Девето издание на големия международен кино-литературен фестивал "Синелибри" под мотото "Метаморфози" се открива тази вечер в Зала 1 на НДК.. Фестивалът показва на голям екран филмови екранизации по литературни произведения.
"Бих нарекла единствен по рода си този фестивал, който показва само и единствено филмови адаптации. Тази година те са 60 на брой, включително пълнометражни филми, хитове от сезона, участвали току-що във Венеция, в Кан, документално, биографично, късометражно и анимационно кино“, сподели Станислава Айви от екипа на организаторите. Радослава Бор е автор на визуалната концепция, Весела Данчева подготвя видео материалите.
Филмът "Клети създания" със зашеметяващата Ема Стоун на режисьора Йоргос Лантимус ще открие тазгодишното издание. На фестивала във Венеция, лентата получи наградата „Златен лъв“.
В състезателната програма на фестивала участва селекция от 11 филмови заглавия, от които международно жури ще избере победител.
Сред тях има и българско заглавие - филма “Чума“ на Иван Владимиров.
Друго много любопитно заглавие, върху което Айви акцентира, е "Възходът и падението на другаря Зило" – албанска черна комедия на режисьора Фатмир Кочи, който ще бъде сред специалните гости на фестивала (10 окт), заедно с Майк Дауни – съсценарист и продуцент на филма, ирландски режисьор, писател и председател на Международната филмова академия, който освен това ще представи и своята книга "Златото на Истрия".
"Копенхаген не съществува" е драма-мистерия, в която можем да видим актьора Златко Бурич. "Операция Наполеон" - мистерия-екшън, която ни отвежда в Исландия, където се случва историята на един паднал самолет, пълен с нацистки реликви…
Фестивално Гала-събитие , посветена на филма "Плитката", в който деликатно е засегната темата за рака на гърдата, без да е прекалено драматичен, той разглежда съдбите на 3 жени по света.
Филмът "Само ние двамата" с Виржини Фира и Мелвил Попо засяга темата за домашното насилие.
В разговора ще чуете и за тези филми, които самата Стаси Айви още не е гледала, но очаква с интерес.
Зрителите ще могат да видят и японски театър в кино "Люмиер" на 24 октомври.
Предвиждат се и дискусии, тъй като мотото на фестивала - “Метаморфози", е вдъхновено от 140 години от рождението на Франц Кафка и във връзка с това са подготвени няколко събития.
Точно какви? – подробности чуйте от разговора в звуковия файл.
Със Станислава Айви разговаря Даниел Ненчев.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..