Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кохезионна политика в действие – цифри и нагласи у нас и в ЕС

Снимка: Лили Големинова

Европейскатаседмица на градовете и регионите продължава в Брюксел, като във втория ден от мащабния форум се коментираха теми, свързани с предстоящите след 8 месеца избори за ЕП и как и дали развитието на регионите ще се отрази на нагласите за гласуване; пост-индустриалното развитие на зависимите от въглища региони, както и новото изследване на Евробарометър, което показа познанията и отношението на европейските граждани към кохезионните средства и политиката за сближаване.

Ето и някои конкретни цифри – 39% от европейците имат представа за проектите, които се финансират от ЕС, което е с 5 % повече от 2011 година. От тези, които знаят за европейското регионално финансиране, 79% смятат, че то има положителен ефект върху техния град или регион, като най-висок е процентът на доволните в Полша (95%) а относително най-нисък – в Италия (56%) и Нидерландия (62%). България е със средните за ЕС 81 %.


Интересни са мненията по отношение на това дали ЕС трябва да инвестира във всички райони или само в по-бедните – общата европейска картина е 63 % за инвестиции навсякъде и 33 % - само за бедните райони. Нагласите в България са различни – 55 процента у нас смятат, че трябва да се инвестира само в по-изостаналите райони, а 42 процента са за влагане на средства във всички региони на Европа.

Каква е ситуацията с кохезионните фондове и изобщо развитието на регионите в България към този момент, в края на предния програмен период, който закъснява (води се 2014-2020) заради сериозните кризи (пандемия, война) и промяната на приоритетите. Както знаем, девет милиарда и половина евро ще получи страната ни за следващия период + 1.295 милиарда от Фонда за справедлив преход за най-засегнатите и зависими от въглищната индустрия региони (ключова тема в момента за страната ни). Над 20 000 ще бъдат засегнати и разпределението на тези средства за преквалификация и други форми на подпомагане трябва да стане наистина умно и справедливо.


Усвояването на средствата от сегашния период (7.5 милиарда + 576 милиона по ReactEU) e 75 процента, при 83 % среден показател за ЕС. По кризисната ReactEu средствата са усвоени в три посоки – за здравеопазване (43.8 %), за подпомагане на бизнеса (34.8 %) и за социални мерки (21.4%). Поглед към усвояването на ReactEUв други държави показва, че те са отделяли средства и за инфраструктура  като Чехия – 18% от 1.151 милиарда и Румъния – 16% от 1.540 милиарда.

Средствата за справедлив преход в други държави със засегнати от прехода към по-зелена енергия са следните – 2.1 милиарда за Румъния (за 6 региона), 1.64 милиарда за Чехия, 3.8 милиарда за Полша (21 процента от целия Фонд за справедлив преход).

България се представя добре в контекста на NEB (Новия Европейски Баухаус) – образователния проект Danube Design Lab в Русе спечели една от наградите тази година и получи 30 000 евро; с европейски средства отвори врати Центъра за изкуство "Кристо и Жан-Клод" в Габрово, а Бургас спечели сериозно финансиране за проекта RelaunchToWin.


Нека не забравяме, че кохезионните проекти са навсякъде около нас – от обновени детски площадки до нови електробуси, от градинки, през управление на отпадъците до трамваи, очаква се и първия хеликоптер (и още 5 по Плана за възстановяване и устойчивост). И, разбира се, софийското метро. През следващия програмен период по-скоро ще се влагат средства в множество по-малки, но важни проекти.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лили Големинова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 17.02.25: На Радев партия не му трябва, "политиката на цигулката", мажоритарните избори имат минуси

Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..

публикувано на 17.02.25 в 18:40

Реалистичен, оптимистичен и песимистичен анализ за демографското бъдеще на София

Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната  община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..

публикувано на 17.02.25 в 17:50

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..

публикувано на 17.02.25 в 17:05
Илиана Балабанова

Има сфери, в които разликата между заплатите на жени и мъже е до 40%

Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..

публикувано на 17.02.25 в 16:35
Юлия Мишкова – старши специалист по

Адаптираха два наръчника за климатичните промени за нуждите на българското образование

Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са  да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..

публикувано на 17.02.25 в 14:55

Banff Centre Mountain Film Festival отново в България

Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..

публикувано на 17.02.25 в 14:26

Летище София работи нормално при зимни условия

Летище София работи нормално при зимни условия.  Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището.  Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..

публикувано на 17.02.25 в 14:16