„Моята концепция за свобода – това е да не изпитваш угризения за ценностите, които практикуваш“. Това каза драматургът и режисьор Стефан Прохоров при гостуването си в предаването „Радиокафе“. Той разказа и за Фестивала за свободен театър АКТ.
По думите му, свободата не е задължително да бъде придатък на доброто, "в наши дни виждаме как и злото също е свободно".
„И това е една от големите заблуди, когато говорим за свобода – тупаме се в гърдите и казваме – „Аз съм свободен“. Ако това твърдение в края на 19 век може да е било полезно, днес то може да е много по-нюансирано“, твърди Прохоров.
Да си свободен в България
„Трудно се излиза извън границите на локалното, но има все повече податки, подтици, импулс за това нещо. И оттук нататък, трябва да работим да се чувстваме добре в своите граници, защото ние само в тях не се чувстваме свободни. Това е грешка на растежа. Няма никакво значение къде си – човек може да бъде добър и лош навсякъде“, посочи той.
Какво е „свободен театър“?
„Това е ключов въпрос. "Свободният театър" е, който се осъществява извън рамките на държавните културни институти, не е продуциран от тях. Той е вследствие на желанието на група хора или индивидуални артисти, които да работят не в своето институционално задължение, а по необходимост“, посочи Прохоров. И допълни, че това го прави 100% по-труден, защото необходимостта на всеки човек е различна.
Режисьорът изтъкна две основни характеристики на българския свободен театър – той е изключително разнообразен и поддържа много добро международно ниво и припознаване.
„Тази година имаме една иновация и тя е, че решихме да не правим конкурс, в който артистите да кандидатстват, за да бъдат част от фестивала, защото така или иначе има брутално много рестрикции пред всички, които работят в сферата на културата в България. В този смисъл, тази година поканихме една голяма част от сцените в София, сами да програмират свободната сцена, сами да направят своята програма, между 20 и 26 октомври“, уточни той.
"Програмата на Фестивала за свободен театър АКТ е изключително разнообразна, смея да твърдя, че сме хванали, ако не в изчерпателна пълнота, то доста се доближаваме до нея, лицата на свободната сцена, тоест, могат да бъдат видени по-малко познати бутикови жанрове, като съвременния цирк, в лицето на пърформанса „Критична маса“, който ще бъде представен в „Топлоцентрала“, Импровизационният театър, представен от „Ха-ха-ха Импро“ и техния спектакъл „Тук или там“, изтъкна режисьорът.
На 21 и 22 октомври екипът на фестивала за свободен театър АКТ, организира туристически обиколки из сцените на Свободния театър в София. Те са обособени в 2 различни маршрута – на 21 октомври, в 14 часа и на 22 октомври, в 11 часа.
Подробности можете да откриете на уебстраницата на фестивала и в социалните мрежи.
АКТ фест се осъществява с финансиране на НФ "Култура", Столичната община и други ключови партньори.
Още подробности за тематичните фокуси в програмата на АКТ фест и интересни аспекти за спектаклите, които ще бъдат представени, чуйте от разговора на Даниел Ненчев, в звуковия файл.
Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...
София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..
В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..
19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..
След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..
Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..
Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..