"По актуални данни, към момента отново фотоволтаиците бият АЕЦ-а по производство, тъй като 38% от електроенергията към обяд е дошла от фотоволтаичните модули. Само 34% са дошли от АЕЦ-а и 20% съответно от ТЕЦ-овете.", посочи той и допълни:
"Това показва, че ние вървим в правилната посока и по-скоро вървим към една наистина енергийна трансформация".
Д-р инж. Тодоров подчерта, че това не означава, че идва края на атомната ера и ТЕЦ-овете. Напротив, това показва колко е необходимо да имаме базови мощности. В последните месеци се наблюдава рязък спад на инсталиране на фотоволтаични модули в страните от ЕС. Това се дължи на понижаващата се цена на тока и капацитета на електропреносните мрежи. Относно това, че няма отражение на цената към крайния потребител д-р инж. Тодоров каза:
"Търсенето и предлагането на електроенергия са две съвсем различни неща и съответно предлагането и търсенето са в коренно различни диапазони".
Огромното производство на електроенергия, минусовите цени, които в някои страни от Европа бяха отразени се случват през деня, когато потреблението не е пиково. Поради това инвестирането във фотоволтаици е достигнало праг, а инвестициите, които трябва да се направят в съхранението на тази енергия дават отражение в цената на тока.
Д-р инж. Тодоров посочи, че трябва да се обърне внимание на домакинствата, тъй като те играят ролата на балансьори в енергийната система:
"Например, когато има свръхпроизводство от зелени енергоизточници в електроснабдителната мрежа, тогава диспечерите включват в даден район бойлерите, в които се отоплява топла вода и битовите потребители не плащат за това нещо. Така се обира високият пик на производство от фотоволтаиците."
Освен това, при децентрализацията няма загуби при пренос и сериозни инвестиции в електропреносна мрежа. Относно това къде може да бъдат инсталирани соларните централи, по закон те трябва да бъдат на земеделски земи, които са неизползваеми. Един от добрите примери сочи, че в Германия от 10 години се върви в посока за задължителното поставяне на фотоволтаици на стопански сгради, халета, фабрики и т. н., които да гарантират минимално 30% спестяване на електроенергия в предвиденото в проекта количество.
Д-р инж. Тодоров посочи, че до момента е сложно да се каже как панелите и системите за съхранение трябва да бъдат рециклирани, но в момента Европа залага на кръговата икономика. Фотоволтаичният модул се рециклира почти на 100% и бъдещето е в изграждането на заводи, които да извършват тази дейност.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...