В поредното издание на „Спортна среща“ Силвия Рашкова разказа за своите 4 национални рекорда в дълбочинното гмуркане и стана първата българка слязла на 50 метра под водата.
Тя не скри вълнението си от още нестихналите емоции покрай 10-дневното "Freedom Depth Competition AIDA 2023", провело се в Ларнака, Кипър от 10 до 13 октомври.
4 дни, 4 бели картона и 4 национални рекорда в свободното гмуркане при жените в 3 дисциплини за Силвия Рашкова.
„Състезанието беше изпълнено с всякакви емоции, идеята да се запиша най-накрая на дълбочинно състезание дойде сравнително скоро, може би преди около 2 месеца и всъщност, колкото и странно да звучи, аз не съм се готвила за състезанието, защото нямах време“, сподели тя. Стартирала е изключително предпазливо, макар че такива дълбочинни обиколки прави отдавна.
Ето кратка информация за дните в състезанието, в които нашето момиче отбеляза своите рекорди:
Ден 1: Постоянен баласт с 2 плавника (CWTb) - 42 метра дълбочина на един дъх, с 2 плавника; първи национален рекорд
Ден 2: Постоянен баласт (CWT) - 45 метра дълбочина на един дъх с плавници (разрешено е с моноплавник); втори национален рекорд
Ден 3: Свободно потапяне (FIM) - 49 метра дълбочина на един дъх чрез издърпване с ръце по въже; трети национален рекорд
Ден 4: Постоянен баласт с 2 плавника (CWTb) - 50 метра дълбочина на един дъх, с 2 плавника; четвърти НР, подобрение на първия
Тук поясняваме важна подробност - бял картон се дава, когато няма направени грешки при гмуркането и излизането и всичко е изпълнено успешно. В Кипър, Ларнака, мястото където се е провело състезанието е имало прекрасни условия, прозрачна вода, казва Силвия. Тя разкри, че за нея е било особено важно да стартира с бели картони.
„Когато отидох, трябваше да започна с една тренировка, тъй като всички атлети имахме право на един тренировъчен ден“, посочи тя. Поради лошото време тренировката е била отменена.
„На състезанието за мен имаше притеснения, защото то ми беше първото състезание и беше ново и различно нещо и няма общо с това просто да се гмуркаш някъде в морето, стартирах доста предпазливо с 42 метра, които правя от много години, но всъщност това беше гмуркането, което ми донесе най-много емоции, тъй като беше първият рекорд“, каза още Рашкова.
Тя решава да се пребори за рекорди и в другите дисциплини.
„Продължих с второ гмуркане на 45 метра - отново успешно, трето на 49 метра - отново успешно. След контузия тя се гмурка отново, този път на 50 метра
„Беше много интересно като усещане, защото това е промяна на цифрата, което е много различно, при нас всеки метър е важен“, отбелязва лекоатлетката.
По думите ѝ, за свободното гмуркане е важно да се знае, че всичко се прави на един дъх.
„Ние не дишаме под водата, поемаме си въздух на повърхността и продължаваме надолу, като предварително обявяваме на колко метра ще слезем, това е специфичното за състезанията“, поясни тя и допълни, че за да се зачете едно гмуркане за валидно, трябва да се достигне съответната дълбочина, иначе следват наказателни точки.
Гмуркането на 50 метра се осъществява в любимата ѝ дисциплина, гмуркане надолу с 2 плавника, което е не само рекордно, но я прави първата българка, слизала на 50 метра под водата.
Освен спортната страст към гмуркането, Силвия се занимава и с много други различни неща: преподавателска дейност, пирография допълнително практикува и други спортове.
За успеха е много важен балансът и да намерим правилния подход, изтъкна тя.
За да можем да практикуваме свободното гмуркане е добре да бъдем максимално релаксирани, а за тази цел трябва да си създадем пространство, в което да бъдем, категорична е Силвия Рашкова. "На първо място съм преподавател, след това и състезател", заяви тя
Тя обеща за в бъдеще да продължи с подобряване на рекордите си. Чуйте още от разговора с нея, в звуковия файл.
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..
Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка. Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване. От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла..
Образование, медийна грамотност, четене - каква е връзката между тях разказва в ефира на “Радиокафе” Искра Джанабетска от “Книговище” . Първо обаче фокусът на разговора попадна върху днешната дата - 9 май. “Да не гледаме на Европа само като на комфорт. Аз изпитвам голямо удоволствие от това да разбираш и да разсъждаваш и смятам, че когато..
Това лято педстои шестото издание на Sofia Summer Fest. Ради Георгиев и Борко Чучков гостуваха в предаването “Добър вечер, София“ , за да разкажат за предстоящото шесто изданиe на Sofia Summer Fest, което започва на 4 юли 2025 година, с двудневен музикален маратон. То ще бъде открито отново от певеца Васил Найденов, а на втория ден от..