Днес в поредицата Историята оживява разказваме за прекрасната зала България. Концертна зала, която в своите 8 величествени декади посреща знаменити музиканти, диригенти и творци на музикалното изкуство.
Това е зала с впечатляваща акустика, традиции с високо качество, зададени от Софийската филхармония и нейните високи гости. И най-вече Зала България и до днес възпитава поколения на изтънчени емоции и познания на класическото музикално наследство.
Кремена Николова – Флор, експерт реклама и връзки с обществеността към Софийска Филхармония, разказва за пореден път историята, невидимите нишки и причините зала България да бъде толкова обичана:
„Освен, че е една от най-добрите в акустично отношение зали в Европа, залата е и първата обществена сграда у нас със собствена климатична инсталация. Залата е построена в 1937 в стила на немския модернизъм, с много строги форми и без излишни детайли.
Входът от „Аксаков“ е бил „вход за простолюдието“. Тя е част от комплекса Хотел „България“, има специален вход, който я е свързвал с кафето, а от изхода . се е отивало направо в ресторанта. Хотелът е трябвало да издържа залата, продуцирането на солисти, диригенти.
Открита е със специално написано произведение от Панчо Владигеров, имало е и органово произведение. Свирили са най-добрите музиканти в Европа.
На 4 май 1944 бомба разрушава сцената с органа и двата рояла „Стейнуей“, но само за 3-4 години е възстановена, органът е възстановен в 1974-5, малко по-малък е от оригиналния.
Оригинално са били 1400 места, сега са почти 1200. Акустичното сърце, най-доброто място за слушане, може да се постави в центъра, около 8-10 ред. От най-първите две ложи, вдясно е била царската.
Залата е била най-престижната за музикалното изкуство. До 1944 е могло да се влиза само със смокинг, дълга рокля – идвало се е с цялото уважение и внимание. Не са правени никакви изключения от дрескода. Царският симфоничен оркестър е научил хората да идват навреме. Диригентът Саша Попов просто е заключвал вратите в 19 ч. и изобщо не го е интересувало кой какъв е и доста време този етикет се е спазвал.
В залата постоянно се репетира, графиците са много стриктни. Всички гости солисти и диригенти са очаровани. Залата има нужда от малко повече любов и внимание. Абсолютно престъпление е поне веднъж да не си отишъл в залата и да си слушал класически концерт."Правителството одобри 795 678 лв. за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда. Средства ще получат 147 училища, в които се обучават 2449 осмокласници. По..
Темите в коментарното предаване на БНР-Радио София в средата на седмицата бяха: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията. 9-и неуспешен опит за избор на председател на НС . "Ситуацията е ненормална." Как протестите променят демокрацията. Криза на демокрацията, новият преход,..
Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от сдружение "BG Бъди активен" . Организацията за 10-а година беше инициатор на кампанията "Ден на..
В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова , е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България,..
През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..
Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..
Екипът на предаването „Добър вечер, София“ беше завладян от Коледния дух, защото в откритото мобилно студио на Радио София посрещна своите многобройни гости именно на територията на Sofia Christmas Fest . Първа се включи Михаела Пехливанова , която освен, че отправи любезна покана да посетим коледното чудо наречено Sofia Christmas Fest..