Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архитектурата на столицата - да я опазим, но как?

Снимка: Данаил Стоимиров

Запазването на фасадите на сградите с архитектурна или историческа стойност е важно, за да може да се съхрани облика на столицата. Как да намерим и да се свържем с професионалистите, когато ни предстои подобен проект в сградата, в която живеем/работим? Коментар пред Радио София направи арх. Константин Пеев, заместник председател на Камарата на архитектите в България.

Той сподели, че има реставрационна индустрия, която се занимава с възстановяването на недвижими културни ценности. Това се прави на доста места в България, а в по-стари времена, преди политическите промени доста средства са се отделяли в тази насока. За архитектурните резервати като Копривщица, Котел, Жеравна, Стария Пловдив държавата е отделяла по 50-60 милиона долара годишно.

"След промените тези суми драстично намаляха. Допреди 7-8 години бяха 500 хиляди за всичките 40 хиляди сгради и археологически ценности. По принцип финансиране се прави и на сгради даже частна собственост, или на концесионери, или бизнес ползуватели, които могат да кандидатстват към НФ "Култура", отбеляза арх. Пеев.  


Той добави, че за да се работи по опазването на такива сгради първо е нужно да се направи проект, една голяма част от който е изучаване на самата сграда. Ако зданието има културна стойност се прави и историческа справка. За правното опазване на недвижимите културни ценности отговаря Главна дирекция "Инспекторат за опазване на културното наследство" към Министерство на културата. Те реагират на сигнали, когато има действия, разрушаване или саморазрушаване на такива сгради, правят проверка и оттам нататък се прилагат санкции по Закона за културното наследство.

"Имайте предвид, че Законът за културното наследство допуска и привнасяне на съвременни елементи, които да са полезни за текущата функция на сградата. Могат да се направят модерни санитарни възли, прилично отопление или климатизация, но всичко това трябва да се прави малко по друг начин. Да не се вижда, да не нарушава запазените старинни елементи - интериори, тавани, фризове, корнизи, стенописи. Всичко това е хубаво да се пази и това се прави от проектант", посочи архл Пеев. Той добави, че за своеволно променяне на архитектурен паметник глобите са скочили и са от 30 до 50 хиляди лева.

"Трябва да кажа, че има и бонуси за добре направени реставрации. Първо, собствениците не плащат данък сгради, а след това ако се реставрира сградата по одобрен проект от Министерство на културата, след като мине комисия от министерството и се пусне в експлоатация, може срещу този документ да бъде приспадната тази сума от облагаемата данъчна ставка", каза арх. Пеев.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 28.11.24: Седмият неуспешен опит за избор на председател на НС разтърси коалицията ПП-ДБ

Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..

публикувано на 28.11.24 в 19:05

Незаконно сметище тормози жителите на гр. Елин Пелин

Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..

публикувано на 28.11.24 в 17:55

Младежи ще се борят с фалшивите новини в новаторския проект MediaWise

Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..

публикувано на 28.11.24 в 16:56
Продуцентът Дилян Калчев и режисьорът Даниел Ненов

"Чистота или смърт" - историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност

Документалният филм  "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях.  На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..

публикувано на 28.11.24 в 16:55

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36