Съвместният проект LEAGUE на фондация "Интернет и Право" с международни организации и експерти от Италия, Словения, Австрия и Гърция, стартира в България с мисия за предотвратяване на онлайн сексуалното насилие над момчета на възраст 10-18 години.
Събеседник по темата в предаването "Радиокафе" е Мартина Богданова, юрисконсулт от фондация "Интернет и Право", която представи същността на проекта.
Проектът е финансиран от Европейската комисия, от фонда, който насърчава гражданското участие, равенството и правата. Развива се между 2022 и 2024 година, като в рамките на 2 години, в него има компонент, който включва обучение на професионалисти, родители и участници в предоставяните на социални услуги на децата, съдържа също и компонент за развитие на технологичен продукт – платформа чатбот, разработена съвместно с таргет група съставена от деца.
Платформата дава възможност на младежите безопасно да потърсят информация във виртуалното пространство, да се образоват за това каква е терминологичната разлика за дадено поведение, което ги притеснява, да получат съвет и насока, да се обърнат към специалисти, родители или доверени на тях хора, разясни Мартина Богданова. Тя уточни, че проектът си партнира с 5 организации от различни държави, сред които Научно-изследователски център в Гърция, италианска организация за изследвания и инициативи в областта на социологията, словенски научен институт, който извършва подобни изследвания, „Синион“ – австрийска компания, която съдейства за провеждането на семинари, насочени към професионалисти, а ръководител на проекта е фондация „Интернет и Право“ – България.
Богданова поясни, че всяка от партниращите държави трябва да проведе поне 5 обучения с над 20 специалисти. В обучителната програма могат да бъдат включени и родители на местно ниво, където на техен език да бъдат запознати с контекста на проблемите в онлайн пространството, да се проучат какви са техните разбирания и съответно да получат напътствия, съвети и насоки, как да потърсят помощ от компетентните органи.
На този етап не се събира адекватна статистика в България, каква е ситуацията у нас по проблема за онлайн сексуалния тормоз сред децата до 18 години, твърди Богданова.
„За нас е много трудно да имаме пълната картина, базираме се на отделни данни от институцията на Омбудсмана, Национална мрежа за децата, УНИЦЕФ и различни организации, които са ангажирани в тази сфера“, уточни тя.
От начина, по който се събира статистиката, голяма част остава извън нея, защото първостепенен фактор е какво споделят децата, тъй като именно това е в основата й, но голяма част от нея остава скрита, посочи още Мартина Богданова. Тя допълни, че има отделни данни на НСИ, съпоставителна информация от последното преброяване на населението, съответно от ЕВРОСТАТ, доколко младежите използват интернет за включване в социалните мрежи, но те няма как да обхванат същността на проблема с онлайн насилието.
„Ние се базираме на данни от ЕВРОПОЛ и ИНТЕРПОЛ и различни международни организации“, изтъкна тя.
В изнесен доклад от ЕП се посочва, че 83% от децата не съобщават за сексуалното насилие, което им се случва, защото ги е срам, страх, получават заплахи от страна на насилника или са твърде малки за да говорят.
В разговора ще чуете: Как участниците в този проект се обучават, за да разпознават дали детето, с което работят има такъв проблем, за проведените 4 национални обучения в национален мащаб и още важни аспекти по темата за мисията на фондация „Интернет и Право“ за защита на децата от онлайн насилие.
С Мартина Богданова разговаря Гергана Пейкова.
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..