След осем издания на КвАРТал фестивал, създателят му Мартина Стефанова тегли чертата, подтикната от БНР-Радио София и отчита, че много от сградите между булевардите „Дондуков“, „Мария Луиза“, „Сливница“ и „Васил Левски“ можеше и да бъдат унищожени. Сега обаче КвАРТал-ът, очертан от споменатите улици, разцъфва, собствениците реставрират къщите или поне се опитват да ги поддържат в добро състояние.
Виждат се боядисани фасади, открити са нови галерии и арт пространства, районът е все по-привлекателен район и за живеене.
„Връщаме стария дух в градски район, който винаги е бил наситен с интелектуалци“, не скри радостта си Стефанова. И изтъкна, че по тези улици е можело да се видят Гео Милев и Иван Вазов, Боян Болгар, тук е студиото на фотограф- художника Папакочев, една от най-старите пекарни на „Екзарх Йосиф“, били са първи жилищни сгради от началото на ХХ век, както и оцелели от бомбардировки домове на евреи, арменци и от други общности.
В тема по телефона се включи и Николай Маринов, който положи огромни усилия, за да възроди една красива къща на ул. „Веслец“ и е отворена за посетители – да могат „туристите и гостите на София да ѝ се насладят“.
„Напоследък на мястото на красиви стари къщи се вдигат стъклени мастодонти. Това е историята на София. Винаги си заслужава, когато човек изгражда, а не руши“, коментира Маринов.
Къщата, която е купил, била почти срината, стоели са само външните фасади. А той се е постарал да запази стила и духа отпреди 100 и повече години дори и по отношение на интериорни детайли и орнаменти.
„Добрият пример може и трябва да бъде зарàзен“, допълни Мартина Стефанова по отношение на тази къща.
Основателката на фестивала информира и за идеята на къщите в квартала да бъдат поставени QR кодове, с които минувачите могат да научават историите на тези сгради, много от които са архитектурни паметници, дори да се потопят във виртуална реалност. Ще бъде изготвена и разпространена и карта на този софийски район.
Чуйте разговора на Антония Каменичка.
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..
Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка. Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване. От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла..
Образование, медийна грамотност, четене - каква е връзката между тях разказва в ефира на “Радиокафе” Искра Джанабетска от “Книговище” . Първо обаче фокусът на разговора попадна върху днешната дата - 9 май. “Да не гледаме на Европа само като на комфорт. Аз изпитвам голямо удоволствие от това да разбираш и да разсъждаваш и смятам, че когато..
Това лято педстои шестото издание на Sofia Summer Fest. Ради Георгиев и Борко Чучков гостуваха в предаването “Добър вечер, София“ , за да разкажат за предстоящото шесто изданиe на Sofia Summer Fest, което започва на 10 юли 2025 година, с двудневен музикален маратон. То ще бъде открито отново от певеца Васил Найденов, а на втория ден от..