Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нагласата на българите за годишните профилактични прегледи

Снимка: pediatria-bg.eu

На 26 септември 2023 г., вторник, от 11.00 часа, ще се състои пресконференция нa Фондация "Хъб Фор Хелт". На нея ще бъде предоставено социологическо проучване "За нагласите на българите към годишните профилактични прегледи", кампанията "Здравето си ти", както и безплатната версия на дигитално решение за общопрактикуващите лекари и техните пациенти – DocUp.

Основна тема на събитието е важността на редовната профилактика за предотвратяването и ранното откриване на редица заболявания. Организатор е Фондация "Хъб Фор Хелт" - организация с нестопанска цел, чиято мисия е осигуряването на равен достъп до съвременни грижи за пациентите и насърчаването на превантивното здравеопазване.

По време на конференцията експерти в областта на здравеопазването, общопрактикуващи лекари и представители на водещи здравни институции и съсловни организации ще се срещнат, за да споделят идеи, добри практики и иновативни стратегии за преодоляване на предизвикателствата, които възпрепятстват ефективното провеждане на редовните профилактични прегледи. Подробности разказа доц. Михаил Околийски, зам.-министър на здравеопазването.

По думите му хората имат добро отношение към индивидуалното си здраве, но от Министерство на здравеопазването, Български лекарски съюз и другите институции трябва да ги стимулират да ползват наличните здравни превантивни услуги. Към момента едва 38% от гражданите в активна възраст се възползват от годишните профилактични прегледи. Благодарение на държавата отпуснатите средства за здравеопазване са 7 милиарда и 200 милиона лева.

"Проблемът е, че въпреки повечето средства през последните години не се наблюдава по-добър здравен резултат. И това е така, защото тези средства предимно се наливаха в крайната фаза", отбеляза той. Доц. Околийски допълни, че палитрата на безплатни услуги е много богата и те са съобразени с възрастовата група на хората. Освен стандартните прегледи са включени и допълнителни, които не са налични в други европейски страни.

"Българите поради тези си емоционални и субективни възприятия умираме най-рано в целия ЕС. Средната продължителност на живота падна и по време на ковид и специално при мъжете тя е под 70 години. А животът в другите страни започва над 65 години", подчерта той. Освен това каза, че специално при "хепатит С" няма ясни симптоми и в повечето случаи се стига до тежка цироза. Обсъжда се и информационна кампания за това, родителите да бъдат мотивирани да водят на прегледи своите деца.

 Как мобилното приложение DocUp ще улесни лекарите и техните пациенти?

"Идеята беше да направим едно достъпно приложение, абсолютно безплатно, което да бъде в полза на всички пациенти, както и на общопрактикуващите лекари. По-важното е, да се скъси дистанцията между тях", каза доц. Михаил Околийски и допълни:

"Идеята е в него лесно и удобно всичките потребители да могат да намерят своя личен лекар и повече информация за практиката му, от контакти през график."

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С отношение и с грижа

На 8 май се отбелязват 10 години от социалната чайна с пътуващите в момента чайници с Мая Донева: "Днес съм в една кола пълна с чайници от Брюксел. 64 чайници от различни части на света, комбинираме ги с децата, получили първа работа в Социалната чайна. В момента съм на една отбивка пред Кьолн. На 8 май сме в София, на 9 - във Велико Търново, на 10 -..

публикувано на 05.05.24 в 11:56

Православието винаги е докосвало изкуството

Евгени Серафимов, създател на школата "Новите майстори" за две събития там: Кюстендил е град на художниците. Но за пръв път ще бъдат представени като иконописци. Факт е, че от около 50 действащи, има доста автори, които се занимават с иконопис. Успях да издиря осем имена и за пръв път ще бъдат представени като иконописци в двора на черквата...

публикувано на 05.05.24 в 09:57
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов, беседа първа

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Разговор с доц.д-р Марина Теофилова - изкуствовед, преподавател в катедра..

публикувано на 04.05.24 в 16:05
Ул. “Московска”

Софийски разкази - Разходка по “Московска”

Ул. “Московска” е една от визитките на столицата ни. Преди се е казвала "Орханийска". Началото ѝ е при ул. "Малко Търново", където сега е ДА "Архиви". Преди там е била старата часовникова кула, съборена според легендата, по настояване на часовникарските ателиета. Друга легенда свързва къщата на номер 15 с любовница на Фердинанд, но всъщност къщата е била..

публикувано на 04.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Сава Хашъмов

Сава Хашъмов се жени за вдовицата на своя учител Да, наистина имам три брака и доста любовни авантюри, но аз съм зодия Риби - когато се влюбя, се женя - казва в интервю приживе, доайенът на Народния театър Сава Хашъмов. Той играе в академичната трупа 43 сезона, пресъздавайки повече от 100 роли. Елегантен, висок, с аристократично излъчване,..

публикувано на 04.05.24 в 14:00
Алекси Калев

Фестивалът ражда и любов

Мидалидаре рок с Алекси Калев - покана отсега: "Почнахме в 2017, това ще е четвъртото издание. Все още магнитът са артистите, но се стараем хората да идват за фестивалното изживяване. Пуснахме 1000 билета "на зелено", без имена и ги продадохме за 10 минути. Това, което правим е като европейски фестивал.  Миналата година имахме 20000 души за..

публикувано на 04.05.24 в 11:54
Мария Веселинова

Ах тези родители

Мария Веселинова, режисьор на "Ах тези родители" за спектакъла и за отношенията родители-деца: Идеята дойде от сина ми, който много хареса едноименната книжка, писахме на автора, той даде съгласие. Реално ни трябваше добър автор, който да превърне идеята в пиеса. Получи се много добре. Работата не е лесна. Темата е важна за родителите - в спектакъла..

публикувано на 04.05.24 в 10:16