С много идеи и инициативи започва втората година на една нова, важна магистърска специалност в Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Изключително динамично се развива бизнес средата и геополитическата ситуация, а всичко това придава допълнителна тежест на агросектора и специалността, отбеляза пред БНР-Радио София проф. Теодора Георгиева.
Тя изтъкна, че областта се развива, редом със сфери като роботиката, информационните технологии, фармацията, управленските науки и други.
За специалността иновации и дигитална трансформация на агробизнеса са привлечени за партньори различни водещи организации, отдели в Министерството на земеделието, селскостопанската академия, банка и други.
„Днес агросекторът е много различен, не е какъвто го познаваме отпреди време. Нужни са нови компетенции и многопосочната, интердисциплинарна специалност ги обединява – допълни проф. Георгиева. – От агросектора зависи икономиката ни, както и цялата среда, в която живеем. Той е вход за други сфери, поле за прилагане на разработки и иновации от други области. Това е силно регулиран сектор, изпълняващ и социални функции. Обхващаме цялата верига от свързани дейности за добавена стойност.“
В момента от Стопанския факултет работят по проект с колеги от селскостопански академии в Литва и Латвия за изследване на иновационния потенциал в земеделието, след което ще се даде оценка, каквато досега не е правена, а ще бъде особено полезна за хората, които изготвят политиките в този сектор.
За нов прием в „Иновации и дигитална трансформация на агробизнеса“ има събеседване до края на септември (13 и 28).
Към специалността досега проявяват интерес практици, които осъзнават необходимостта да се развива по нов начин агробизнесът, разпространители на земеделска техника, журналисти, производители, които внедряват тези технологии и други.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
За трета поредна година фонадация "От нас зависи" кани всички деца на "Голямо великденско боядисване на яйца": Събитието ще се проведе на 19 април от 11:00 до 15:00 ч. в Каньон парк в Младост 3 и е със свободен достъп. Точно както и предишната година екипът на фондация „От нас зависи“ е предвидил и работилници, музика, танци, спортни игри и..
Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..
Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното. Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..
Изцяло български изследователски екип от Института по молекулярна биология „Акад. Румен Цанев“ към БАН публикува на 14 април 2025 г. статия в списание Nature Cell Biology . Автори на изследването са Румен Стаматов, Соня Узунова, Йоана Кичева, Мария Карабоева и Тавиан Благоев, под ръководството на доц. Стойно Стойнов . Екипът преодолява..
Апелативен съдебен състав в САЩ определи като “шокиращо” твърдението на официални лица, че не могат да направят нищо по въпроса с освобождаването на мъж, който по думите на администрацията по грешка е бил пратен в затвор в Ел Салвадор. Критиката бе по време на решение по молба на администрацията да се суспендира друго решение, което изисква..
Всекидневно хапче може да бъде също толкова ефективно за понижаване на кръвната захар и подпомагане на отслабването при хора с диабет тип 2, колкото и популярните инжекционни лекарства Mounjaro и Ozempic. Това показват резултатите от клинично изпитване, обявени от американската фармацевтична компания Eli Lilly, съобщават от "Ню Йорк Таймс", цитирани..
Белгийският танцов спектакъл “Everything brings us back to the body” (Всичко ни връща към тялото) ще бъде представен на 23 април, от 19.30 ч., в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала”. Хореографът Ехсан Хемат представя дует между човешкото тяло и месингов лист. Чрез отражения, движения, звуци и глас, човекът и нечовекът влизат..