза на НДК - всички ги мързи и пресичат пред трамвай 7, където са такситата. Моята София е изключително контрастна - може да бъде изключително смешна и изключително тъжна. Живяла съм в 6 града в чужбина и София определено има характер. Израснала съм в Люксембург, който е антипод на София."
"Изложбата ще се представи във външната галерия на "Кристал" - ще видим принтирани творбите, 11 септември в 6 вечерта, ще дадем три равностойни награди. Те са символични, всички творби са много хубави. (Бистра Иванова) Мечтая София да се възползва от Витоша и от минералната си вода - в Брюксел всеки квартал си има басейн, София трябва да има такива с минерална вода."
Негово Светейшество Българският патриарх и Софийския митрополит Даниил отслужи пред Паметника на незнайния воин Богоявленски водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия, информира БГНЕС. На събитието присъстват президентът Румен Радев, председателят на парламента Наталия Киселова, вицепрезидентът Илияна Йотова,..
Дружеството за защита на птиците алармира за пагубните последици за пернатите, вследствие на пиротехническите забавления около новогодишното празнуване. Общо над 600 са ранените и загинали птици от фойерверките в Копривщица, сигнализираха от „Зелени Балкани“. Пред Радио София Радослав Петров от Дружеството за защита на птиците обясни, че в..
От 15 години, на Богоявление, Христо Таушанов от София скача в ледените води на езерото в кв. "Дружба", за да спаси кръста. През 2002 г. изпитва силни затруднения, когато живее в САЩ и се зарича, че ако успее да се върне жив и здрав в България, на Йордановден ще скочи за кръста. Връща се и успява да удържи на думата си. И така от 15 години,..
В Арт-фоайе „Антракт“ при Камерна сцена на Народния театър „Иван Вазов“ от 19:00 ч. ще бъде открита изложбата „ Артистът зад плаката – ДЕСПО “. Експозицията е посветена на Стефан Десподов-Деспо, един от най-емблематичните творци на театралния плакат, и включва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от репертоара на Народния..
Днес ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в котловините и западните райони на Горнотракийската низина ще има мъгли, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Източна България до умерен юг-югозападен вятър, с който ще се затопля. Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°, на места в Предбалкана малко по-високи, в..
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...