Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Анна Кънева: Кардиопрофилактиката може и трябва да започне в бебешка възраст

Проф. Анна Кънева
Снимка: Златина Петкова

В България статистика за вродените сърдечни малформации има от 70-те години на ХХ век, но се смята, че световните проучвания се отнасят и за нашата страна. Според тях честотата е около 1% от живородените деца.

Това отбеляза пред БНР-Радио София проф. Анна Кънева, началник на Клиниката по детска кардиология в Националната кардиологична болница (НКБ) при гостуването ѝ във връзка с предстоящия Световния ден на сърцето – 29 септември.

Проф. Кънева обясни, че сърдечно-съдовата система се формира в 6-8-ата седмица на бременността. В сътрудничество с акушер-гинеколозите могат да се открият сложните сърдечни малформации, при които шансът за качествен живот е много малък и се налагат поредица от операции. Тогава е разрешено прекъсване на бременността по медицински показания.

Ако откритата рано малформацията не е толкова тежка, може да се планира раждане в близост до НКБ и ако се налага, новороденото да бъде лекувано още в първите му дни.

„Една от големите ни болки е, че държавата не позволява да детските кариолози да се грижат за пациентите над 18-годишна възраст и това е за всички педиатрични подспециалности. Благодарение на доброто проследяване голяма част от пациентите, оперирани в детска възраст, преживяват. Има и малформации, при които трябва да работим заедно с кардиолозите за възрастни, да се съветваме един друг в името на здравето на пациентите“, изтъкна специалистът.

Детските кардиолози са дали свое становище в Министерството на здравеопазването и НЗОК всяко дете до 6-месечна възраст да има направено ехокардиографско изследване, за да може достатъчно рано да се разбере дали има структурна вродена сърдечна малформация. Така се прави за бъбреците от нефролозите, но кардиолозите все още нямат разрешение.

Проф. Анна Кънева посъветва хората да водят природосъобразен начин на живот с достатъчно движение и добра храна. Отбеляза, че атеросклеротични плаки са открити и при деца, тъй че профилактиката трябва да започне много рано.

По думите на специалиста, не трябва да отлагаме преглед при кардиолог, ако чувстваме гръдна болка при усилие, имаме главоболие или световъртеж при физически усилия.

Още по темата чуйте в звуковия файл.

  • Проф. Анна Кънева е водещ детски кардиолог в София с над 40 години опит. Извършва консултации в областта на детската кардиология, ЕКГ, ехокардиография, фетална ехокардиография, холтер ЕКГ, холтер RR. Основните й интереси са в областите инвазивна кардиология при вродени сърдечни малформации (ВСМ), проследяване на естествена и следоперативна еволюция при деца и възрастни с ВСМ, ритъмни и проводни нарушения, артериална и белодробна хипертония. Въвежда в България транскатетърно затваряне на междупредсърден дефект и персистиращ артериален канал и извършва балонна валвулопластика при аортна сеноза. Специализирала е във водещи центрове по детска кардиология в САЩ, Израел, Гърция, Италия, Германия. Член е на Български лекарски съюз, Европейска асоциация по детска и вродена кардиология, Европейско кардиологично дружество, Българска педиатрична асоциация, Дружество на кардиолозите в България, Българско дружество по интервенционална кардиология. 
    Проф. Кънева е национален консултант по детска кардиология и от 2014 г. е ръководител на Клиниката по детска кардиология към МБАЛ НКБ.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънце – до обяд, след това са възможни валежи, в София – до 20°

Преди обяд ще бъде предимно слънчево. По-значителна ще е облачността над североизточните райони, а около и след обяд на места в останалата част от страната ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни валежи , придружени с гръмотевици, по-интензивни в планините; възможни са градушки. Преобладаващите максимални..

публикувано на 28.05.24 в 07:20
Снимки: ФМИ, архив

Двудневен форум събира студенти и компании във ФМИ на СУ

"Знам и искам да го докажа" е мотото на Кариерния форум, организиран на 28 и 29 май 2024 г. от Кариерния център на Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет, съвместно с Фондация "ФМИ Иновации и Образование". Форумът е отворен към всички студенти, които искат да се развиват в сферата на информационните..

публикувано на 27.05.24 в 17:48

В кой век е българският учител?

Учителят на 21. век овластява учениците да са инициативни и активни, като им дава избор и се вслушва в обратна им връзка. Той знае как да използва технологиите, за да премахва различни бариери, които пречат на ученето. Включва в преподаването си разнообразни материали, които правят ученето по-интересно и интерактивно. Създава у учениците..

публикувано на 27.05.24 в 17:02
Д-р Иван Томов

"Кутия за приказки" по повод Световния ден на множествената склероза

По повод наближаващия Световен ден на множествената склероза 30 май, на 28 май ще се проведе медийно събитие, озаглавено "Кутия за приказки". Тази година темата на кампанията е “Диагноза“. Събитието е част от Здравна кампания за повишаване на осведомеността към редките автоимунни и възпалителни неврологични заболявания в България. Целта..

публикувано на 27.05.24 в 16:09

Компании вече предлагат персонализирани придобивки на служителите си

HR специалистите все повече трябва да се грижат за чувството за принадлежност, служителите да видят бъдещето си в самата компания. Фирмите вече залагат повече на персонализирани придобивки, съобразно интересите на хората , които работят. За бизнеса, а и за служителите от важно значение са не само информацията и данните, но и анализа..

публикувано на 27.05.24 в 15:37
Антонио Дачовски

Оперетата "Страната на усмивките" по Франц Лехар с премиера в НМТ "Стефан Македонски"

На 29 и 30 май романтичната оперета на  знаменития австро-унгарски композитор Франц Лехар "Страната на усмивките" ще има премиера в Националния музикален театър "Стефан Македонски. С тази постановка на ще се честват 25 години от основаването на Студентския съвет при Националната музикална академия. Франц Лехар е известен на..

публикувано на 27.05.24 в 13:56