Маршрути на мъдростта с главния екскурзовод на РИМ-София Елисавета Динева:
"От 2015, на 17 септември бе открит РИМ-София. Преди година се осмелих да тръгна по пътя на мъдростта, както е и името на тура. Показва и разказва легенди, свързани с известни личности. Мъдростта е моят гид.
Това не е просто работа за мен - лично удоволствие, забавление с висока доза отговорност. И разбира се, да предам мъдростта нататък. София няма никога да бъде напълно разкрита и това ѝ е очарованието.
Божията премъдрост е буквалния превод на София. Аз работя и на археологическия обект Източен сердикийски некропол. Идеята първоначално бе да представяме София на чуждестранни делегации, но оттам тръгнаха нещата към българите.
За мен София винаги е красива, в лошо и хубаво време. Предизвикателството е много голямо, като имам 80 души група. Първата отсечка е ЦУМ-Ларгото-Антична Сердика-Св.Петка Самарджийска, риъгълника на толерантността, Източната порта, по жълтите павета наляво по Раковски към храма Света София - пътят на мъдростта е стръмен!
Любима ми е несъществуващата вече ул."Търговска". Иначе всяка зала и експонат са ми любими. Иначе - златната каляска, дяволското колело, там се чувствам най-себе си. Днес се открива модерната 3Д реконструкция на Триъгълната кула - в бившия магазин "София". Мъдростта се ражда в пътя."
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..