„Първата обиколка” е документален филм на режисьора Димо Петков, който проследява историята на първия български отбор, състезаващ се в престижната немска серия GT4. Воден от чист ентусиазъм и нестихваща страст към автомобилния спорт, екипът на Overdrive се учи в движение и преодолява предизвикателствата по пътя си с ограничени ресурси и минимален състезателен опит.
Филмът улавя в реално време изпитанията и триумфите, пред които са изправени главните му герои - 16-годишен пилот, търсещ баланс между спорта и образованието, автолюбител, превърнал се в талантлив механик и автомобилен инженер, идващ от академичните среди.
Въпреки аутсайдерските си позиции в една доминирана от добре финансирани отбори дисциплина, Overdrive печели сърцата на феновете и се превръща в повод за национална гордост.
Фокусирайки се върху теми като силата на мечтите, упоритостта и екипната игра, филмът показва, че дори отбор от държава само с една състезателна писта, може да остави отпечатък в автомобилния спорт и да ражда мечти за големи постижения в GT4, а и по-нагоре.
“Филмът е за коли. Но в основата си е за това как се изгражда отбор, как може хората да работят заедно и да постигат резултати, които винаги са мечтали да постигнат, но това е първата им възможност да го направят. Мисля, че темата на филма е интересна не само за хора, които се интересуват от коли и то от състезателни коли, но и от различните лични истории, които разказваме в него”, казва Димо Петков, режисьор на филма.
Заснет динамично и атрактивно, „Първата обиколка“ предава със страст, емоционална градация и адреналин пътя на израсналия в Англия млад българин Стефан Бостанджиев до подиума на GT4.
„Ние трябваше да проследим как минават състезанията и цялата работа на отбора във времето. Филмът е заснет през 2021 година, когато те имаха 6 състезания подред, пътувахме през цялото време с отбора, бяхме като част от него, за да можем да обхванем абсолютно цялата история“, споделят създателите на лентата.
Филмът тръгва по кината от 13 октомври. Прожекциите ще бъдат в над 20 зали в цялата страна, премиерата е ден преди това - на 12 октомври, а публиката ще може да се срещне с хората, които са част от екипа.
Филмът ще се хареса дори на хора, които не се интересуват от автомобилни спортове, заради дълбокото послание, което носи, твърдят създателите.
По думите им, самите коли и състезанията носят една по-дълбока история - ако имаш страст към нещо и ако обичаш това, което правиш, можеш да постигнеш всичко.
“Искам да поздравя създателите на филма. За мен те не са направили по-лоша работа с инструментариума, който са имали, от документалния филм “Сена”, който излезе преди години, или от документалните филми за отборите на Макларън и Ферари. Самият филм е създаден на световно ниво. Не трябва да омаловажаваме факта, че е създаден в България”, казва за филма автомобилният журналист Атанас Марков.
Продуцент на лентата е Христо Петков, режисьор е Димо Петков, оператор - Румен Мичинов, музика - Мич Уайсмен.
Чуйте още от разговора на Лъчезар Христов с Христо и Димо Петкови в звуковия файл.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..