Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли живот извън Земята?

Снимка: Fb/Sofia Live Club

На 10 октомври 2023 година от 20:00 ч. ще се състои събитието Future present, което е като част от минифестивал на бъдещето и ще засегне темите:

·  Как ще докоснем космоса и какво вероятно ще намерим там.

·  Дали наближава времето на космическото пътуване и колонизацията на далечни планети?

·  Кога ще можем да планираме следващата си ваканция не в Европа, а "на" Европа?

·  Дали има вероятност в необятната космическа пустиня да ни посрещнат други далечни пътешественици?

Подробности разказа доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физическия факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" и преподавател в катедра "Астрономия". Той е носител е на докторска степен по астрофизика и астрономия, като основните му научни интереси са към изучаването на активните галактични ядра, космологията, екзопланетите и търсенето на живот извън Земята. Ученият ще представи под формата на дискусия една от най-интересните теми за колонизацията на космоса.

"Колонизацията на Марс става все по-близо и по-близо и може би ще я видим дори в рамките на нашия живот. Освен това, утре ще станем свидетели на разкриване на първата информация за най-големите проби взети от астероид. Мисията "Озирис-Рекс" посети астероида, донесе проби в края на септември и утре, 11 октомври ще бъдат споделени първите резултати от тях. Да видим дали има органични вещества, какви са, дали пък там някъде не се крие произходът на живота на Земята", сподели доц. д-р Божилов.

Той посочи, че е станало ясно, че на ледената луна на Юпитер - Европа са открити органични съединения и, че е възможно Европа да е потенциален дом на живот, подобен на този на Земята. Освен това каза, че всички астрономи до момента са открили около 5500 екзопланети, а в атмосферата на една от тези планети има отпечатък от водни пари.

"Около 30-40 от тях попадат в т. нар. "зона на обитаемост". Това е място около дадена звезда, в която планетата получава такава топлина, че ако има атмосфера, подходящо атмосферно налягане и вода, тази вода би текла на повърхността. От всички тези 5500 екзопланети едва няколко десетки можем да кажем, че са потенциален близнак на земята", отбеляза той.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56

Вторият албум на "Новините в джаза" е със сертификат за произход

Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..

публикувано на 03.04.25 в 15:15

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..

публикувано на 03.04.25 в 14:02

"Визията за Витоша" ще внесе промени до и в планината още тази година

Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..

публикувано на 03.04.25 в 13:31