Инициативата "Будител на годината" ще отбележи своето десето издание на 1 ноември 2023 г.
Кампанията е създадена през 2014 г. от радиожурналистката Ива Дойчинова, която беше и директор на Радио София.
Тя е убедена, че всяко време има своите будители и мисията на обществото ни е да ги вижда, подкрепя и да им благодари.
„Когато започнах преди 10 години, си задавах въпроса Дали ще се разпознае думата „будител“ в днешно време. И по-скоро бях склонна да отговоря с Не“, разказа Дойчинова в студиото на БНР-Радио София.
И отчете: Десетилетие по-късно кампанията стана не само обществено разпознаваема, но и марка.
„Исках да накарам медиите да разказват за хората и каузите, които променят, които осветяват, но някак не намират място в дневния ред на новините. Горда съм, че БНР прие и продължава вече шеста година тази кауза. Това е функцията на обществената медия и на журналистите – да показваме хората и каузите, които оставят устойчиви отпечатъци във времето.“
Номинациите за Будител на изминалото десетилетие са:
1. Проф. Минко Балкански – френският учен от български произход милеещ за образованието
2. Георги Господинов – вдъхновяващото перо на българската литература
3. Иво Иванов – талантът да си проницателен разказвач на живота
4. Никола Рахнев – мечтата за милион засадени дървета в България
5. Евгения Пеева-Кирова и Траян Траянов, които са "Заедно в час" за ученици и учители
6. Стефан Командарев – режисьорът, който завършва медицина и лекува с кино
7. Лазар Радков – капачките, които гарантират здравето на нашите деца
8. Дарин Маджаров – младежът, който като се учи – учи и децата ни
9. Стефан и Максим Иванови – 105 дни на вода, 4444 морски мили в Атлантика
10. Алек Алексиев – актьорът, който първо действа, после говори
Вложете вярата си в платната на тези хора - чувствителни и граждански активни, покажете, че ги виждате и оценявате това, което правят, призова Дойчинова.
Членове на журито и тази година са: проф. Огнян Герджиков, д-р Румен Манов, Светослав Иванов, Даниел Ненчев, Елеонора Гаджева, Добрина Чешмеджиева и Ива Дойчинова.
Церемонията "Будител на десетилетието" ще бъде излъчвана на 1 ноември от 19 ч. по дигиталните канали на БНР и партньори, а от 23:30 ч. - да се гледа по btv.
Чуйте разговора на Даниел Ненчев.
Ива Дойчинова и Даниел Ненчев - двама от журито в обичаното радиостудио
130 многофамилни жилищни сгради ще бъдат санирани в Столичната община със средства от Плана за възстановяване и устойчивост . 40 от сградите ще се обновят по Етап 1 на Плана до края на месец юни 2026 г., а останалите са по втория етап. Това обяви заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Дора Янкова на днешна работна среща..
Община Горна Малина инвестира в изграждането на велоалеи и екопътеки след засилен туристически интерес. "Продължават усилията ни да бъдем "Зелена община", да се развиваме като зелен оазис, с развитие на туризма, екологично чиста среда и съхранение на природата – отбеляза пред БНР-Радио София кметът на Горна Малина Ангел Жиланов . – В тази..
За осма поредна година Община Костинброд подкрепя финансово двойки с репродуктивни проблеми, които живеят на територията на общината. "Всеки живот си заслужава усилията – изтъкна пред БНР-Радио София зам.-кмета на общината Александър Ненов . – До момента сме подкрепили 13 двойки. През тази година очакваме още едно инвитро бебе. Струва си..
България е на трето място по дълголетие и добро здравословно състояние сред 30 европейски държави . Данни на Евростат за 2023 г. показват, че у нас хората живеят средно 68.6 години в добро здраве. Преди нас са само Малта и Италия. Българските жени се нареждат дори по-високо в тази класация – на второ място. Те живеят средно 71..
" Реките на София“ е събитие, което се организира вече няколко години в София. От 2020 година насам, дългосрочната инициатива цели да преобрази връзката на градовете с техните реки. Всичко започва със събирането на “Колектив“, който обединява граждани, експерти и институции в различни инициативи, които имат за цел да подобрят средата в..
Ефектът на еврото няма да бъде моментален върху пазара на имоти. ако се случи нещо, то то ще бъде плавно. “Според мен, България е една развиваща се държава и развитието на цените ще бъде както навсякъде по света. Спрямо инфлацията, цените ще се покачват, но много бавно. Дори след Ковид имаше много по-брутално покачване на цените. Моите очаквания..
Сивите контейнери за отпадъци в цяла София ще бъдат заменени с нови, които ще са постоянно затворени и ще се отварят с педал. Контролът на сметопочистващите фирми ще бъде по-строг, а чистотата в града ще се подобри сериозно. Това ще стане, след като се подпишат новите договори за сметосъбирането. Обществената поръчка на кмета Терзиев събра..