Изложбата запознава с историческото развитие на българо-турската гранична територия. Куратор е Радослав Механджийски. Пред Радио София той обясни,Изтокът безусловно присъства в българския манталитет.
„Дори по някакъв начин се гордеем, че той присъства и ни разграничава от онзи Запад, от който хем се възхищаваме, хем понякога му се надсмиваме, заради неговата строгост и скованост. Ние самите сме си един парадокс в нашето собствено мислене по темата. Изложбата е любопитна с това, че Янис Шрьодер е немец, той никога не е бил преди това в този регион. Много е симпатично човек, който е извън тукашния контекст и който има подредеността на своето мислене по немски, да преживее особеностите на граничния регион и от едната и другата страна и да сподели своя много личен разказ“, каза Радослав Механджийски.
Той добави, че изложбата се състои от 4 отделни елемента. Има извадки и от личния дневник на Янис Шрьодер.
„Един от най-големите акценти е видео творба. В нея той заснема педантично различни кадри от неговото преживяване, както от българска страна с акцент Свиленград, така и от турска страната с акцент Одрин. Тези фотографии поставят и някои философски въпроси по отношение на смисъла на границата“, добави Радослав Механджийски.
Той сподели, че Янис Шрьодер е потърсил и български архиви в Националната библиотека, за да може да установи във времето от Освобождението до днес, как границата се е променила чисто физически.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка. Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване. От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла..
Образование, медийна грамотност, четене - каква е връзката между тях разказва в ефира на “Радиокафе” Искра Джанабетска от “Книговище” . Първо обаче фокусът на разговора попадна върху днешната дата - 9 май. “Да не гледаме на Европа само като на комфорт. Аз изпитвам голямо удоволствие от това да разбираш и да разсъждаваш и смятам, че когато..
Това лято педстои шестото издание на Sofia Summer Fest. Ради Георгиев и Борко Чучков гостуваха в предаването “Добър вечер, София“ , за да разкажат за предстоящото шесто изданиe на Sofia Summer Fest, което започва на 4 юли 2025 година, с двудневен музикален маратон. То ще бъде открито отново от певеца Васил Найденов, а на втория ден от..
На 9 май отбелязваме Деня на Европа. На този ден преди 75 години е подписана Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, както и проправя пътя за просперитет, мир, демокрация и сътрудничество в Европа. През 2025 г. Денят на Европа се отбелязва в целия Европейски съюз с редица инициативи и събития. В България..
Илина Пенева и Мартина Новакова разказаха пред Радио София подробности да проекта “Метаморфози на работното облекло“, в който участва и Център "Кристо и Жан-Клод“ от Габрово. Европейският проект се осъществява в шест европейски града с голямо индустриално наследство. Градовете са Кемниц, които са европейска столица на културата за 2025..
75 години след подписването на Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, Европа продължава да изглежда като основния остров на свободата, на демокрацията и хуманизма, коментира пред Радио София д-р Катя Христова-Вълчева. Тя e “Жан Моне” лектор и главен асистент по Европейска политика в НБУ. "Европа е естественият..
Първият американски папа бе избран вчера. Робърт Превост, който прие името Лъв 14-ти оглави над един милиард католици по света. Роденият в Чикаго 69-годишен Превост, се смята за реформатор като е работил много години в Перу. Новината в САЩ се прие с изненада, като наблюдатели преди това казаха, че е малко вероятно да се избере папа от Америка заради..