Информационна кампания с послание „Дарители – Будители“ започна Българският дарителски форум (БДФ) от началото на октомври. Инициативата ще продължи до Деня на народните будители - 1 ноември.
Повече за идеята и реализацията пред БНР-Радио София разказа Теодора Петрова от БДФ.
До края на октомври ще бъдат разказвани истории от следосвобожденска България, които показват, че не само заможните индустриалци, банкери и държавници, но и обикновените граждани, учители, свещеници, музиканти са отделяли лични средства, имоти, ценни книжа и труд, за да положат основите на редица образователни и културни институции в страната ни.
Петрова даде примери за подобни благотворителни актове от страна на българи през изминалите години. С дарения е създадена Българската академия на науките (БАН), първото кино в България, учебни заведения, в София – кино „Влайкова“, приюти за бедни, болници, след пожар е възстановен Народният театър „Иван Вазов“.
„Кампанията е пореден повод да поговорим защо е важно да даряваме – труд, време, вещи, средства и как това променя обществото“, обясни още Теодора Петрова (▲). Тя припомни, че БДФ прави анализ на дарителството и какви тенденции се забелязват през последните години.
Представяните историите са базирани на „Енциклопедия Дарителството“, създадена от колектив на БАН с ръководители проф. Веска Николова и проф. Росица Стоянова, и издадена от БДФ.
Енциклопедията представя историята на дарителството в България от 1878 до 1951 г., чрез личните истории на хора, които са имали щедростта и волята да променят света около себе си и често са превръщали дори своята лична загуба в дарителски жест. Част от тези личности са известни, повечето обаче са непознати за широката публика и в тази кампания „Дарители – Будители“ БДФ разказва именно за тях.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
За 11-а поредна година по случай великденските празници доброволци от сдружение "Бъди човек" зарадваха възрастни хора, като им занесоха пакети с трайни хранителни продукти. Дни преди това – от 17 до 19 април, в зала "Арена Самоков" се събираха дарения, които бяха пакетирани и занесени от младите хора до над 450 нуждаещи се хора в общинския..
Европейската комисия (ЕК) е предприела преразглеждане правилата за въздушния транспорт, с което могат да бъдат засегнати досега извоювани права на пътниците, сигнализират организации за защита на потребители. Текстовете в действащия и в момента регламент са от 2004 г. В новото предложение се залага по-голямо закъснение на полет, за да..
Писателят Милен Хальов се завръща с нова книга "Общежитие за чудовища - Детето от пророчеството“. Пред Радио София авторът сподели, че третата част на трилогията е финалът на историята. "Който е стигал до финала на втората книга, знае точно къде съм оставил персонажите, че има един тиктакащ механизъм, който ме накара много активно да събера..
"Написана като любовно писмо към невъзможното, "Bravery" е колкото силна, толкова и ранима. Песен за тези, които са се опитвали да поберат целия океан в една чаша", казват в профила си в социалните мрежи IVA за новата си песен. Ива и Елена Тодорови - сестрите от група IVA , представят в ефира на Радио София новата си песен , която е посветена на..
Бъдещето на ядрената енергия, образованието и изкуствения интелект обсъдиха експерти от ЦЕРН и Силициевата долина на специален форум в София (Fusion Future Conference - FFC). Учени, бизнес лидери и представители на институциите дискутираха ключовата роля на ядрения синтез в глобалната енергийна трансформация и възможностите за развитие пред..
Над 50 театрални спектакълаи над 70 филма и филмови етюди могат да видят жителите и гостите на София на 36-часов театрален и кино маратон в НАТФИЗ. Най-мащабното студентско арт събитие за първи път ще продължи 3 дни – на 25, 26 и 27 април. Елизабет Димчева, Николай Тодоров, Крум Царибашев, Алекс Стоянов и Емануил Цонев ще бъдат част от 36-часовия..
Божидара Стоянова следва духовен път, който се базира на баланса и лекотата. Тя среща своя учител, когато вече наистина не може да върви сама, когато е готова. Както гласи и древната поговорка. " Моят ментор ме откри в момент, когато бях "позабатачила нещата" . Бях пооплела конците. Интересното е, че аз срещнах моя учител, чрез друг негов ученик...