Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга за частните армии разкрива генезиса на войната

Д-р Христо Тутунаров
Снимка: Радио София

На 25 септември 2023 г. ще бъде представена книгата "Частните армии. Еволюцията на войната". В предаването "Радиокафе" събеседник бе нейният автор – д-р Христо Тутунаров, преподавател в Университета за библиотекознание и информационни технологии (УНИБИТ)

Винаги ли са съществували частни армии, откога ги има, кой ги е създавал?

Ето какво сподели авторът:

"Частните армии не са много популярни в България, поне до войната между Русия и Украйна. Не заради аспектите на нашите въоръжени сили и армия, а по-скоро заради това, че самите частни армии седяха в сянка, това на тях им носеше дивиденти", отбеляза той допълвайки и факта, че те на са били обект на внимание от страна на изследователите, в това число и тези пряко свързани с армията и въоръжените ни сили.

В най-съвременния им план, частните армии съществуват от 1997 година.

"Една американска компания начело с двама бивши барети, американски "тюлени", създават Black Water – емблематична компания, която създава модела на частните военни компании. Някакъв прототип на частни военни компании може да бъде открит и по-назад във времето във Френския чуждестранен легион, в "Гурките" т.е. непалските наемници, които използват Великобритания", посочи Тутунаров.

Френският чуждестранен легион, макар и направен от чуждестранни бойци е част от сухопътните сили на френската армия, докато съвременните частни военни компании нямат официална връзка с държавата и не са част от нея. Но от друга страна възложителите на задачи в частните военни компании идват именно от структури като свързани с отбраната и разузнаването на съответната държава, която ги е наела, а много често и създала, изтъкна той.

По думите му вероятно днес частните военни компании са стотици – колко точно, трудно е да се каже, но големите играчи на "пазара на смъртта" са може би около 20-30 по-емблематични компании, които често се трансформират и сливат една с друга.

От значение е фактът, че ангажиментите, които те поемат и служителите, които наемат се увеличават и изпълнявайки доста широк кръг от задачи, тяхното присъствие на фронтовата линия, а и не само, практически е осезаемо, изтъкна Тутунаров. В някои конфликти, на определени места служителите на частните военни компании надхвърлят по численост националните армии на терен, илюстрира той.

От разговора ще разберете дали "Вагнер" е първата частна военна компания в Русия, какъв е механизмът на действие и международно влияние на частните военни компании. Има ли разлика между частна и наемна военна сомрания, както и какво се крие зад понятието "военен контрактор"?

Освен, че частните военни компании изпълняват чисто военни действия и недотам легални такива, много от тях биват наети от ООН, Европейския съюз, включително и заради това да осигуряват тяхната охрана в различни райони и рискови зони, подчерта д-р Христо  Тутунаров

Книгата "Частните армии. Еволюцията на войната" ще предложи на вниманието на любопитния читател теми за пораждането на конфликтите и генезисът на войната. Освен това авторът се занимава с целия процес по "приватизацията" на войната, различните аспекти във воденето на различните видове война, в това число и хибридна.

Представянето на книгата ще бъде на 25 септември в клуб "Журналист" от 18 часа.

Още интересни аспекти, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13

Забрана за свободно къмпингуване или ограничаване на личната свобода

Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка. Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване. От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла..

публикувано на 09.05.25 в 18:25

Децата трябва да развиват критично мислене

Образование, медийна грамотност, четене - каква е връзката между тях разказва в ефира на “Радиокафе” Искра Джанабетска от “Книговище” . Първо обаче фокусът на разговора попадна върху днешната дата - 9 май. “Да не гледаме на Европа само като на комфорт. Аз изпитвам голямо удоволствие от това да разбираш и да разсъждаваш и смятам, че когато..

публикувано на 09.05.25 в 18:23

Шестото издание на Sofia Summer Fest отново ще радва малки и големи

Това лято педстои шестото издание на Sofia Summer Fest. Ради Георгиев и Борко Чучков гостуваха в предаването “Добър вечер, София“ , за да разкажат за предстоящото шесто изданиe на Sofia Summer Fest, което започва на 4 юли 2025 година, с двудневен музикален маратон.  То ще бъде открито отново от певеца Васил Найденов, а на втория ден от..

публикувано на 09.05.25 в 17:33
Снимката е илюстративна

Бюрото на ЕП в София отбелязва Деня на Европа със светлинен спектакъл и концерт

На 9 май отбелязваме Деня на Европа. На този ден преди 75 години е подписана Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, както и проправя пътя за просперитет, мир, демокрация и сътрудничество в Европа. През 2025 г. Денят на Европа се отбелязва в целия Европейски съюз с редица инициативи и събития. В България..

публикувано на 09.05.25 в 17:05
Илина Пенева

Шест европейски града се обединяват в проекта "Метаморфози на работното облекло"

 Илина Пенева и Мартина Новакова разказаха пред Радио София подробности да проекта “Метаморфози на работното облекло“, в който участва и Център "Кристо и Жан-Клод“ от Габрово. Европейският проект се осъществява в шест европейски града с голямо индустриално наследство. Градовете са Кемниц, които са европейска столица на културата за 2025..

публикувано на 09.05.25 в 16:51

Д-р Катя Христова: 75 години Европа е символ на свобода, демокрация и хуманизъм

75 години след подписването на Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, Европа продължава да изглежда като основния остров на свободата, на демокрацията и хуманизма, коментира пред Радио София д-р Катя Христова-Вълчева. Тя e “Жан Моне” лектор и главен асистент по Европейска политика в НБУ. "Европа е естественият..

публикувано на 09.05.25 в 16:16