Български стартъп създаде първата облачна услуга за управление на счетоводство и финанси. Тя дава възможност за използване на иновативен модул за автоматично разчитане на фактури, базиран на изкуствен интелект, дистанционна електронна идентификация и цифрово подписване с квалифицирани подписи и отворено банкиране.
Зад проекта стои Мартин Матеев. Той е сериен предприемач с над 15 години опит в сферата на интернет стартъпите в Ню Йорк. Учил е там, стимулиран от любопитството да научи как работят машините и хората – освен компютърни науки, се интересува от психология и антропология. Завръща се във Варна с мисията да подпомогне дигитализацията и модернизацията на бизнеса и институциите.
Онлайн бизнес софтуерът, който е разработил, има за с цел иновативно и интелигентно управление на финансите, счетоводството, персонала и данъчните задължения с технологии, базирани на изкуствен интелект.
Облачните решения трансформират начина, по който бизнесът управлява счетоводството и финансите си. Този модел, вече успешно приет в развитите страни, гарантира гъвкавост и удобство. Това дава възможност на малките и средни предприятия (МСП) да подобрят производителността си и да намалят оперативните си разходи. В сравнение с другите страни членки на Европейския съюз, анализът на Евростат показва, че облачните услуги в България остават на първоначалната стъпка, но вече се наблюдава положителен ръст година след година.
Пред БНР-Радио София Мартин Матеев твърди, че полека-лека платформата му се е превърнала в липсващото дотогава звено за електронно управление на бизнеса, свързващо банки, институции (НОИ, НАП, Търговския регистър) и т.н.
„Дори има счетоводители, които на казват, че благодарение на нас са си възвърнали любовта към професията“, усмихва се Матеев.
Чуйте разговора на Лилия Големинова.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..