През последните години пейзажът на младежката заетост у нас претърпява значителна трансформация. В края на лятото Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" отчете чувствителен ръст на заетостта на непълнолетни през първите седем месеца на годината. Техният брой за периода е близо 10 500, сравнено с 8 422 спрямо същия период на 2022 г. Тази тенденция е в съответствие със значителен скок в интереса от страна на бизнеса към младите таланти и възможността, която компаниите дават на учениците да развиват професионалните си компетенции още в ранна възраст.
Според експертите по човешки ресурси мотиваторите за младежите да работят през лятото са основно два – желанието за постигане на известна финансова независимост и възможността за смислено прекарване на свободното им време.
Събеседници по темата в предаването "Ритъмът на столицата" бяха Елица Костова от Българската асоциация за управление на хора (БАУХ), кариерен консултант и бизнес обучител с международен опит и Боян Келчев – обучител на младежи по финансова грамотност, който е с богат опит в IT сферата като експерт "Продажби" и експерт "Мениджър".
Те споделиха преки наблюдения, придобити чрез работата им с младите хора.
"За съжаление, тяхното преживяване в училище им изглежда все по-безсмислено и все повече като загуба на време. Това разбира се са техни думи, ние съжаляваме, че е така", коментира Елица Костова.
По думите й, по-будните младежи осъзнават, че ще трябва да работят, но не са подготвени за това.
"И това е основният мотиватор да започнат стаж, било то и неплатен, говорим за тези младежи, които се стремят към така наречената индустрия на знанието, индустрия на иновациите. Те осъзнават, че за жалост в училище не получават нищо, което да ги доближи до техните амбиции и търсят други начини, както стажове, така и младежки програми", посочи Костова. Тя уточни, че това са 2-3% от младите хора.
"При останалите, основният мотиватор е финансовата независимост да разполагат със свои собствени средства, както всички знаем, да спечелиш пари и да имаш пари са две различни неща", каза още Елица Костова.
Именно този младежки стремеж мотивира експерта Боян Келчев да работи като обучител в сферата на финансовата грамотност сред младите хора.
Той отбеляза, че изследването за младежката заетост е интересно, защото показва, че младите хора в страната ни се увеличават.
"Според мен, колкото по-рано човек започне да върши някаква работа, стига да е законна, толкова по-добре. Големият проблем при младите хора е, че нямат фундаментални разбирания и знания за икономиката, за парите и за това как се създава стойност. Те са объркани и това, което научават в тази връзка, го научават от улицата, взимат пример само от материалните неща и не могат да си обяснят как се случват нещата", подчерта Келчев.
"Затова създадохме курс, аз написах малка книжка за парите, защото тази тема е важна и фундаментална за младите хора", допълни той.
По думите му първото нещо, което те научават започвайки работа е именно стойността на парите, осъзнават също, че заплащат с времето си за тези пари.
"Когато сме млади, нашата цел е да учим и да се развиваме, да градим някакъв план за бъдещето си, но когато работим нискоквалифицирана работа без да правим нищо друго, това си е загуба на време", категоричен е експерта.
"Затова е добре да знаят, че всяка една работа която предприемат, трябва да е свързана с една дългосрочна цел, да има смисъл за следващите 1, 2, или 5 години", посъветва Боян Келчев.
Още интересни аспекти от разговора с двамата експерти, чуйте в разговора на Елена Пъневска.
"Форум“ тази седмица продължава с коментаторите Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН и политологът, и председател на Националния младежки форум Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те коментираха различни теми от деня: - Спор между "Възраждане" и депутата от ПП-ДБ Манол Пейков прекъсна пленарното заседание днес..
На прага на летния сезон започва информационна кампания за превенция на "домовите кражби”, която ще се проведе в периода 1 юни – 30 септември. Инициативата е на Националния съюз на ключарите в България и се провежда със съдействието на Главна дирекция "Национална полиция”, Столичната дирекция на вътрешните работи, дирекция "Сигурност“ към..
Фабрицио Паризи и Тихомир Митов-Тимас , представиха в радио ефира своята колаборация на песента “The Ghosts Behind“, която има история назад във времето, също както и житейският път на Фабрицио, който започва от Швейцария, Базел, където е роден. По-късно Рим, градът на баща му, след това Русе, където учи в музикално училище, Милано, Венеция..
В последните години темата за еврозоната буди различни дискусии. Дезинформацията около приемането на единната европейска валута у нас е един от основните проблеми, пред който е изправено обществото. Преди дни Икономическият и социален съвет на Република България проведе дискусия на тема "Финансовата грамотност като фактор за инвестиции, доходи и..
Мая Цанева от сдружение "Безопасни детски площадки" разказа пред БНР-Радио София за подета инициатива в с. Слатино, община Бобошево, с цел изграждането на спортна площадка в подкрепа на Пенсионерски клуб "Здраве". "Оттам ни потърси председателят на клуба и ни изпрати видеопослание как възрастните хора спортуват", посочи Цанева. По..
Намаляване на случаите на домови кражби у нас отчитат от Националната полиция. От МВР допълват, че е важно хората да наблюдават ставащото в блоковете, когато знаят, че съседите им отсъстват, както и да осигурят входовете на жилищата си с добри заключващи механизми. Инспектор Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция" обясни, че в..
Преди година и половина в родно издателство се ражда идеята да се създаде книга за Черно море. Обединява ги едно убеждение - че за да обичаш природата, трябва първо да я познаваш. Не абстрактната природа, а тази, която е съвсем близо до нас. "От опита ни по книжни изложения по света знаехме, че има прекрасни примери за детски издания, които..