Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Смелост и безумство

Снимка: Радио София

На 19 септември 2023 г. ще се проведе събитието "Нищо страшно", на което ще бъдат обсъдени темите за баланса на страха и различните видове страх. Дали се раждаме с определен асортимент от страхове, или ги придобиваме впоследствие? Страхът е чувство, което в повечето случаи ни предупреждава за наличието на опасност и е от решаващо значение за нашето физическо оцеляване. Но понякога ни пречи да надскочим себе си и да постигнем повече. Светлина Колева е доктор по психология, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и психотерапевт. В изследователската си работа се интересува от "тъмната страна" на човешката личност и нейните прояви във взаимоотношенията между хората. Тя разказа повече подробности пред Радио София.

"Безстрашието, което е различно от куража е една характеристика, която помага на човек да не изпитва тревога и да не се стряска пред неща, които са потенциално травмиращи. Много силен шум е един от вродените страхове, който е наличен при бебетата. Може да бъде кондициониран, тоест ние можем да се научим да се страхуваме от различни други стимули, ако ги свържем с определен страх. Това е един известен експеримент в психологията с малкия Албърт, например. Едно бебе, което е било научено да се страхува от плюшена играчка. Когато играчката е била представяна, заедно с нея са удряли много силно по разни метални предмети", поясни тя.

По думите й безстрашността или липсата на страх означава, че човек не изпитва нормалните равнища на възбуда и не може да прецени ситуацията в нейната истинност. В моменти, когато човек се страхува се отделят хормони и тялото се подготвя да се бори или да бяга. Относно това, че хората реагират по различен начин д-р Колева отбеляза, че това е така, защото ние сме от една страна продукт на генетиката, а от друга на средата.

"Преодоляването на страховете е свързано по-скоро в психологията с понятието "смелост", или "кураж", което е различно от липсата на страх. Страхът е там, разпознавам го, но предприема стъпки така, че да се опитам да направя нещо, което е трудно за мен. Което развитийно ме придвижва напред", отбеляза специалистът.  

Тя посочи, че преодоляването на страха, когато човек се сблъсква с него работи, но трябва да се извършва постепенно. "Фобията е до такава степен силен страх, който сковава", каза д-р Колева. Първата крачка към преодоляването на страхове, като например от изоставяне, провал, самота е да признаем, че ги имаме и да започнем да говорим за тях, посъветва психологът.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00
Божана Славкова

Поезията е откровение

Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е  Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“: Ето и..

публикувано на 27.04.24 в 11:56

Изчезват ли врабците

Броим врабчетата на 27.04  – интервю с Димитър Градинаров , експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“: "Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали,..

публикувано на 27.04.24 в 10:30
Андрей Илиев

Какво търси поколение зет

Конференцията Gen Z rEvolution e мястото, на което се срещат бизнсът и Gen Z – интервю с организатора, Андрей Илиев: "Mного е удовлетворяващо. Резултатите и разчупиха стигмата, и потвърдиха някои очаквания. Ако преди години младите не са имали толкова възможности, сега те са много. По-важното е работодателите да дадат възможност да бъдат..

публикувано на 27.04.24 в 09:48

Младите и ЕС

Трябва ли ЕС да включи младите хора при вземане на решения – интервюта с  Никол Делчева – председател на студентски Клуб „Европеистика“ към СУ ; ·   Виктор Михайлов и Искра Лазарова – членове на студентския Клуб „Европеистика“ към СУ : "В училище тези теми не се повдигаха. Влизането ми в специалност "Европеистика" ми помогна..

публикувано на 27.04.24 в 11:00