С Музика за струнни от Рамо, Джезуалдо, Голихов и Бацевич започва фестивала на Нов симфоничен оркестър
Шестото издание на фестивала Царско село се открива днес с Музика за струнни в изпълнение на Нов симфоничен оркестър в камерен вариант. Целият фестивал е под патронажа на Н.П Мачей Шимански, посланик на Полша в България. „Полската нишка“ може да бъде открита във всяка от програмите, а третият концерт (на 27.09) е на клавирния квартет Метрополис от Катовице.
Интересни детайли от предстоящия фестивал разказа за Радио София Дора Димитрова, която е концертмайстор на Нов симфоничен оркестър:
„Нашият концерт тази вечер е само с творби, които винаги много сме искали да свирим. От малки всички ние изпълняваме определен кръг композитори и известни произведение и като пораснем, търсим нови посоки, нови звучности, не така често изпълнявани композитори. Така е с полската композиторка Грацина Бацевич, чиято музика е прекрасна и толкова разпознаваема, стига веднъж да се докоснеш до нея“ – споделя тя и си припомня първата си среща с музиката на Бацевич. Иначе първата творба в програмата е втората част от Петия от Шест концерта за секстет на Жан-Филип Рамо. Следва Карло Джезуалдо, който е изумителен – творил е през XVI век, а хармониите, които използва, се появяват едва в XIX век, малко е да се каже, че е бил новатор, той сякаш е гледал в бъдещето. Ще свирим част от Мадригалска книга N6 - „това е вокална пиеса, която ние изпълняваме както е написана, не в специален аранжимент, просто вместо гласове при нас има инструменти.”
Зад всяко произведение се крие история и много колоритно ги поднася Дора Димитрова (можете да чуете в интервюто). Така е и с Освалдо Голихов, роден в Аржентина композитор, който заминава да учи в САЩ и остава там. „Именно в Щатите попаднах на неговата музика, аз там съм следвала и той е много изпълняван. Голихов, който продължава да композира, пише в стилистиката на тангото, но в по-мрачни краски. Ние ще представим пред публиката Last Round, създадена от Голихов под влияние на емоциите му след смъртта на Астор Пиацола. Освен всичко друго, той е бил голям почитател на канадската борба и в Last Round ние сме разделени на два квартета, които се „състезават“ един с друг“.
Не по-малко предизвикателна е програмата във втората вечер на фестивала. Тогава на сцената ще бъдат младите музиканти от оркестъра Drop Down Community – “те са прекрасни, млади, отдадени, свирят каквото искат, без диригент. Избрали са Седем прелюдии и фуги за 13 солиращи струнни инструмента, изключително трудна творба, много, много рядко изпълнявана“.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..