Той е на 91 място в света по мощност и на 27-мо в ЕС. Discoverer e eдинствен и най-голям за Централна и Източна Европа.
Оперативният директор на суперкомпютъра - Кирил Кирилов разказа повече пред Радио София.
"Поради естеството на финансиране българският суперкомпютър работи с капацитет 35% за европейските фирми и научни организации и 65% за българските учени и българският бизнес", посочи той и допълни, че според друго сечение 80/20, двадесет процента от мощността на машината може да бъде продавана на частния пазар.
Проектите, които се изпълняват върху Discoverer са много разнообразни. Кирилов посочи 3 от тях, които са иновативни в областта на здравеопазването за борба с онкологичните заболявания.
Единият цели да се синтезират белтъци и протеини, което ще подпомогне борбата с рака. В тази област се прилага така наречената персонализирана медицина, насочена за генома на дадения пациент. Другият, отново чрез синтез на протеини цели да бъде възстановяван човешкият организъм след тежката медикаментозна терапия в борбата с коварното заболяване. Чрез третия, след като има яснота какво помага на пациента ще бъде създадена нова молекула, която да се внедри в тялото му, било то чрез препарати или хапчета.
Работи се и в областта на VD материалите, която е една много бързо развиваща се област. Един такъв материал е графенът. Тяхната дебелина е само един атом, те променят свойствата си спрямо околната среда, в която са поставени, могат също да променят и формата си.
"Това са градивните блокове на нанороботите и все по-съвременните машини, които са с много бърза проводимост и много малка консумация на енергия", изтъкна той.
По думите му през следващата година суперкомпютърът ще бъде ъпгрейднат, което ще позволи да се извършва още по-голям обем работа във водещи области на науката и бизнеса.
Как суперкомпютът подпомага симулациите и как с него могат да бъдат изчислени с голяма бързина процеси, изискващи много време за проследяване в областта на науката и технологиите, сътрудничи ли той с други суперкомпютърни мрежи и какво е значението му за икономиката на България, чуйте от разговора в звуковия файл. С директора на българския супер компютър Кирил Кирилов, разговаря Елисавета Белеганска.
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Живеещи в кв. „Изток“ и на ул. „Опълченска“ протестират пред сградата на Столичната община с искане да бъде спряно застрояването и запазени зелените площи в града. Недоволството на гражданите от кв. „Изток“ е породено от намерението да се строи в междублоково пространство на ул. „Самоков“. Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато..