Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Green Smart Growth с трето издание

Снимка: Радио София

На 12 октомври 2023 г. за трети път ще се проведе националната конференция Green Smart Growth за малкия и средния бизнес. Фокусът на събитието ще бъде върху устойчивото развитие на малките и средните компании. Подробности разказа Красимира Георгиева, която е един от организаторите. По думите нашата икономика е твърде малка и за да може едно предприятие да порасне, българският пазар не му е достатъчен. То винаги под някаква форма се захваща във веригата на доставки на някои от големите международни компании.

"И тъй като при големите вече това е задължително, те започват да го изискват от своите доставчици. И така тези изисквания, които са свързани с технологична модернизация на дейността, с енергийна ефективност на дейността, те стигат до малките без да са им разписани някъде. Просто пазарът го изисква от тях, но за разлика от големите нямат достатъчен ресурс за да направят този преход толкова безболезнено", каза Георгиева. И допълни:

"Какво означава "зелен преход"? Зелен преход означава, аз като производител така да организирам дейността си, такива такива технологии да използвам, така, че да цапам по-малко, да имам по-малко отпадък, да успявам да връщам отпадъка обратно в производството. Само че това означава, аз да въвеждам модерни технологии. Тези модерни технологии не ги измислям аз, аз трябва да купя отнякъде, а това струва пари. Енергийната ефективност също струва пари."


Тя подчерта, че е важно да се знае кои финансови инструменти какви дейности финансират, за да може всяка една компания да си направи сметката от какво би могла да се възползва. Освен това каза, че има много частни и държавни организации, които се занимават със стартиращи компании. Когато обаче дадена компания трябва да се развива, бизнес отношенията изискват друга степен на зрялост.

"Забелязахме, че точно тук има един слаб момент, особено за българския пазар, който все пак е пазар от 30 години. Преди това не беше съвсем пазар. Насочихме се натам с идеята да събираме на едно място и консултанти и финансиращи институции, и държавни институции, които имат политика. За да можем да даваме събрана информация особено на малки компании, за финансови проекти, за финансови инструменти, за фондове, които могат да ги подпомогнат в развитието им, в разрастването, в това да станат по-големи и по-конкурентни", отбеляза Георгиева.  

Тя посочи, че до края на 2023 година ще стартират две процедури за иновации. Първата е за разработване на иновации с бюджет от 127 млн. лв., а втората е за внедряване на иновации. По нея малките компании ще могат да купуват технологии и оборудване, които ще модернизират и ще увеличат ефективността на дейността им. Бюджетът ще е от почти 300 млн. лв. и всяка една компания, чиито проект бъде одобрен може да получи от 50 хиляди до 800 хиляди лева.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54