Програмата е насочена към ученици от 9 и 10 клас от училищата в страната и е финансирана от Бюрото по образователни и културни въпроси на Държавния департамент на САЩ. Младежите ще могат да повишават културните връзки между САЩ и България.
Пред Радио София програмният асистент на Американския съвет за международно образование Кристиян Найденов обясни на какви критерии трябва да отговарят кандидатите. Те трябва да са родени между 01 януари 2007 и 15 юли 2009 до началото на програмата през август 2024, да имат добър или по-висок успех, да владеят добре английски, да отговарят на изискванията за издаване на американска виза, да не са прекарвали повече от общо 90 дни в САЩ през последните пет години.
„Имаме много мотивирани хора, но апликацията, която е онлайн, е много важна. Тя е много кратка. В нея има три кратки есета на английски език, но те са с най-общ характер, не изискват 1000 думи и т.н. Трети кръг е малко по-сложен. Той ще се проведе декември месец и там има интервю с нас. Тогава проверяваме мотивацията – дали един ученик може да се справи една година далеч от семейството, защото това е едно от основните предизвикателства“, обясни Кристиян Найденов.
Той добави, че в трети кръг има и тест по английски и есета. Учениците, които успеят да се преборят получават стипендия.
„Стипендията покрива почти всичко. Единствените разходи, които учениците трябва да покрият са за издаването на паспорт или тук, когато трябва да посетят доктор за различни медицински документи и разбира се всякакви неща, свързани с багажа. Иначе програмата покрива самолетния билет – отиване и връщане, настаняване в американско приемно семейство, което също преминава през интервю, записване в американско държавно училище, има медицинска застраховка, месечна стипендия“, каза Кристиян Найденов.
Кристина Иванова вече е участвала в програмата. Заминава за Чикаго. Пред Радио София тя обясни, че учениците не знаят на кое място в САЩ ще попаднат.
„Аз попаднах в едно прекрасно семейство. Те имат пораснали деца, така че аз бях единственото дете в къщата. Посещавах училище като един нормален тийнейджър. Всичко беше наред. Всички изисквания, които те имат за американските ученици, бяха абсолютно приложими и за мен“, каза Кристина Иванова.
Програмата Кенеди-Лугар е създадена от Конгреса на САЩ през октомври 2002 г.. Оттогава до сега през нея са преминали над 13 000 ученици от 45 държави. Огледалната програма Кенеди-Лугар YES Abroad насочена към американски ученици стартира през 2009 г. До момента 107 български ученици са завършили програмата YES и сега участват като алумни.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 12 май започваме седмицата с нови коментатори във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев . От 9 май, петък, най-горещата тема е една. Именно тя беше във фокуса на разсъжденията в днешното издание: Референдума във връзка с влизане на България в Еврозоната , обявен от президента Румен Радев. "Изборът на датата..
Пазарът на ИТ аутсорсинг в Европейския съюз се развива с впечатляваща скорост. Очаква се годишният темп на растеж в сектора да бъде между 7 и 8%, но е необходима промяна на фокуса, каза пред БНР-Радио София д-р Христо Лесев , собственик и изпълнителен директор на българска компания с международен опит в разработката на софтуер и мобилни..
В предаването “Радиокафе“ дискутираме тема, за която е крайно необходимо да говорим и за която е нужно не само да се говори, но и да се търсят ефективни и адекватни решения. Планината Витоша е огромен потенциал, който виждаме всеки ден, буквално на километри от нас и начинът, по който бихме могли да използваме това богатство. Тази беше..
Отборът от студенти по "Право" на Софийския университет класира България на 15-о място в престижното състезание за млади юристи Willem C. Vis Moot. Надпреварата представлява изкуствено създаден казус, върху който студентите работят 6 месеца. След този срок представители на университети от цял свят се срещнаха през април т.г. във Виена,..
Според данните на Националния статистически институт за последната календарна година бедните в България нарастват до 21,7% от населението . Рискът от изпадане в бедност се изразява и в конкретни лишения за домакинствата. Те все по-трудно заделят пари, спестяват за почивка и поддържане на дома. Това важи и при намерението за закупуване на..
В края на април “Ливърпул” стана шампион на Англия за 20-и път в историята си. Това стана възможно след като отборът надделя с 5:1 над "Тотнъм". Пред Радио София привърженикът и служител на футболен клуб “Ливърпул” - Марио Джунински сподели радостта си от победата. "Все още се възстановяваме от празненствата след като станахме официално..
Музикалното дуо Павлина Радионова - пиано, и Диана Станчева - цигулка, ще изпълнят на 16 април в камерна зала „България“ сонати за пиано и цигулка от Моцарт, Вила Лобос, Турина и Гершуин. Двете дами свирят заедно от 2019 г. и от тогава гледат всяка година да имат различни участия. Миналата година са имали концерт в зала “България”, отново част от..