Обновяването на сградния фонд у нас продължава, макар и с бавни темпове. Процесът е във фаза, когато от 100% финансиране по програми, се преминава към самоучастие (съфинансиране) от страна на собствениците.
В момента тече процедура по приемане на проекти.
Самоучастието е с 20% от стойността на обновяващите дейности, но грантът продължава да е изключително атрактивен – 80%. Такова доплащане няма никъде по света, коментира пред БНР-Радио София д-р Драгомир Цанев, изпълнителен директор на „ЕнЕфект“.
По думите му, това не се прави за никоя друга частна собственост и много от хората станаха немарливи по отношение на поддръжката. Тази безотговорност трудно ще се преодолее, но си заслужава усилията.
„Цените на енергията никога няма да станат толкова ниски, че да ни е безразлично колко плащаме, особено след 2026 г., когато енергийният пазар ще се либерализира“, подчерта още експертът. Той посочи общини първенци по обновяването. 75 на сто от апликациите са дошли от 8 активни райони на България.
За съжаление активността в София досега не беше достатъчна. Общинските администрации могат да бъдат двигател и обновяването да бъде по-масово.
А ползите от сградното обновяване са толкова много и безспорни, че няма никаква аргументация срещу него, твърди Цанев. И посочи, че при качествено и цялостно обновяване на сградата, сметките ще се намалят с 50-60%.
Специалистът подчерта важността обследването на сградата да се направи както трябва, защото на базата на него ще се преценява и действа по-нататък.
„Когато жилището е в обновена сграда, цената му се вдига до 10%, а в градове като Бургас, където има много такива сгради, вие не можете да продадете имота си, ако той не е обновен. Да не говорим за доверието на банките за кредити“, допълни още Цанев.
С него разговаря Божидар Янев.
За четвърта поредна година в днешния ден се провежда Национален ден на обновяването. Конференцията се организира от името на сдружение „Да обновим България“ (Renovate Bulgaria), национален партньор на европейската кампания „Renovate Europe”, чиято основна цел е намаляване на потреблението на енергия на сградния фонд в Европейския съюз с 80% до 2050 г., чрез подкрепа за законодателни промени и стимулиране на амбициозни национални програми за обновяване.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..