Всеки може да номинира, както хора, така и регистрирани в България организации. Те трябва да са се отличили с конкретна правозащитна дейност, в периода от ноември на предходната до ноември на настоящата година. Постъпката или практиката трябва да е прецедент в правозащитната сфера, да вдъхновява към действие, да има значителен потенциал за обединяване и развитие на обществото, да се отличава с гражданска доблест, както и да е новаторска и оригинална.
Тази годината темата е "Правата на жените и защитата от домашно насилие". Не се са изключени номинации и в други насоки, каза пред Радио София Марио Гаврилов - директор комуникации в БХК.
„Последната година имахме ужасяващи случаи в България и смятаме, че това е изключително важен обществен проблем, който би следвало да се адресира. Една много сериозна част от нашите сънародници, чисто исторически, притежават манталитета, че е нормално да понашляпаш детето си, че е нормално да понашляпаш жена си и това са неща, които ние би следвало като общество да осъзнаем и да намерим решенията, защото това не е цивилизованият подход, в едно съвременно общество, в 21 век “, добави Гаврилов.
Номинациите за годишните правозащитни награди се набират до 15 ноември 2023 г. Големият победител ще бъде определен от независимо жури.
Наградите ще бъдат връчени на 12 декември по повод Международния ден на правата на човека, който се отбелязва на 10 декември, каза Марио Гаврилов.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..