Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята оживява - Зала България

Снимка: Cantus Firmus

Днес в поредицата Историята оживява разказваме за прекрасната зала България. Концертна зала, която в своите 8 величествени декади посреща знаменити музиканти, диригенти и творци на музикалното изкуство.

Това е зала с впечатляваща акустика, традиции с високо качество, зададени от Софийската филхармония и нейните високи гости. И най-вече Зала България и до днес възпитава поколения на изтънчени емоции и познания на класическото музикално наследство.

Кремена Николова – Флор, експерт реклама и връзки с обществеността към Софийска Филхармония, разказва за пореден път историята, невидимите нишки и причините зала България да бъде толкова обичана:

„Освен, че е една от най-добрите в акустично отношение зали в Европа, залата е и първата обществена сграда у нас със собствена климатична инсталация. Залата е построена в 1937 в стила на немския модернизъм, с много строги форми и без излишни детайли.

Входът от „Аксаков“ е бил „вход за простолюдието“. Тя е част от комплекса Хотел „България“, има специален вход, който я е свързвал с кафето, а от изхода . се е отивало направо в ресторанта. Хотелът е трябвало да издържа залата, продуцирането на солисти, диригенти.

Открита е със специално написано произведение от Панчо Владигеров, имало е и органово произведение. Свирили са най-добрите музиканти в Европа.

На 4 май 1944 бомба разрушава сцената с органа и двата рояла „Стейнуей“, но само за 3-4 години е възстановена, органът е възстановен в 1974-5, малко по-малък е от оригиналния.

Оригинално са били 1400 места, сега са почти 1200. Акустичното сърце, най-доброто място за слушане, може да се постави в центъра, около 8-10 ред. От най-първите две ложи, вдясно е била царската.

Залата е била най-престижната за музикалното изкуство. До 1944 е могло да се влиза само със смокинг, дълга рокля – идвало се е с цялото уважение и внимание. Не са правени никакви изключения от дрескода. Царският симфоничен оркестър е научил хората да идват навреме. Диригентът Саша Попов просто е заключвал вратите в 19 ч. и изобщо не го е интересувало кой какъв е и доста време този етикет се е спазвал.

В залата постоянно се репетира, графиците са много стриктни. Всички гости солисти и диригенти са очаровани. Залата има нужда от малко повече любов и внимание. Абсолютно престъпление е поне веднъж да не си отишъл в залата и да си слушал класически концерт."
По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25

Отново "Лятно кино под звездите" ще радва столичани в парк "Възраждане"

Лятно кино под звездите се провежда за поредна година в столичния парк "Възраждане". Инициативата стартира емоционално снощи с хитовата лента "Гунди: Легенда за любовта", съобщават от районната администрация. Филмът, който проследява живота на един от най-обичаните български спортисти – Георги Аспарухов – Гунди, развълнува публиката и предизвика..

публикувано на 23.07.25 в 12:04