В световен мащаб в последното десетилетие се отчита нарастване на случаите на диагностицирани психични разстройства сред децата и младежите, както и нарастващо използване на услуги в сферата на психичното здраве. Подробности по темата разказа Албена Дробачка, ръководител на Младежка къща "Скрити лайкове" и председател на Сдружение за прогресивна и отворена комуникация, които са организатори на конференцията.
По думите й все още липсва единност на мненията увеличават ли се психичните разстройства при младите хора, или те са по-крехки и по-чувствителни. Тя посочи, че според статистиките психичните заболявания се увеличават, защото днешните деца са засипани от страшно много информация от всякакъв тип медии, които по някакъв начин ги правят по-уязвими.
"Отделно тук като прибавим и българските специфики, народопсихологията да ги обгрижваме, да внимаваме да не им е трудо, да не им се случи нещо проблемно, да не е прекалено стръмен баирът на живота, по който те се изкачват... Това са някакви елементи, които допринасят към тази крехкост при младите хора и тази уязвимост към психични заболявания и разстройства", отбеляза Дробачка.
Освен това добави, че трябва да се научим да приемаме мащабната информация, която ни залива и тук е ролята на родителите, организациите и училището. Те трябва да подготвят младите хора да бъдат достатъчно критични към разчитането на информацията.
"Твърде оптимистично ще бъде да кажа, че родителите търсят услуги, когато детето или младият човек е с психично разстройство. Иска ми се много по-висок да бъде процентът на родителското активизиране да търсят подкрепа и помощ още в първите моменти, когато психолог или психиатър констатират, че детето има психичен проблем. Много са причините да не го правят. При нас стигмата и автостигмата са много силни, даже на ниво Европейски съюз", посочи Дробачка.
Организацията Младежка къща "Скрити лайкове" има клонове в различни държави и повече от 12 години работи по въпросите на психичното здраве. Поради бързото развитие на света проблемите също се изменят, което налага търсенето на нови решения. На конференцията предстои да бъде представена Младежката къща, да се проведат разговори за по-леките проблеми от характера на депресия, тревожност, хранителни разстройства и употреба на психоактивни вещества, както и за по-сериозните проблеми от характера на шизофрения, ОКР и личностнови разстройства. Всеки един от лекторите, които са от трети държави ще представи своите визии и предложения по отношение на национални и европейски реформи в сферата на услугите и рехабилитацията за млади хора с психични проблеми.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..