Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 1 ноември, в зала 4

НИМ подготвя експозиция по повод 335 години от Чипровското въстание

Снимка: Йорданка Герасимова

В напълно обновената си зала 4 от 1 ноември най-голямата музейна институция у нас - Националният исторически музей,  ще покаже експонати от историята на Чипровския край по повод 335 години от избухването на Чипровското въстание.

Тогава населението на Чипровци и католическите села около града се вдигат на бунт срещу Османската власт.

Д-р Михаил Симов – ръководител на отдел „История на България през Възраждането“ от НИМ, припомни накратко предпоставките,  довели до избухването на Чипровското въстание.

На първо място той посочи развитието на Чипровския край през предходните десетилетия – един много богат край от българското землище, който освен с икономическо развитие се отличава и с връзките си с Западна Европа и с една доста просветена католическа общност, следяща процесите в европейската политика.

По думите му, конкретен повод за избухване на въстанието е т.нар. дълга турска война, войната на свещената лига и това е преломният момент между Османската империя и Западна Европа, когато за първи път османците търпят много тежко поражение от европейските войски.

Когато войските на Хабсбургската австрийска империя превземат Белград през септември 1688 година, този факт служи като сигнал за обявяване на Чипровското въстание. Надеждата за подкрепа от страна на австрийските войски не се оправдава и оставени на собствените си сили, въстаниците са обречени на неуспех и Чипровският край е разорен. Голяма част от населението се изселва в областта Банат.

Историкът уточни, че НИМ подготвя не временна, а постоянна експозиция, която разглежда историята на България под османска власт в периода от 15. век до Априлското въстание, темата за Чипровци ще бъде застъпена с експонати, които илюстрират стопанския и културен  възход в годините преди въстанието – основно произведения на Чипровската златарска школа, някои експонати изключително уникални за България.

На 1 ноември, когато залата трябва да отвори врати, посетителите могат да видят един освежен, обогатен експозиционен разказ, с много нови материали, включително мултимедийни технологии, някои нови експонати с нови акценти, каза още д-р Михаил Симов.

Още подробности чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50