Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отчита се ръст в младежката заетост и интерес към стажантските програми у нас

Елица Костова от БАУХ и Боян Келчев - обучител по финансова грамотност на младите хора
Снимка: Радио София

През последните години пейзажът на младежката заетост у нас претърпява значителна трансформация. В края на лятото Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" отчете чувствителен ръст на заетостта на непълнолетни през първите седем месеца на годината. Техният брой за периода е близо 10 500, сравнено с 8 422 спрямо същия период на 2022 г. Тази тенденция е в съответствие със значителен скок в интереса от страна на бизнеса към младите таланти и възможността, която компаниите дават на учениците да развиват професионалните си компетенции още в ранна възраст.

Според експертите по човешки ресурси мотиваторите за младежите да работят през лятото са основно два – желанието за постигане на известна финансова независимост и възможността за смислено прекарване на свободното им време.

Събеседници по темата в предаването "Ритъмът на столицата" бяха Елица Костова от Българската асоциация за управление на хора (БАУХ), кариерен консултант и бизнес обучител с международен опит и Боян Келчев – обучител на младежи по финансова грамотност, който е с богат опит в IT сферата като експерт "Продажби" и експерт "Мениджър".

Те споделиха преки наблюдения, придобити чрез работата им с младите хора.

"За съжаление, тяхното преживяване в училище им изглежда все по-безсмислено и все повече като загуба на време. Това разбира се са техни думи, ние съжаляваме, че е така", коментира Елица Костова.

По думите й, по-будните младежи осъзнават, че ще трябва да работят, но не са подготвени за това.

"И това е основният мотиватор да започнат стаж, било то и неплатен, говорим за тези младежи, които се стремят към така наречената индустрия на знанието, индустрия на иновациите. Те осъзнават, че за жалост в училище не получават нищо, което да ги доближи до техните амбиции и търсят други начини, както стажове, така и младежки програми", посочи Костова. Тя уточни, че това са 2-3% от младите хора.

"При останалите, основният мотиватор е финансовата независимост да разполагат със свои собствени средства, както всички знаем, да спечелиш пари и да имаш пари са две различни неща", каза още Елица Костова.

Именно този младежки стремеж мотивира експерта Боян Келчев да работи като обучител в сферата на финансовата грамотност сред младите хора.

Той отбеляза, че изследването за младежката заетост е интересно, защото показва, че младите хора в страната ни се увеличават.

"Според мен, колкото по-рано човек започне да върши някаква работа, стига да е законна, толкова по-добре. Големият проблем при младите хора е, че нямат фундаментални разбирания и знания за икономиката, за парите и за това как се създава стойност. Те са объркани и това, което научават в тази връзка, го научават от улицата, взимат пример само от материалните неща и не могат да си обяснят как се случват нещата", подчерта Келчев.

"Затова създадохме курс, аз написах малка книжка за парите, защото тази тема е важна и фундаментална за младите хора", допълни той.

По думите му първото нещо, което те научават започвайки работа е именно стойността на парите, осъзнават също, че заплащат с времето си за тези пари.

"Когато сме млади, нашата цел е да учим и да се развиваме, да градим някакъв план за бъдещето си, но когато работим нискоквалифицирана работа без да правим нищо друго, това си е загуба на време", категоричен е експерта.

"Затова е добре да знаят, че всяка една работа която предприемат, трябва да е свързана с една дългосрочна цел, да има смисъл за следващите 1, 2, или 5 години", посъветва Боян Келчев.

Още интересни аспекти от разговора с двамата експерти, чуйте в разговора на Елена Пъневска.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 28.05.25: Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт

Тази седмица коментатори във "Форум“ са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН и политологът, и председател на Националния младежки форум Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт - Подкрепата в..

публикувано на 28.05.25 в 18:54
Снимката е илюстративна

Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета от с. Драгушиново

Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета на най-известната щъркелова двойка у нас - Драго и Драга от с. Драгушиново. Изминалите дни, в които се наблюдаваха обилни валежи и ниски температури, доведоха до смъртта на малките. От Българското дружество за защита на птиците посочиха, че все още има малка вероятност..

публикувано на 28.05.25 в 17:35

"Моите приятели" на Фредерик Бакман излиза на български език дни след световната си премиера

Темз Арабаджиева представи едно от най-търсените заглавия на Пролетния панаир на книгата - най новата книга на Фредерик Бакман, познат на българския читател с книги, сред които “Човек на име Уве“. Магията на писателя остава неразгадана, но едно е сигурно, читателят винаги е докоснат от написаното. Последният му роман “Моите приятели“ се..

публикувано на 28.05.25 в 17:03
Снежина Богданова и Радосвет Кукудов

Ученически перкусионен ансамбъл "Ритъм“ с концерт в Първо студио на БНР

За талантливите деца, които свирят на ударни инструменти, разказаха техните преподаватели Радосвет Кукудов и Снежина Богданова в предаването “Радиокафе“. Перкусионен ансамбъл “Ритъм“ е създаден от Радосвет и Снежина, от деца, възпитаници на Музикално училище “Любомир Пипков“ в София. Те са участвали в множество продукции на..

публикувано на 28.05.25 в 16:25

Лекарства в интернет: Медикаментите с рецепта могат да се продават единствено в аптеките!

Само с няколко клика в интернет можем да се сдобием с лекарства от различни сайтове или страници в социалните мрежи за продажба на вносни лекарства, най-често от Турция. Описанието приканва клиентите с фрази като "По-ефективни и евтини лекарствени продукти“ или пък "По-достъпни цени на широка гама от лекарствени продукти“. Споменава се, че не..

публикувано на 28.05.25 в 16:25
Канина Крисалис (вдясно) с една от първите читателки

Канина Крисалис дебютира с романа си "Нектар"

Канина Крисалис е завършила Американския университет и интензивна програма по творческо писане в Университета в Бостън. Точно това я кара да напише дебютния си роман "Нектар" на английски. "Като започнах да пиша, аз въобще не мислех за момента с публикуването. И тъй като съм учила в Щатите творческо писане, просто така ми идва писането", разказва..

публикувано на 28.05.25 в 15:26