"По актуални данни, към момента отново фотоволтаиците бият АЕЦ-а по производство, тъй като 38% от електроенергията към обяд е дошла от фотоволтаичните модули. Само 34% са дошли от АЕЦ-а и 20% съответно от ТЕЦ-овете.", посочи той и допълни:
"Това показва, че ние вървим в правилната посока и по-скоро вървим към една наистина енергийна трансформация".
Д-р инж. Тодоров подчерта, че това не означава, че идва края на атомната ера и ТЕЦ-овете. Напротив, това показва колко е необходимо да имаме базови мощности. В последните месеци се наблюдава рязък спад на инсталиране на фотоволтаични модули в страните от ЕС. Това се дължи на понижаващата се цена на тока и капацитета на електропреносните мрежи. Относно това, че няма отражение на цената към крайния потребител д-р инж. Тодоров каза:
"Търсенето и предлагането на електроенергия са две съвсем различни неща и съответно предлагането и търсенето са в коренно различни диапазони".
Огромното производство на електроенергия, минусовите цени, които в някои страни от Европа бяха отразени се случват през деня, когато потреблението не е пиково. Поради това инвестирането във фотоволтаици е достигнало праг, а инвестициите, които трябва да се направят в съхранението на тази енергия дават отражение в цената на тока.
Д-р инж. Тодоров посочи, че трябва да се обърне внимание на домакинствата, тъй като те играят ролата на балансьори в енергийната система:
"Например, когато има свръхпроизводство от зелени енергоизточници в електроснабдителната мрежа, тогава диспечерите включват в даден район бойлерите, в които се отоплява топла вода и битовите потребители не плащат за това нещо. Така се обира високият пик на производство от фотоволтаиците."
Освен това, при децентрализацията няма загуби при пренос и сериозни инвестиции в електропреносна мрежа. Относно това къде може да бъдат инсталирани соларните централи, по закон те трябва да бъдат на земеделски земи, които са неизползваеми. Един от добрите примери сочи, че в Германия от 10 години се върви в посока за задължителното поставяне на фотоволтаици на стопански сгради, халета, фабрики и т. н., които да гарантират минимално 30% спестяване на електроенергия в предвиденото в проекта количество.
Д-р инж. Тодоров посочи, че до момента е сложно да се каже как панелите и системите за съхранение трябва да бъдат рециклирани, но в момента Европа залага на кръговата икономика. Фотоволтаичният модул се рециклира почти на 100% и бъдещето е в изграждането на заводи, които да извършват тази дейност.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..