Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За сбъднатите, считани за неизпълними приказни мечти

Наричат понякога Тел Авив град-държава в Израел, заради по-голямата свобода и разкрепостеност. Това привлича и по-отворени към западните ценности хора. Не е чудно ,че на една малка уличка до скоро имаше 4 музея - домове на патриарсите на литературата, живописта, музиката и архитектурата на Израел, които са дружили помежду си. Дори съседите разказват, че след кратка разпивка у един от тях, са тръгвали уж да се изпратят един друг, а до полунощ са си говорили, крачейки по късата уличка напред-назад.

Миналата седмица (на 12.9) бе открит още един музей в сградата на старото кметство, в което са запазени не само историите на отделни, макар и най-видни жители на града, а и  думите на всеки, който има какво да разкаже в една минута. На откриването на музея, който беше и поредното улично веселие, толкова характерно за Тел Авив, присъставаха кореспондентите на БНР в Израел Феня и Искра Декало. Използваха специалната благосклонност към преселниците от България на дългогодишния кмет Рон Холдаи за да го попитат за неговите спомени за Тел Авив:

Моята лична история е на кибуцник - роден и възпитаван в малко населено място с много точни правила на поведение, който попадна най-напред в прочутата гимназия Херцел, а след завършване на специалност история в Телавивския университет, оглавих гимназията. В тази сграда получих преди много години ключовете на града от своя предшественик, легендарния кмет Рони Мило. Още тогава, мечтаех да построим по-голямо кметство, а да превърнем тази сграда в нещо по-универсално: сбъднатите мечти на неговите жители.

Названието „Тел Авив“ идва от утопична история написана от Теодор Херцел, мечтаещ да види възстановената еврейска държава, в която да се съчетаят древна история и блестящо бъдеще. Тел (не само на иврит), означава хълм с археологически находки, а „авив“  е пролет. Преди по-малко от 140 години, големият и известен град е бил Яфо, а представители на 96 -те семейства, се събират сред пясъците на пустинята, недалеч от пристанището и са си направили лотария за парцели, на които да издигнат домовете си. В този град намират свое място и бягащите от Германия творци на Баухаус, заради който градът е обявен от ЮНЕСКО за  съхранение на архитектурното наследство. Нещо повече, в дома на тогавашния кмет Дизингоф, са създали не друго, а… картинна галерия, като наемат изкуствовед да иде в Париж да събере творби (най-често дарения) от най-големите художници от началото на двайсети век: Пикасо, Модилияни, Шагал и др. Това е основата на сегашният телавивския Музей на изкуствата.

Този изникващ направо върху пясъците град става седалище на знаменитата сега Израелска филхармония, в която в началото са свирили много от бягащите от настъпващия фашизъм в Германия музиканти и чийто първи концерт дирижира знаменитият Тосканини. Тук за пръв път в Израел излиза на сцената прекрасната актриса Хана Рубина, която пресъздава в бъдещия народен театър „ Абима“ образа на омагьосаната девойка от първата класическа израелска пиеса „Дибук“. В този град е обявена независимостта на Израел през 1948 г. Това са само малка част от историите, които ще бъдат запазени в новия музей. Не по-малко ценни са личните разкази на всеки един от тези, които са градили, работили, търгували, творили и продължават да създават иновации, изкуства, дипломация, благотворителност и всичко друго.

Без да е столица на страната, Тел Авив винаги е бил и ще бъде столица на икономиката, високите технологии, културата, спорта, образованието. И най-важното - Тел Авив е ярък маяк на демокрацията. Музеят е хранилище на всички разкази на неговите жители, разкази на всякакви езици, жанрове, дължина на повествуването, теми и сюжети. Те са написани, нарисувани, заснети, изпяти. И тази сбирка ще расте. Тел Авив е и столица на сбъднатите, считани за неизпълними приказни мечти, на тези, които са го населявали, живеят днес в него или мечтаят да се заселят тук. И това е техният музей."

Всевъзможни дигитални средства, интерактивни стени разказват за минали и настоящи случки, а и провокират посетителите сами да се включат в обогатяването на музея със снимки, вещи, спомени – на свои близки, а и лични. На най-горния етаж е място, където творци могат да покажат своите произведения, независимо дали става въпрос за дизайн на мъжки ризи или за дигитални пърформанси, кулинарни шедьоври или изсвирени впечатления.

 

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36