Как се изграждат бъдещите млади велолидери? Едноименният проект и обучение ще стартира в София, на 14 и 15 октомври. Организатори са Фондация "СпоДари" и Националната спортна академия, с финансовата подкрепа на общинската програма "София-град на младите и активните".
В предаването „Радиокафе“ гостуваха Маргарита Петрова и Румяна Йотова, за да разкажат повече.
Хората имат нужда да се говори за добрите примери и практики - защо колелото е прекрасен начин за придвижване в градска среда.
Денят в сутрешните часове е натоварен още преди да стигнем до работното място - изисква време да намерим място за паркиране, да оставим колата, след това да се върнем и да продължим по пътя. Велосипедът тук се явява прекрасно превозно средство, което можем да използваме без проблем – да се придвижваме бързо, активно и да се поддържаме в добра форма, посочиха събеседничките.
Не бива да забравяме, че многото нещастни случаи по пътя, са в резултат на невнимание и от всички участващи в движението страни – шофьори, велосипедисти или пешеходци.
Програмата „Млади велолидери“ е насочена към единия тип участници, това са велосипедистите, цели се, чрез практически подходи да покажем как дадена ситуация може да се избегне, твърдят организаторите.
Зависи от нас, от нашата гражданска позиция, мотивация и желание, нещата да започват да се случват, да започнем да приобщаваме добрите примери, за които знаем от други държави, към собствената си среда, категорични са от фондация „СпоДари“
„Насочили сме се към тази група, защото вярваме, че тя има възможности да се развива и има какво да даде на малки и големи, това са хора между 2 поколения – по-младото и по-възрастното, могат да направят мост и да бъдат посланици на идеята, това са физически активни хора и вярваме, че са активни граждани“, обосновават се организаторите.
„Първият ден ще се запознаем с участниците – от какво имат нужда, какво ги мотивира и какво ги спира да карат колело, за да можем в бъдеще да фокусираме проблемите и да се насочим към добрите страни на колоезденето – активно движение, безплатен транспорт, екологичен, с повече велосипеди и по-малко коли – по-чист въздух. Фокус и към правилата, които трябва да се спазват“, казват организаторите на форума и допълват:
“Голямото ни желание е, лидерите които подготвим, да станат посланици сред своите връстници и впоследствие - обучители на по-млади участници. Нашата амбициозна цел е да обхванем дори децата в ранна възраст“, увериха събеседниците.
Чуйте още интересни аспекти по темата в разговора на Гергана Пейкова.
Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..
За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..
Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..
През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички близо 50 хил. сигнала до инспекцията. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 по прекратяването им и 889 са по работното време. От..
Поне 350 хиляди от сънародниците ни са били на воден режим през изминалата година. Запитахме се “Защо?” и тръгнахме по следите на изчезващата вода в Североизтока. Срещнахме водомайстори, дънни биволи и много сърцати хора, принудени да оцеляват без вода. Документирахме прокопаването на сондаж за хиляди левове, местонахождението, на който е..
В Ротердам е в разгара си 54-ото издание на Международния филмов фестивал. Той бе открит с филма “Фабула“ на режисьора Майкъл Тенхорн. Цели 14 филма фигурират в официалната “Тигър селекция“ на фестивала тази година, сред които има и българско участие. Това е първият фестивал в Нидерландия, основан през 1972 година, който се утвърждава като..
Тази вечер започва Десетото издание на фестивала за документално кино Master of Art с прожекция на филм за Франк Синатра и песента му “My Way”. Захванах се с този фестивал, защото ми е страст да споделям изкуство с повече хора. Така 10 години споделяме изкуство, емоции, красота, пътуване във времето. Това е нашият начин да променяме живота към..