Преди около седмица във връзка с наводненията по южното българско Черноморие известният музикант Калин Вельов, който е и запален сърфист, сподели на Фейсбук страницата си следното:
„Още миналия Петък се видя, че Вторник ще е ужас по морето… Прогнозата и в нормалните, и в сърф сайтовете беше с много силен и продължителен дъжд и вятър… Така че, въпреки спортния адреналин (който винаги дебне в мен) не рискувах, а с примирение и респект съкратих ваканцията и прибрах караваната и целия лагер още в Понеделник… Оказа се разумно решение, на фона на случилото се на юг. През 2014 г. при голямото наводнение на Смокиня, със семейството се разминахме на косъм само с 4 часа лично предусещане през нощта, което все пак помогна...Сега съм си взел урока и дебна много по-рано, през приложенията за сърф, в съпровод с голяма доза страх и уважение към природата! И мисля че освен задължителна лична, може да има и фокусирана за района обществена (общинска) система за ясно предизвестие какво предстои. Има загубени животи. Останалото ще го съградим отново някак си.“
Това стана повод да го поканим в „Радиокафе“ и след посещения на две софийски училище днес той прекоси софийски трафик със скутера си, за да изложи и развие позицията си.
Във всяка администрация работят по-възрастни, опитни и мъдри хора, но работят и млади, отбеляза Вельов. Вече всеки, независимо от възрастта си, и смарт телефон. При наличието на толкова безплатни приложения, трябва да можем да се възползваме за ранно предупреждение за приближаващи природни бедствия.
Приложенията дават прогнози за седмица-две, но за най-близките дни стават още по-конкретни и точни.
„Много е странно, че хора на управленски позиции по Черноморието бяха изненадани от това, което се случи. Те трябва да са информирани“, категоричен е Вельов. Екипът на всеки кмет има контакти на всички учреждения, хотели, организации. Трябва да може за се изпращат предупреждения.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
Снимка: Фейсбук/Калин Вельов
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..