Българският артист Иван Кънчев преди броени дни беше удостоен с наградата „Artistic Career Award” в Санремо, Италия. 2023-та се очертава като много силна година за художника точно когато отбелязва своя 50-годишен юбилей.
Последното отличие е присъдено от EFFETTO Arte Foundation, лидер в областта на съвременното изкуство, със събития, които представят художници в най-престижни изложбени зали: Айфеловата кула в Париж, музея MEAM в Барселона, Museo Diocesano в Мантуа, Grande Scuola della Misericordia и San Teodoro във Венеция, Castel dell'Ovo в Неапол и др.
Като важно признание за артисти, отличили се през годините в областта на визуалните изкуства, „Artistic Career Award 2023” бе връчена в Teatro Of Casinò - Sanremo на 16 септември 2023 г. от проф. Салваторе Русо и д-р Франческо Саверио Русо (селекционери и куратори на проекта), в присъствието на колекционери, журналисти, политици и любители на изкуството.
„Щастлив съм, защото наградата се дава за развитие в изкуството“ – каза пред БНР-Радио София художникът. Той сподели впечатленията си от местата, които е посетил, от цялостността в градските пространства.
„Възхитително е всичко. Всичко това се съхранява, поддържа, развива, обогатява, цени… Ние в България имаме даденостите, но другите неща ги нямаме. И това зависи от нас“, откровен е Кънчев.
По покана от Германия българинът е участвал в проект по случай 100-годишнината от смъртта на Пучини („Магията на Бохеми“ / „Magic Of La Bohème – Zauber Der Bohème“), синтезиращ музика, книга и изобразително изкуство.
Бохемският дух събира 59 артисти от 26 държави, за да отпразнуват международния успех на операта със съвременни образи. Редакторът на тази книга разделя творбите от цял свят на глави и добавя подбрани хайку стихотворения, изящни цитати, описателни изказвания и илюстрации. Резултатът е многостранна почит от гледна точка на въображението.
За участието си в проекта Иван Кънчев е отличен със сертификат за победител за скулптура. В Националния археологически музей доскоро можеше да се види изложба на съвременно изкуство „Съдът вместилище – защитено време“ с куратори Станислав Памукчиев, Петер Цанев и Иван Кънчев.
На твореца предстои и участие във Флорентинско биенале (Италия, 14.10 - 22.10.2023), както и в експозиция в Белия дом във Вашингтон.
„За да постигнеш нещо, трябва много работа, целенасоченост и посветеност в съответната сфера. За голям резултат трябва голяма жертва, лишения, концентрация. Не удоволствията са водещи. Не вярвам толкова в музата, колкото в бачкането“, обобщава Кънчев.
Чуйте разговора на Лилия Големинова.
Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..
На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..
Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..
Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..
Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..
Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..
"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..