През 2020 г. Вероника Табакова и Яна Меламед създават неформална организация "DigiРhysics", която изследва взаимоотношенията между физическия и дигиталния свят, чрез движенията на тялото и изразните средства на звука и визията. Интересуват се от развитието на технологията в изкуството. Посредством различни похвати, авторите създават пространства, които реагират и комуникират с човешкото присъствие. Вероника е музикант, а Яна художник, но и двете се развиват в сферата на на дигиталните изкуства. Намират много потенциал в съвременните дигитални технологии и начина, по който те влияят на хората. Те разказаха подробности за проекта.
"Използваме една специфична камера, която засича движенията на тялото и на крайниците на човека. Чрез тези движения могат да се променят различни музикални аспекти и съответно участникът сам да направи една музикална композиция. В този случай интерактивното е, че всеки посетител сам създава своето музикално преживяване", поясни Табакова.
Тъй като си партнират с общността на незращите, тя каза:
"Техният свят е доста по-различен от нашия и аз бидейки музикант по професия, винаги ми е било любопитно да обръщаш повече внимание на слуха, отколкото на това, което виждаш. Ние в ежедневието си разчитаме доста повече на зрението и съответно когато в един момент си затвориш очите и си напълно тъмно състояние усещането е много по-различно. Тогава можеш да чуеш много по-различни неща".
По думите й по време на срещите с представители на общността на незрящите е било интересно, защото те са давали интересни предложения, поради по-развития си слух. При експеримента осветлението е затъмнено и всичко се случва в реално време. Той е на няколко нива с няколко степени на трудност, а публиката може да дава съвети, споделиха младите артистки.
Относно развитието на технологиите Яна Меламед каза, че можем да се възползваме от изкуствения интелект. Но за съжаление той още много бърка и си измисля. През ноември тази година предстои да бъдат представени двете инсталации - първата ("Виж") и втората ("Чуй"), заедно с общностите на незрящите и глухите. В рамките на три дена всеки желаещ ще може да посети изложбата, в която ще има и други дигитални инсталации.
Входът е свободен.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Пътят от връх Ком до нос Емине е мечта за много любители на планинските преходи, но остава неосъществена за голяма част от тях. Дългият преход и стаха от провал в начинанието е това, което отказва любителите на природата да се впуснат в предизвикателството. За преминаване на маршрута Ком-Емине, знаете, има различни трасета, избор от множество пътеки и..
Представяме книгата на Ваня Петкова "Бог е любов". Говорим първо с нейната дъщеря - Оля ал Ахмед - журналист, публицист, преводач и поет, а после и с известния журналист и публицист Исак Гозес - реценцент на книгата и автор на послеслова: "Аз съм първият, който го прочете. Такъв роман се пише върху разранено коляно цял живот. Дано читателите да го..
Представяме едно от лицата и гласовете на радио София - журналистът и музикален редактор Лили Големинова, водещата на "Радиокафе", "Моята друга музика" и на новото предаване "Музиката на града": "Радиото присъства в живота ми откакто съм се родила на "Др.Цанков" 12. Дядо ми е бил създател на един от първите радиооркестри. Съдбата повели да се върна..
С д-р Йорданка Господинова – един от първите хранителни коучове у нас, говорим за здравословното хранене през зимния сезон: "Зимният сезон има своите красоти, но и предизвикателства като промяна на динамиката на живот. Обездвижване и застояване са сред особеностите му, както и малкият избор на пресни плодове и зеленчуци. Философията да прекарваме..
С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..
"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..
На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..