Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекции разкриват изкуството през Прехода

Снимка: www.uni-sofia.bg

На 27 септември 2023 г. в културния център на СУ "Св. Климент Охридски" ще започне цикъл от лекции под името "Култура на прехода": Какво ни казват литературата, киното и театърът за изминалите 30 години?". Подробности пред Радио София разказа доц. Ана Буров, ръководител на проекта.

"Поредицата от лекции е част от един научен проект, по който работим с колеги от различни български институции вече три години. Той е свързан точно с осмислянето на Прехода от гледна точка на литературата най-вече, но и на други изкуства. Тези лекции идват като едно по-широко отваряне на тази наша иначе чисто научна работа, към по-широка общественост, към по-широка публика. Те са замислени наистина като цикъл от лекции, които да представят в един по-широк план самата проблематика на Прехода, обществена, социална и така нататък. Но най-вече тази връзка между Прехода и културата, между различните изкуства и Прехода, начина, по който бива интерпретиран и представян Прехода в различните изкуства", каза тя.

По думите й една от най-важните роли на изкуството е, да дава един по-дълбок поглед върху събитията от миналото и настоящето. Доц. Ана Бурова посочи, че има поколения, за които Преходът е детски спомен, или изобщо не го помнят. Освен това всички ние помним този период по различен начин.

"Преходът събужда различни мнения, събужда противоречия, сблъсква. Но в крайна сметка едно такова осмисляне от гледната точка на науката, на тази дистанция, която дава научният поглед ни се струва важна точно заради това, да оголим основата на тези различни мнения и в крайна сметка да видим в дълбочина този процес. Защото понякога мненията, които се разменят са и до голяма степен повърхностни. Около прехода има и много такива тривиални вече представи и трябва да се види откъде идват те, каква е тяхната основа", отбеляза тя.

Лекциите ще бъдат седем, които ще протекат до края на месец април 2024 година и ще се провеждат всяка последна сряда на месеца от 18:30 ч. Те ще започват от по-широк обществено-исторически план и ще вървят в по-конкретната проблематика на различните изкуства. Входът е свободен.

"Винаги след всяка лекция сме предвидили време за дискусия. Лекциите ще имат освен лектор и модератор, който да поеме дискусията. Всички са добре дошли, ако искат да обсъдят нещо, да зададат въпроси на лекторите, или пък да кажат своето мнение по някакъв въпрос", отбеляза доц. Бурова.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 01.04.25: Нещо в образованието не върви добре - какво и защо?

Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..

публикувано на 01.04.25 в 18:50

EU CodeWeek в София на 3 април с участници от над 40 страни

На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..

публикувано на 01.04.25 в 17:50
Проф. Борислава Танева

"Деца свирят на деца" музика от проф. Борислава Танева

Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър   проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..

публикувано на 01.04.25 в 17:25
Ясен Цветков

Законът за доброволчеството трябва да създаде правила, условия и организация

Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..

публикувано на 01.04.25 в 16:14
Хубен Черкелов

Този път за изложбата си Хубен Черкелов е вдъхновен от Захари Зограф

Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и  майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..

публикувано на 01.04.25 в 15:39

Инициативата за раница при кризи е добра, но не е нещо ново за нас

Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..

публикувано на 01.04.25 в 15:19

Младите не бива да се страхуват да нарушават статуквото, смятат артистите от "Конфликт"

"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..

публикувано на 01.04.25 в 14:09