"Поредицата от лекции е част от един научен проект, по който работим с колеги от различни български институции вече три години. Той е свързан точно с осмислянето на Прехода от гледна точка на литературата най-вече, но и на други изкуства. Тези лекции идват като едно по-широко отваряне на тази наша иначе чисто научна работа, към по-широка общественост, към по-широка публика. Те са замислени наистина като цикъл от лекции, които да представят в един по-широк план самата проблематика на Прехода, обществена, социална и така нататък. Но най-вече тази връзка между Прехода и културата, между различните изкуства и Прехода, начина, по който бива интерпретиран и представян Прехода в различните изкуства", каза тя.
По думите й една от най-важните роли на изкуството е, да дава един по-дълбок поглед върху събитията от миналото и настоящето. Доц. Ана Бурова посочи, че има поколения, за които Преходът е детски спомен, или изобщо не го помнят. Освен това всички ние помним този период по различен начин.
"Преходът събужда различни мнения, събужда противоречия, сблъсква. Но в крайна сметка едно такова осмисляне от гледната точка на науката, на тази дистанция, която дава научният поглед ни се струва важна точно заради това, да оголим основата на тези различни мнения и в крайна сметка да видим в дълбочина този процес. Защото понякога мненията, които се разменят са и до голяма степен повърхностни. Около прехода има и много такива тривиални вече представи и трябва да се види откъде идват те, каква е тяхната основа", отбеляза тя.
Лекциите ще бъдат седем, които ще протекат до края на месец април 2024 година и ще се провеждат всяка последна сряда на месеца от 18:30 ч. Те ще започват от по-широк обществено-исторически план и ще вървят в по-конкретната проблематика на различните изкуства. Входът е свободен.
"Винаги след всяка лекция сме предвидили време за дискусия. Лекциите ще имат освен лектор и модератор, който да поеме дискусията. Всички са добре дошли, ако искат да обсъдят нещо, да зададат въпроси на лекторите, или пък да кажат своето мнение по някакъв въпрос", отбеляза доц. Бурова.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..