11-ата Европейска нощ на театрите през ноември отново превръща градовете в България в големи театрални сцени. Тя се провежда и в десетки държави на Стария континент.
Какво да очакваме в изданието този ноември, разказват в предаването "Радиокафе" Мария Панайотова от екипа на организаторите и актьора Константин Еленков, посланик на Нощта на театрите.
Нощта на театрите ще стартира на 18 ноември, с романтичния слоган "Под властта на театъра, всяка роля е различно царство". Това прекрасно мото разбира се, не е случайно, то е свързано с един фотографски проект.
Мария Панайотова сподели, че именно слоганът на инициативата е едно от най-трудните неща, върху което организаторите трябва да помислят.
"Защото трябва да сме атрактивни, различни и смислени, започваме подготовката на Нощта, още след като свърши предходната. Този слоган наистина е много романтичен, многопосочен, многопластов, по някакъв много магичен начин представя Нощта на театрите и това, което искаме да се случва – не само с хората, които ходят на театър, но и с онези, които се занимават с театър", посочи тя.
Под шапката на този слоган е и фотографският проект "Нощни персонажи", който е част от инициативата още от самото и начало и който представя любими театрални лица по доста различен и неочакван за тях начин, уточни Панайотова. Проектът е дело на фотографите Деяна Флорентин и Цветан Игнатовски. С лицата си зад него застават едни от най-известните имена на съвременната българска сцена, но интересна е съпоставката между ветеранът "Нощни персонажи" и по-младият проект Live cam. В него от 5 години лицата на театъра се събират на различни красиви места, където се срещат с интересни гости и посланици на театъра, който е неизменна тема в дискусиите им, разкриват организаторите.
Актьорът Константин Еленков е посланик на театъра в десетото издание, развълнувал сърцата на публиката с ролята на "Одисей" – постановка на Пловдивския театър.
"Смятам, че всеки един актьор, изобщо всеки, който се занимава с театър го превръща в мисия на живота си, тъй като той е много заразително изкуство", споделя актьорът. Той разкри, че когато е получил предложение да стане посланик на театъра, в пътя си е срещнал именно такива отдадени хора.
"Това много ме привлече, зарадва и стопли и си казах, че няма как да не стана част от това, защото виждам съмишленици в тази мисия, в тази борба за светлото", разкрива още Еленков. По думите му, гениалността на театъра е в това, че той е живо изкуство, че колкото и пъти да се повтаря една и съща роля, вечер след вечер, винаги има нещо, което те изненадва, което те учудва.
Актьорът е участвал в редица постановки на Народния театър сред които "Калигула", "Двубой", "Бурята", "Народът на Вазов". Казвал е, че бунт в изкуството трябва да има, но той винаги е неуспешен, когато се случва рязко и необмислено.
"За мен той трябва да е много добре обмислен, да влезе бавно и постепенно в живота на хората", твърди актьорът.
Хората, които се занимават с това изкуство, трябва да мислят за нещо ново, да се откриват нови хоризонти – то е малко изследователска работа, допълва той. Ще можем да видим Константин Еленков в постановката "Бащата" в Народния театър "Иван Вазов" на 19 ноември.
Единадесетото издание на "Нощ на театрите" е изпъстрено с много инициативи и богата театрална програма, която е поместена в пълнота на страницата на събитието.
Почитателите на театъра могат да си направят целодневна програма – сутринта, следобед, в стандартния час за театър и в малко по-нестандартния час, да поемат една доста сериозна доза театър, уверяват организаторите.
▲Теодора Духовникова, Деян Донков и Юлиан Вергов
Ще можем да се насладим на традиционната изложба "Нощните персонажи" (▲), която тази година в полза на опазването на природата ще бъде изцяло дигитална.
Още подробности можете да чуете от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..