С научна сесия Българската академия на науките ще отбележи 120 години от рождението на Джон Атанасов, създал първия цифров електронен компютър. Събитието ще се проведе от 16:00 часа на 4 октомври, в зала „Проф. Марин Дринов“ на Академията (ул. „15-ти ноември“ 1).
Два часа по-рано на специална церемония президентът Румен Радев ще връчи наградата „Джон Атанасов“ на 21-вия ѝ носител, съобщи в студиото на БНР-Радио София акад. Кирил Боянов.
Ученият припомни създадената от Джон Атанасов машина ABC с готов прототип от 1941 година, други факти от компютъра и признаването му за оригиналност след Втората световна война, както и спомен от посещението на откривателя в БАН през 1970 г.
БАН има заслуги за дискутирането на приноса на Джон Атанасов, подчерта акад. Боянов. През 1973 г. съдия признава 17 от претенциите на Атанасов във връзка с неговото изобретение.
След откриване на научната сесия от председателя на БАН акад. Юлиан Ревалски, акад. Боянов ще представи темата „Джон Атанасов – откривател на цифровото смятане“.
Проф. Джон Густафсон, ръководител на екипа, пресъздал оригинала на компютъра „Атанасов-Бери“ ще се включи онлайн, за да разкаже за работата си.
В сесията опит ще споделят изявени изследователи в областта на компютърните науки и лауреати на наградата „Джон Атанасов“ – Светлин Наков, Зорница Козарева и тазгодишният носител на наградата.
Юбилейната научна сесия ще се излъчва онлайн в Youtube канала на БАН.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..
Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..