Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомняме си за Апостол Карамитев по повод 100 години от рождението му

На 17 октомври се навършват 100 години от рождението на Апостол Карамитев. Името “Апостол“ удивително подхожда на големия български актьор – то е свързано с неговата мисия - актьорската, и действително може да бъде определен като един от апостолите в българския театър.

Приживе казва, че не мисли за старостта и не иска да остарява, че иска да умре млад, красив, весел и интересен. Такъв си отива от този свят, само на 50 години, оставяйки ярка диря след себе си с около 50 златни роли в театъра, запечатани в портрети, образи, снимки и рецензии, с 20 роли в киното и записите в Българското национално радио, които и до днес са съхранени в Златния фонд.

Месец преди да издъхне по време на снимки на филма „Сватбите на Йоан-Асен“ през 1973 година, гостува в предаване по БНР на 9 октомври. Разговорът е посветен на изкуството, с водещ Лиза Матева.

Карамитев говори за непрекъснатия диалог с публиката и за важността му за актьора. Споделя своя мироглед, говори за физическото и духовно раждане на човека, разкривайки с коя роля в пиесата “Години на странстване“ се “ражда“ като актьор.

Роден в Бургас, родителите му успяват да го запишат в италиански лицей, момчето бързо става звездата на лицея, където непрекъснато проявява актьорския си талант. След отбиването на военната си служба се премества в София да учи „Право“ но любовта му към театъра го насочва към Държавната театрална школа, която през 1948 г. става Висше театрално училище. Завършва „Актьорско майсторство“ при проф. Боян Дановски през 1951 г., но още през 1947-а дебютира в ролята на Сергей Левашов, от „Млада гвардия“ на Ал. Фадеев, В Народния театър играе заедно с Андрей Чапразов, Йордан Матев, Любомир Кабакчиев, Любомир Киселички, Спас Джонев, Маргарита Дупаринова, Мила Павлова, Славка Славова, Таня Масалитинова.

В звуковия файл ще чуете запис от 23 юни 1973 година при гостуването му в предаване на БНР по повод 25 години от създаването на Театралната академия. В предаването актьорът говори за своята преподавателска дейност в театралния институт.
Апостол Карамитев преподава във ВИТИЗ на Велко Кънев, Богдан Глишев, Иван Балсамаджиев, Искра Радева, Йосиф Сърчаджиев, Мадлен Чолакова, Филип Трифонов, Юри Ангелов и много други от най-талантливите ни актьори.

Може да чуете още от неговите послания към публиката и към поколенията. В разговор за миналото, настоящето и бъдещето, победите и пораженията и най-вече изводите от тях, в навечерието на своя 50-и юбилей, както и запис от едно от по-ранните му интервюта, в които говори за суетата в професията и за важните уроци, които е получил. Приятно слушане!

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуственият интелект и медицината

Наближава крайният срок за участие в конкурса за студенти по медицина за есе по темата "Ще остави ли изкуствения интелект лекарите без работа?" Това е второто издание на наградите "Александър Дърводелски", а формата на получаване на есетата и оценяването останат същите, съобщават от Център за защита правата в здравеопазването. Паричните награди..

публикувано на 21.05.24 в 17:30
Снимка: UPI/ Archives of Roy Export Co. Ltd. Charlie Chaplin™ © Bubbles Incorporated SA

Концерт-спектакълът "Чаплин пианисимо" за първи път в България

Концертът-спектакълът „Чаплин пианисимо“ за първи път ще бъде представен в България. На 10 юни софийската публика може да види мащабния проект в зала „България“, на 12 юни в Пловдив - Драматичен театър и на 15 юни във Варна във ФК, в рамките на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. Спектакълът е любопитен разказ за живота..

публикувано на 21.05.24 в 16:28

От ЕС обмислят нови ограничения за старите коли

Какъв е в България дялът на пазара за стари автомобили и как ще се отрази това на сектора, джоба и чистотата на въздуха? Любомир Доросиев, зам.-председател на Асоциация на вносителите на автомобили разказа подробности пред Радио София. По думите му българинът е започнал да кара все по-нови автомобили, като статистиката сочи, че от две години..

публикувано на 21.05.24 в 16:08
Национален дворец на културата

Информационен ден по Програма "Европа 2024" на Столичната община

Утре (22 май), в Sofia Lab, ще се проведе вторият Информационен ден по Програма „Европа 2024“ на Столичната община. Експертите ще дават насоки и формуляри за кандидатстване, придружаващи документи и ще разясняват методиката за оценяване. И през тази година, основаната цел е подпомагането и сътрудничеството между гражданите и местната власт...

публикувано на 21.05.24 в 15:09

Вторият концерт от цикъла "Вдъхновение" на Минко Ламбов с премиера на 22 май

На 22 май, от 18.30 ч., в концертната зала на Общински културен институт „Надежда“, ще се състои вторият концерт от цикълa „Вдъхновение“ на Минко Ламбов, заедно със „Симфониета „София“. Минко Ламбов композира концерта, специално за тромпетиста Венцислав Благоев. „Музиката е прекрасна. Аз отдавна свиря със „Симфониета“, с Минко, други..

публикувано на 21.05.24 в 13:42

Спортът и геополитиката през призмата на актуалния олимпийски идеал

Конференция-дискусия на тема " Спорт и геополитика: мит ли е олимпийският идеал за мир и братство? " ще се проведе на 22 май от 12:00 ч., съобщиха организаторите от Френския институт в България, „София 2024 – Световна столица на спорта“ и Националната спортна академия „Васил Левски“. Във време, когато конфликтите се изострят,..

публикувано на 21.05.24 в 13:12
Марио Хосен солира на откриването на

Научен симпозиум за музиката на композиторите от Дунавските държави

В рамките на международния музикален фестивал „Варненско лято“ има няколко важни насоки, които се развиват целенасочено през последните години. Разказва Марио Хосен, артистичен директор на фестивала: „Вече стана малка традиция в рамките на фестивала да наблягаме и на научния симпозиум – тази година той ще бъде посветен на музиката на..

публикувано на 21.05.24 в 12:31