Каква е връзката между доброто образование и получаването на нобелови награди? На този въпрос се е посветил един от четиримата израелски нобелисти проф. Дан Шехтман (2011 г.), получил признанието за откриването на квазикристалите. От останалите лауреати един е бил писател – Шай Агнон, трима – Менахам Бегин, Шимон Перес и Исак Рабин са получили наградата за мир, а останалите са специалисти в точни науки.
Проф. Шехтман е идвал в България.
Участвал е в Софийския фестивал на науката през 2017 г.
Казва за себе си, че в свободното си време се занимава с изследвания по физика, а основаната му мисия е да обучава и възпитава младото поколение в любов към науката и в любознателност и смелост да открива.
„Никога не съм искал да бъда политик. Преди няколко години исках да стана президент на Израел, за да осъществя идеите си за по-добро образование. Смятам, че президентът е единственият държавник, който не трябва да бъде политик , а общественик. Разбрах, че и при вас имаше пет пъти избори , но без решителна победа на даден блок. И при нас е имало правителства на принципа на ротацията. Не мисля, че това е идеалното решение, но е по-добро от следващ кръг на безрезултатни избори“, каза той в интервю за БНР-Радио София.
Ученият е дядо на 12 внуци, баща на четири деца, съпруг и професор в Техниона в Хайфа. Заинтересуван е от развитието на младото поколение и облика, който то ще даде на дадената държава.
Затова посещава различни страни по света. Изучава опита им. Поощрява учителите да запознаят учениците си с иновациите, новите технологии и предприемачеството.
Подчертава, че най-важният субект в образованието е учителят.
„Когато бях в Сингапур, техният министър на просветата ми разказа, че за всяко учителско място кандидатстват по 10 кандидати и има възможност да се изберат най-добрите. Това се отразява на качеството на образованието. Добре подготвените ученици са и добри работници във всички области“, допълва проф. Дан Шехтман.
Чуйте цялото интервю с нобелиста на кореспондентите на БНР в Израел Феня и Искра Декало.
Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..
Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..
Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..
Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..
Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..
Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..
Летище София работи нормално при зимни условия. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището. Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..