Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският суперкомпютър бе представен на международно изложение

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Българският суперкомпютър Discoverer беше представен на Солунския международен панаир.

Той е на 91 място в света по мощност и на 27-мо в ЕС. Discoverer e eдинствен и най-голям за Централна и Източна Европа.

Оперативният директор на суперкомпютъра - Кирил Кирилов разказа повече пред Радио София.

"Поради естеството на финансиране българският суперкомпютър работи с капацитет 35% за европейските фирми и научни организации и 65% за българските учени и българският бизнес", посочи той и допълни, че според друго сечение 80/20, двадесет процента от мощността на машината може да бъде продавана на частния пазар.

Проектите, които се изпълняват върху Discoverer са много разнообразни. Кирилов посочи 3 от тях, които са иновативни в областта на здравеопазването за борба с онкологичните заболявания.


Единият цели да се синтезират белтъци и протеини, което ще подпомогне борбата с рака. В тази област се прилага така наречената персонализирана медицина, насочена за генома на дадения пациент. Другият, отново чрез синтез на протеини цели да бъде възстановяван човешкият организъм след тежката медикаментозна терапия в борбата с коварното заболяване. Чрез третия, след като има яснота какво помага на пациента ще бъде създадена нова молекула, която да се внедри в тялото му, било то чрез препарати или хапчета.

Работи се и в областта на VD материалите, която е една много бързо развиваща се област. Един такъв материал е графенът. Тяхната дебелина е само един атом, те променят свойствата си спрямо околната среда, в която са поставени, могат също да променят и формата си.

"Това са градивните блокове на нанороботите и все по-съвременните машини, които са с много бърза проводимост и много малка консумация на енергия", изтъкна той.

По думите му през следващата година суперкомпютърът ще бъде ъпгрейднат, което ще позволи да се извършва още по-голям обем работа във водещи области на науката и бизнеса.

Как суперкомпютът подпомага симулациите и как с него могат да бъдат изчислени с голяма бързина процеси, изискващи много време за проследяване в областта на науката и технологиите, сътрудничи ли той с други суперкомпютърни мрежи и какво е значението му за икономиката на България, чуйте от разговора в звуковия файл. С директора на българския супер компютър Кирил Кирилов, разговаря Елисавета Белеганска.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 02.05.25: Има ли живот без телевизия?

Приключва седмицата, в която коментатори във "Форум" бяха  Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction", и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница "Топка е". Днес те се спряха на следните теми: Общуването между хората , взаимоотношения, търпимост на различното мнение. Обидчивост..

публикувано на 02.05.25 в 18:40

Изписаха от "Пирогов" още трима младежи от най-тежко пострадалите при пожара в гр. Кочани

Днес, 2 май 2025 година, от университетската спешна болница "Пирогов" бяха изписани още трима младежи от най-тежко пострадалите при пожара в гр. Кочани (РСМ).  Те са на възраст между 16 и 19 години. Както и при останалите четири техни сънародници, изписани на 7 април, екипите се бориха денонощно за живота им.  С тях броят на успешно спасените..

публикувано на 02.05.25 в 17:14
Доц. Борис Грозданов

Комуникационните сривове задължават държавата да инвестира в управление на уязвимости

Комуникационните сривове на мобилните оператори тази седмица у нас, както и необяснимото прекъсване на електрозахранването в Испания, Португалия и Южна Франция карат специалистите да търсят причини и изводи за предотвратяване в бъдеще. Случилото се задължително трябва да ни накара да се обърне внимание на начина ни на живот, смята доц. д-р..

публикувано на 02.05.25 в 16:54

Учени и илюзионисти ще обясняват как и защо се заблуждаваме

"Магията на реалността" е насловът на пролетното издание на Ratio Forum , което ще се проведе на 7 юни. "Заглавието до голяма степен е обобщение на това, което в Ratio се стараем да правим, а именно, че историята, която разказва науката, също може да донесе красота, да бъде вдъхновяваща и магична, още повече, че се придържаме към..

публикувано на 02.05.25 в 16:35

Перник е домакин на тридневния арт фестивал Art Loud

От 2-ри до 4-ти май 2025 г. Перник е домакин на тридневния арт фестивал ArtLoud, посветен на менталното здраве на младите хора. Освен как да се справяме с предизвикателствата пред психичното благосъстояние, акцент в тези три дни ще бъде и как да се борим срещу стигмата и дезинформацията около него. Фестивалът е за млади творци, които искат да..

публикувано на 02.05.25 в 16:16

"Адвент" на исландския писател Гюнар Гюнарсон излезе за първи път на български език

Една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон "Адвент" излиза за първи път на български език в превод на Светла Стоянова. Тя се е заела със задачата да предаде поетичния език на Гюнарсон. Преводаческият ѝ дебют "Адвент“ излезе в началото на годината и открехва вратата към исландската култура. Самият Гюнарсон е сред..

публикувано на 02.05.25 в 15:53
Майк Уолц напуска поста съветник по националната сигурност

Първа голяма рокада в администрацията на Доналд Тръмп

Американският президент замени съветникът си по национална сигурност Майк Уолц с Марко Рубио, който е и външния министър на САЩ. Уолц ще бъде номиниран за посланик на Щатите в ООН, а Рубио временно ще изпълнява две роли. Името на Уолц се спрегна в негативна светлина след ненадейното включване на журналист в групов чат за американски военни..

публикувано на 02.05.25 в 15:53