Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български ли е проблемът с вноса на зърно в ЕС

Снимка: БГНЕС

Относно решението на Парламента да подкрепи отпадането на забраната за внос на зърно от Украйна и последвалите протести на фермери, коментар по темата пред Радио София направи Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество.

"И без това решение, ако се съобразим с това, което е преценила Европейската комисия, просто тази забрана щеше да отпадне от 15 септември.  Тук трябва да е ясно, че по отношение на външната търговия в ЕС, правомощия има само и единствено Европейската комисия. Това е смисълът на общия пазар в ЕС, че никоя държава не може сама да определя своя външнотърговски режим. Той е един единствен общ за ЕС. И това е записано не някъде във вторичното право на съюза, а в учредителните договори", отбеляза той.

Освен това изтъкна, че в момента има огромен юридически проблем с това, което правят Полша, Словакия и Унгария, които смятат и след 15 септември да забранят вноса на украинска аграрна продукция. По думите му това на практика разрушава общия европейски пазар.

"Темата се политизира, защото въпросът за мястото на земеделските производители не само в България, а във всяка една страна в Европа и по света, е доста важен политически въпрос. Навсякъде аграрните производители имат много силно лоби. Включително и в България. И влияят в посока държавата да предприема някакви протекционистични мерки, за да защити така наречената "родна продукция". Тук има един очевиден парадокс: в България производителите на зърно са 0.001% от населението. Хората, които потребяват хляб и други продукти произведени от зърнени култури са 99.9 на сто от населението. Пита се чий интерес трябва да защити правителството?", посочи Димитров.

По думите му трябва да се създаде конкуренция за да се намалят цените.

"Парадоксът обаче е в това, че голяма част от българите, които са потребители, а не производители, де факто споделят мнението на производителите. Бих казал, че има един сблъсък между това, което диктува икономическия интерес на хората и това, което се диктува от проблемите свързани с така наречените "въпроси за идентичността", отбеляза той.

Относно прекратяването на договора за концесия на пристанищен терминал "Росенец", Димитров каза, че българската държава трябва постепенно да си връща контрола върху основния нефтопреработващ актив в страната. И, че наближава времето, когато България трябва да си осигури доставки на не руски петрол. Според думите му връщането на контрола върху терминала "Росенец" е една стъпка в тази посока.

По въпроса за войната в Украйна той сподели, че се намираме в патова ситуация и скоро не се вижда раздвижване. Силите на двете страни са изравнени и бойните действия ще продължат още дълго без никой да вземе превес, но евентуално изборите в САЩ могат да променят хода на събитията, отбеляза Димитров. Освен това темата за Украйна ще продължи да поражда вътрешнополитически сблъсъци у нас.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40