Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Литературни маршрути 2023" с пето издание

Снимка: Радио София
Петият сезон на "Литературни маршрути 2023" на фондация "Прочети София" завършва през септември и октомври 2023 г. с нови дестинации по стъпките на именити личности от българското изкуство и култура. Подробности по темата разказа Тодора Радева, директор на фондацията. По думите й един от маршрутите, проведен на 16 септември 2023г. е бил  посветен на Марин Бодаков, където различни хора от публиката са чели негова поезия. Били са поканени негови колеги и приятели, които са разказали много истории свързани с поета.

"Много беше искрено, беше лично, беше емоционално. На моменти тъжно, в други моменти смешно с истории, които хората припомняха", сподели Радева. Тя допълни:

"Това, което каза дъщеря му е, че това е едно от събитията, на които най-много усеща неговото присъствие и аз наистина съм щастлива ако е било така. Идеята е ние всячески този човек да продължава да живее с нас заради всичко, което той е написал. Най-вече на първо място заради думите му, поезията, но и неговите критически статии. Те са брилиянтни".

В парка на Военна академия е поставена пейка с форма на буквата "Ш". Всеки човек може да отиде там и освен табели със стихове на Бодаков може да се сканира QR код, с който ще може да се слуша неговата поезия.

Маршрутът посветен на Димитър Воев е преминал през важните места свързани с алтерна

тивната култура от края на 80-те години на миналия век. Четени са интервюта, текстове на песни и поезия на музиканта.

"Завършихме в бара, където басистът на "Нова генерация" ни посрещна дори в по-късните часове и изпълни на живо "Арлина", една от любимите песни. Слушахме музика накрая, беше наистина потапяне в тази изключителна музика и поезия. Също много знаков маршрут за фигура, която за съжаление не е сред нас. И това показва колко всъщност имаме нужда от подобни хора, които са изключително силни и честни в творчеството си, а в същото време с това, което правят и пишат са много важни за средата. Обговарят  проблемите на съвремието и затова и увличат толкова хора", отбеляза Радева.

Един от последните маршрути, който ще се състои на 4 октомври е посветен на жанра есе. Той ще бъде воден от Биляна Курташева. Есето, по думите на Радева е начин на писане, който е роден от кризата, разрива и загубата и е опит за осмисляне на това, което се случва в момента. То комбинира в себе си литература, наука, философия, политика и по някакъв начин свързва личното със социалното. На 27 септември от 21:30 ч. ще се проведе нощна разходка, която ще бъде водена от философа и писател Тодор Тодоров и ще е озаглавена "Ноктурналиите на града".

"Той ще ни впусне в безпокойствата на нощта, в магьосническите изкуства, по стъпките на бродягите, на пияниците с градските легенди и ужаси дори", каза Радева. Разходката няма да е само с български автори, а също така ще бъде направен паралел между градската и селската нощ.

Останалите два маршрута са: на 30 септември в Политехническия музей, където поезията ще бъде свързана с науката. Също така ще има маршрут в Музея за социалистическо изкуство, като той ще е посветен на писателя Георги Марков. "Литературни маршрути 2023" се провеждат без предварително записване и всички те са със свободен достъп.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Малкото село предлага много красив и спокоен живот

В Радиокафе гостуваме на Община Мирково. Анелия Бургазлиева е общински съветник и с нея започваме разговора за развитието на региона, традициите и обичаите: "Дойдохме да живеем в Мирково преди 13 години. Бе най-сериозното решение да продължим живота си тук, след като се роди първото ни дете. Първо направих детски оркестър в Златица. Задавам тона с..

публикувано на 12.05.24 в 11:44

Софийски разкази - Модерният комплекс “Илинден”

С Теодор Караколев от "Български архитектурен модернизъм" за няколко събития, свързани с архитектурното течение между двете световни войни: "Идеята за обиколката (11.5 в 15 ч.) на малките пет кьошета бе да направим обиколката на 5.5, но бе Великден и не стана. Малките са една от легендите на София, за разлика от големите. Запазена е архитектурата от..

публикувано на 11.05.24 в 15:00
Петър Райчев със съпругата си и сина си

Адресите на любовта - Петър Райчев

Журналистка тормози оперен ас Световният тенор Петър Райчев отхвърля ухажването на Надя Герева и тя засипва операта с доноси срещу него Първият българнски тенор с международно признание, Петър Райчев, отхвърля домогванията на журналистката Надя Герова и тя започва да пише доноси срещу него до полицията и директора на операта, който по онова..

публикувано на 11.05.24 в 14:00
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Още снимки - в линка .

публикувано на 11.05.24 в 16:05
Димитър Рангелов с разследващото куче-робот

Практически действия, не само прекрасни играчки

Димитър Рангелов , разказва за неговото изобретение – разследващо куче робот: "Роботиката е лично моя страст от 8-9 клас. Магистратура и все напред, близо 12 години. Тя е в моето портфолио - технологии, наркотици, убийства, експлозиви. Хората обичат криминалета - филми, книги. За съжаление, истината си е истина. Моята докторантура е свързана с..

публикувано на 11.05.24 в 12:01
Антонина Димитрова и Габриела Тодорова

Младите хора винаги са били важни за ЕС

Ролята на младежите и младежките организации при формиране на младежки политики в ЕС с Антонина Димитрова и Габриела Тодорова от НПО Активни политики: "За съжаление, младите хора нямат голяма роля в планирането на младежките политики. Канени са на кръгли маси, където да им се чуе мнението, но трябва да се търсят други начини. Никога в разговор не..

публикувано на 11.05.24 в 11:00
Една от кориците на Кирил Златков

Мост към демократичността

" Ако съдим книгата по корицата " – проект на The convo ангажира популярни български артисти, които претворяват корицата на Българската Конституция – говорим с Добромир Джуров и Иван Хадживеликов от НПО The convo и един от артистите - Кирил Златков: "Фондацията ни е от половин година с цел да помага представянето дейността на НПО. Всеки един от..

публикувано на 11.05.24 в 10:45