Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Достъпна ли е онлайн средата за незрящите хора?

Снимка: Horizonti.Podcast

Михаил Недков е създател на подкаст поредицата „Хоризонти“, посветена на живота на незрящите хора и достъпността им до онлайн средата.

Ден след проведените избори в разговора стана дума как гласуват незрящите хора.

„Ако незрящият човек трябва да може да комуникира с машина, то това означава, че тя трябва да е достъпна, трябва да може да „говори“ и да дава пълна обратна връзка за това, което правим на екрана, трябва да има възможност всичко това да се случва на слушалки, за да не стига говорът до всички останали“, поясни той.

Много често достъпност в онлайн средата съществува, но тя не е достатъчна, 100% достъпни сайтове в световен мащаб почти няма, защото това означава, човек да може да прави абсолютно всичко на един сайт.

„Незрящите хора не използват мишка и екран, те правят всичко през клавиатурата, за тях сайта е в линеен вид – един безкрайно дълъг ред от информация“, уточни той.

Той изтъкна, че понякога самите сайтове са недостъпни, ако съдържат бутони, които нямат имена. Програмата, която дава достъп на незрящите до компютър или телефон, има нужда да разбере какъв е следващия обект, към който се премества и трябва да разчете, „за да ми го каже, защото аз непрекъснато получавам обратна връзка с много информация от компютъра“, подчерта Михаил Недков.

„Вярвам, че онлайн средата за нас е недостъпна не защото някой я е направил лошо, а защото хората не знаят - когато са правили сайта изобщо не са се сетили, че съществуват незрящи хора, които евентуално биха искали да го ползват“, поясни той.

За да бъде направено достъпно едно нещо, е добре някой незрящ да го тества и даде обратна връзка - дали работи, или не, каза още Недков.

„Ние бихме се радвали дори на една средна достъпност, тоест, основните неща в един сайт да могат да се проверят – да може да се види новина, да може човек да си направи регистрация, да избере нещо от менюто му, ако се налага, категоричен бе той.

Повече за епизодите на подкаст поредицата „Хоризонти и какви истории разказва тя чуйте в разговора.
С Михаил Недков разговаря Елена Пъневска.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55
Стефан Караманов (вляво) и Благой Иванов

Винаги ще има нещо "отвъд"

Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..

публикувано на 05.04.25 в 11:39
Емануела Иванова

Няма готови решения, те идват от самата общност

BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..

публикувано на 05.04.25 в 10:59

Когато учените се изявяват и като актьори

Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София.  Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти.  Гостуват ни  Димитър Узунов – артистичен директор и  д-р Владимир Божилов – научен..

публикувано на 05.04.25 в 10:00

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

обновено на 04.04.25 в 19:26