Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български ли е проблемът с вноса на зърно в ЕС

Снимка: БГНЕС

Относно решението на Парламента да подкрепи отпадането на забраната за внос на зърно от Украйна и последвалите протести на фермери, коментар по темата пред Радио София направи Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество.

"И без това решение, ако се съобразим с това, което е преценила Европейската комисия, просто тази забрана щеше да отпадне от 15 септември.  Тук трябва да е ясно, че по отношение на външната търговия в ЕС, правомощия има само и единствено Европейската комисия. Това е смисълът на общия пазар в ЕС, че никоя държава не може сама да определя своя външнотърговски режим. Той е един единствен общ за ЕС. И това е записано не някъде във вторичното право на съюза, а в учредителните договори", отбеляза той.

Освен това изтъкна, че в момента има огромен юридически проблем с това, което правят Полша, Словакия и Унгария, които смятат и след 15 септември да забранят вноса на украинска аграрна продукция. По думите му това на практика разрушава общия европейски пазар.

"Темата се политизира, защото въпросът за мястото на земеделските производители не само в България, а във всяка една страна в Европа и по света, е доста важен политически въпрос. Навсякъде аграрните производители имат много силно лоби. Включително и в България. И влияят в посока държавата да предприема някакви протекционистични мерки, за да защити така наречената "родна продукция". Тук има един очевиден парадокс: в България производителите на зърно са 0.001% от населението. Хората, които потребяват хляб и други продукти произведени от зърнени култури са 99.9 на сто от населението. Пита се чий интерес трябва да защити правителството?", посочи Димитров.

По думите му трябва да се създаде конкуренция за да се намалят цените.

"Парадоксът обаче е в това, че голяма част от българите, които са потребители, а не производители, де факто споделят мнението на производителите. Бих казал, че има един сблъсък между това, което диктува икономическия интерес на хората и това, което се диктува от проблемите свързани с така наречените "въпроси за идентичността", отбеляза той.

Относно прекратяването на договора за концесия на пристанищен терминал "Росенец", Димитров каза, че българската държава трябва постепенно да си връща контрола върху основния нефтопреработващ актив в страната. И, че наближава времето, когато България трябва да си осигури доставки на не руски петрол. Според думите му връщането на контрола върху терминала "Росенец" е една стъпка в тази посока.

По въпроса за войната в Украйна той сподели, че се намираме в патова ситуация и скоро не се вижда раздвижване. Силите на двете страни са изравнени и бойните действия ще продължат още дълго без никой да вземе превес, но евентуално изборите в САЩ могат да променят хода на събитията, отбеляза Димитров. Освен това темата за Украйна ще продължи да поражда вътрешнополитически сблъсъци у нас.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11