В поредното издание на „Спортна среща“ Силвия Рашкова разказа за своите 4 национални рекорда в дълбочинното гмуркане и стана първата българка слязла на 50 метра под водата.
Тя не скри вълнението си от още нестихналите емоции покрай 10-дневното "Freedom Depth Competition AIDA 2023", провело се в Ларнака, Кипър от 10 до 13 октомври.
4 дни, 4 бели картона и 4 национални рекорда в свободното гмуркане при жените в 3 дисциплини за Силвия Рашкова.
„Състезанието беше изпълнено с всякакви емоции, идеята да се запиша най-накрая на дълбочинно състезание дойде сравнително скоро, може би преди около 2 месеца и всъщност, колкото и странно да звучи, аз не съм се готвила за състезанието, защото нямах време“, сподели тя. Стартирала е изключително предпазливо, макар че такива дълбочинни обиколки прави отдавна.
Ето кратка информация за дните в състезанието, в които нашето момиче отбеляза своите рекорди:
Ден 1: Постоянен баласт с 2 плавника (CWTb) - 42 метра дълбочина на един дъх, с 2 плавника; първи национален рекорд
Ден 2: Постоянен баласт (CWT) - 45 метра дълбочина на един дъх с плавници (разрешено е с моноплавник); втори национален рекорд
Ден 3: Свободно потапяне (FIM) - 49 метра дълбочина на един дъх чрез издърпване с ръце по въже; трети национален рекорд
Ден 4: Постоянен баласт с 2 плавника (CWTb) - 50 метра дълбочина на един дъх, с 2 плавника; четвърти НР, подобрение на първия
Тук поясняваме важна подробност - бял картон се дава, когато няма направени грешки при гмуркането и излизането и всичко е изпълнено успешно. В Кипър, Ларнака, мястото където се е провело състезанието е имало прекрасни условия, прозрачна вода, казва Силвия. Тя разкри, че за нея е било особено важно да стартира с бели картони.
„Когато отидох, трябваше да започна с една тренировка, тъй като всички атлети имахме право на един тренировъчен ден“, посочи тя. Поради лошото време тренировката е била отменена.
„На състезанието за мен имаше притеснения, защото то ми беше първото състезание и беше ново и различно нещо и няма общо с това просто да се гмуркаш някъде в морето, стартирах доста предпазливо с 42 метра, които правя от много години, но всъщност това беше гмуркането, което ми донесе най-много емоции, тъй като беше първият рекорд“, каза още Рашкова.
Тя решава да се пребори за рекорди и в другите дисциплини.
„Продължих с второ гмуркане на 45 метра - отново успешно, трето на 49 метра - отново успешно. След контузия тя се гмурка отново, този път на 50 метра
„Беше много интересно като усещане, защото това е промяна на цифрата, което е много различно, при нас всеки метър е важен“, отбелязва лекоатлетката.
По думите ѝ, за свободното гмуркане е важно да се знае, че всичко се прави на един дъх.
„Ние не дишаме под водата, поемаме си въздух на повърхността и продължаваме надолу, като предварително обявяваме на колко метра ще слезем, това е специфичното за състезанията“, поясни тя и допълни, че за да се зачете едно гмуркане за валидно, трябва да се достигне съответната дълбочина, иначе следват наказателни точки.
Гмуркането на 50 метра се осъществява в любимата ѝ дисциплина, гмуркане надолу с 2 плавника, което е не само рекордно, но я прави първата българка, слизала на 50 метра под водата.
Освен спортната страст към гмуркането, Силвия се занимава и с много други различни неща: преподавателска дейност, пирография допълнително практикува и други спортове.
За успеха е много важен балансът и да намерим правилния подход, изтъкна тя.
За да можем да практикуваме свободното гмуркане е добре да бъдем максимално релаксирани, а за тази цел трябва да си създадем пространство, в което да бъдем, категорична е Силвия Рашкова. "На първо място съм преподавател, след това и състезател", заяви тя
Тя обеща за в бъдеще да продължи с подобряване на рекордите си. Чуйте още от разговора с нея, в звуковия файл.
Днес гостуваме на един модерен център за изкуство, театър, музика, изложби и бизнес - Сити Марк Арт център . Първият ни гост е режисьорът Благой Бойчев – говорим за спектакъла "Любовта в насрещното": "В тази зала никога не се е представял оперен спектакъл (проф.д-р Иванка Нинова). Това бе дипломен спектакъл на моите студенти. Изиграхме три в тази..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Началото е за Светлана Мухова - изследовател, автор на книги и научни публикации,..
Истинското име на събореното преди половин век Писателско кафене е сладкарница "Цар Освободител". Тези, които я помним намаляваме като бройка и си струва да се запознаете с нея: Чия е първоначално сградата ѝ, кой я купува и в какво превръща помещението, преди да стане сладкарница в 1908 с подробности в спомените на художника Иван Тенев и други нейни..
Американското разузнаване праща частни самолети за любовниците на агента си: Осъденият на смърт за шпионаж в полза на САЩ български дипломат Иван Асен Георгиев, докато работи в българското посолство в Париж върти три любовници, а освен това има съпруга. Американското ЦРУ толкова цени агента си, че осигурява фиктивна стипендия за уж..
За Милен Кукошаров времената са интересни. И плодотворни. Един от най-широкоспектърните пианисти на българската сцена, той се налага все повече като запомнящо се присъствие и в джаза (където участва в многобройни съвместни проекти с Вили Стоянов – и като пианист, и като аранжор, и като композитор, и с Марина Господинова и Златните години на джаза,..
Ново гражданско пространство „ Магнит “ за безплатни събития отваря врати на 20.11. на ул. Г. С. Раковски 76. Представя ни го един от основателите, Божана Славкова: "Проектът почна в 2019. Бе само пространство за климатични активисти. Сега е отворено за младежи, култура. Имаме няколко различни помещения. Искаме да сме шарени, разнообразни. Искаме..
С наближаването на официалната дата на "Черния петък" (29.11.), търговци започват да анонсират различни кампании за отстъпки, някои от които обаче не са коректни спрямо клиентите – описание и експертен анализ на некоректните практики с Габриела Руменова от платформата „ Ние потребителите “: "Използват се много маркетинг подходи, но се стига до..