Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 1 ноември

Кампания на БДФ разказва истории за неизвестни „Дарители – Будители“

Снимка: БДФ

Информационна кампания с послание „Дарители – Будители“ започна Българският дарителски форум (БДФ) от началото на октомври. Инициативата ще продължи до Деня на народните будители - 1 ноември.

Повече за идеята и реализацията пред БНР-Радио София разказа Теодора Петрова от БДФ.

До края на октомври ще бъдат разказвани истории от следосвобожденска България, които показват, че не само заможните индустриалци, банкери и държавници, но и обикновените граждани, учители, свещеници, музиканти са отделяли лични средства, имоти, ценни книжа и труд, за да положат основите на редица образователни и културни институции в страната ни.

Петрова даде примери за подобни благотворителни актове от страна на българи през изминалите години. С дарения е създадена Българската академия на науките (БАН), първото кино в България, учебни заведения, в София – кино „Влайкова“, приюти за бедни, болници, след пожар е възстановен Народният театър „Иван Вазов“.


„Кампанията е пореден повод да поговорим защо е важно да даряваме – труд, време, вещи, средства и как това променя обществото“, обясни още Теодора Петрова (). Тя припомни, че БДФ прави анализ на дарителството и какви тенденции се забелязват през последните години.

Представяните историите са базирани на „Енциклопедия Дарителството“, създадена от колектив на БАН с ръководители проф. Веска Николова и проф. Росица Стоянова, и издадена от БДФ.

Енциклопедията представя историята на дарителството в България от 1878 до 1951 г., чрез личните истории на хора, които са имали щедростта и волята да променят света около себе си и често са превръщали дори своята лична загуба в дарителски жест. Част от тези личности са известни, повечето обаче са непознати за широката публика и в тази кампания „Дарители – Будители“ БДФ разказва именно за тях.

Чуйте разговора на Лъчезар Христов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Откриване или смяна на партида за ток, вода или парно в София

Доставчиците на вода, електроенергия и топлоенергия в София са създали и предлагат на клиентите си брошура, в която се описва как може да се смени партидата на съответен потребител.  От днес тя се предлага в центровете за обслужване на клиенти. В "Как да сменя партидата за ток, вода и парно" са посочени специфичните условия за всяка една..

публикувано на 12.05.25 в 12:42

Ясен Ковачев създаде "Ръководство за употреба" на адвоката

Светът на правото е необятен и човек, сблъсквайки се с него, често може да се изгуби в него. Наскоро адвокатът Ясен Ковачев написа статията “Ръководство за употреба“ на адвоката в областта на частното право и гражданския процес , в която развива достъпно, увлекателно и полезно теми от тази сфера. Ясен Ковачев има опит като адвокат около 25..

публикувано на 12.05.25 в 12:34

Седмицата започва със слънце в София

Над западната и централната част от Дунавската равнина ще бъде предимно ясно, а над Североизточна България, под влияние на студен атмосферен фронт, от североизток с усилване на вятъра ще се заоблачи и до сутринта на места там ще превали. Минималните температури ще са между 6° и 11°, в София - около 7°, съобщават от Националния институт по метеорология..

публикувано на 12.05.25 в 06:35

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00