Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нагласата на българите за годишните профилактични прегледи

Снимка: pediatria-bg.eu

На 26 септември 2023 г., вторник, от 11.00 часа, ще се състои пресконференция нa Фондация "Хъб Фор Хелт". На нея ще бъде предоставено социологическо проучване "За нагласите на българите към годишните профилактични прегледи", кампанията "Здравето си ти", както и безплатната версия на дигитално решение за общопрактикуващите лекари и техните пациенти – DocUp.

Основна тема на събитието е важността на редовната профилактика за предотвратяването и ранното откриване на редица заболявания. Организатор е Фондация "Хъб Фор Хелт" - организация с нестопанска цел, чиято мисия е осигуряването на равен достъп до съвременни грижи за пациентите и насърчаването на превантивното здравеопазване.

По време на конференцията експерти в областта на здравеопазването, общопрактикуващи лекари и представители на водещи здравни институции и съсловни организации ще се срещнат, за да споделят идеи, добри практики и иновативни стратегии за преодоляване на предизвикателствата, които възпрепятстват ефективното провеждане на редовните профилактични прегледи. Подробности разказа доц. Михаил Околийски, зам.-министър на здравеопазването.

По думите му хората имат добро отношение към индивидуалното си здраве, но от Министерство на здравеопазването, Български лекарски съюз и другите институции трябва да ги стимулират да ползват наличните здравни превантивни услуги. Към момента едва 38% от гражданите в активна възраст се възползват от годишните профилактични прегледи. Благодарение на държавата отпуснатите средства за здравеопазване са 7 милиарда и 200 милиона лева.

"Проблемът е, че въпреки повечето средства през последните години не се наблюдава по-добър здравен резултат. И това е така, защото тези средства предимно се наливаха в крайната фаза", отбеляза той. Доц. Околийски допълни, че палитрата на безплатни услуги е много богата и те са съобразени с възрастовата група на хората. Освен стандартните прегледи са включени и допълнителни, които не са налични в други европейски страни.

"Българите поради тези си емоционални и субективни възприятия умираме най-рано в целия ЕС. Средната продължителност на живота падна и по време на ковид и специално при мъжете тя е под 70 години. А животът в другите страни започва над 65 години", подчерта той. Освен това каза, че специално при "хепатит С" няма ясни симптоми и в повечето случаи се стига до тежка цироза. Обсъжда се и информационна кампания за това, родителите да бъдат мотивирани да водят на прегледи своите деца.

 Как мобилното приложение DocUp ще улесни лекарите и техните пациенти?

"Идеята беше да направим едно достъпно приложение, абсолютно безплатно, което да бъде в полза на всички пациенти, както и на общопрактикуващите лекари. По-важното е, да се скъси дистанцията между тях", каза доц. Михаил Околийски и допълни:

"Идеята е в него лесно и удобно всичките потребители да могат да намерят своя личен лекар и повече информация за практиката му, от контакти през график."

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13