Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомняме си за Апостол Карамитев по повод 100 години от рождението му

На 17 октомври се навършват 100 години от рождението на Апостол Карамитев. Името “Апостол“ удивително подхожда на големия български актьор – то е свързано с неговата мисия - актьорската, и действително може да бъде определен като един от апостолите в българския театър.

Приживе казва, че не мисли за старостта и не иска да остарява, че иска да умре млад, красив, весел и интересен. Такъв си отива от този свят, само на 50 години, оставяйки ярка диря след себе си с около 50 златни роли в театъра, запечатани в портрети, образи, снимки и рецензии, с 20 роли в киното и записите в Българското национално радио, които и до днес са съхранени в Златния фонд.

Месец преди да издъхне по време на снимки на филма „Сватбите на Йоан-Асен“ през 1973 година, гостува в предаване по БНР на 9 октомври. Разговорът е посветен на изкуството, с водещ Лиза Матева.

Карамитев говори за непрекъснатия диалог с публиката и за важността му за актьора. Споделя своя мироглед, говори за физическото и духовно раждане на човека, разкривайки с коя роля в пиесата “Години на странстване“ се “ражда“ като актьор.

Роден в Бургас, родителите му успяват да го запишат в италиански лицей, момчето бързо става звездата на лицея, където непрекъснато проявява актьорския си талант. След отбиването на военната си служба се премества в София да учи „Право“ но любовта му към театъра го насочва към Държавната театрална школа, която през 1948 г. става Висше театрално училище. Завършва „Актьорско майсторство“ при проф. Боян Дановски през 1951 г., но още през 1947-а дебютира в ролята на Сергей Левашов, от „Млада гвардия“ на Ал. Фадеев, В Народния театър играе заедно с Андрей Чапразов, Йордан Матев, Любомир Кабакчиев, Любомир Киселички, Спас Джонев, Маргарита Дупаринова, Мила Павлова, Славка Славова, Таня Масалитинова.

В звуковия файл ще чуете запис от 23 юни 1973 година при гостуването му в предаване на БНР по повод 25 години от създаването на Театралната академия. В предаването актьорът говори за своята преподавателска дейност в театралния институт.
Апостол Карамитев преподава във ВИТИЗ на Велко Кънев, Богдан Глишев, Иван Балсамаджиев, Искра Радева, Йосиф Сърчаджиев, Мадлен Чолакова, Филип Трифонов, Юри Ангелов и много други от най-талантливите ни актьори.

Може да чуете още от неговите послания към публиката и към поколенията. В разговор за миналото, настоящето и бъдещето, победите и пораженията и най-вече изводите от тях, в навечерието на своя 50-и юбилей, както и запис от едно от по-ранните му интервюта, в които говори за суетата в професията и за важните уроци, които е получил. Приятно слушане!

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Списъкът със страни и мита на Тръмп предизвика бурни коментари и отговори

Републиканци са притеснени от ефекта на митата върху вота за конгрес догодина

Американските пазари отбелязаха загуби след като президентът Доналд Тръмп тази седмица обяви нови размери на митата , които разтревожиха бизнеси по целия свят. Тарифите представени в сряда включват общи мита от 10% и допълнителни за някои страни. Притеснения имаше и от съпартийци на Тръмп, които се присъединиха към демократи в опит да наложат..

публикувано на 04.04.25 в 15:05
Кристина Верославова

Дейвид Лий Страсбърг избира 16 таланта в България да се развият като артисти

Актрисата Кристина Верославова е организатор на посещението на най-известната актьорска школа в света "Лий Страсбърг" в България , което ще се осъществи за трета поредна година. Училището за актьори търси млади таланти в България, за да ги обучава и помага да се осъществят в актьорската професия, в изкуството, киното, театъра, пърформанса..

публикувано на 04.04.25 в 13:50

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

публикувано на 04.04.25 в 12:46

Ролята на писмеността в съхранението на националната ни идентичност

"Азбука и история“ е озаглавена  изложбата на Държавния културен институт при министъра на външните работи, която се открива днес в Националната библиотека.  Проф.  д-р Казимир Попконстантинов  подчерта, че това което представя изложбата, е от изключителна важност, поради дискусиите по отношение на азбуката ни. "Чрез тази изложба..

публикувано на 04.04.25 в 11:50

Програмиране на изкуствен интелект е новата специалност в ТУЕС

Технологично училище " Електронни системи "  (ТУЕС) е най-желаното професионално училище в София. То е уникално в много отношения, тук се създават бъдещите ИТ лидери на България. Младите хора излизат от школото като подготвени специалисти и лесно намират реализация в практиката и бизнеса. Това изтъкна пред БНР-Радио София..

публикувано на 04.04.25 в 11:11

Облаците остават, в София температурите ще варират между 5 и 13°

Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..

публикувано на 04.04.25 в 07:15
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40