Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Достъпна ли е онлайн средата за незрящите хора?

Снимка: Horizonti.Podcast

Михаил Недков е създател на подкаст поредицата „Хоризонти“, посветена на живота на незрящите хора и достъпността им до онлайн средата.

Ден след проведените избори в разговора стана дума как гласуват незрящите хора.

„Ако незрящият човек трябва да може да комуникира с машина, то това означава, че тя трябва да е достъпна, трябва да може да „говори“ и да дава пълна обратна връзка за това, което правим на екрана, трябва да има възможност всичко това да се случва на слушалки, за да не стига говорът до всички останали“, поясни той.

Много често достъпност в онлайн средата съществува, но тя не е достатъчна, 100% достъпни сайтове в световен мащаб почти няма, защото това означава, човек да може да прави абсолютно всичко на един сайт.

„Незрящите хора не използват мишка и екран, те правят всичко през клавиатурата, за тях сайта е в линеен вид – един безкрайно дълъг ред от информация“, уточни той.

Той изтъкна, че понякога самите сайтове са недостъпни, ако съдържат бутони, които нямат имена. Програмата, която дава достъп на незрящите до компютър или телефон, има нужда да разбере какъв е следващия обект, към който се премества и трябва да разчете, „за да ми го каже, защото аз непрекъснато получавам обратна връзка с много информация от компютъра“, подчерта Михаил Недков.

„Вярвам, че онлайн средата за нас е недостъпна не защото някой я е направил лошо, а защото хората не знаят - когато са правили сайта изобщо не са се сетили, че съществуват незрящи хора, които евентуално биха искали да го ползват“, поясни той.

За да бъде направено достъпно едно нещо, е добре някой незрящ да го тества и даде обратна връзка - дали работи, или не, каза още Недков.

„Ние бихме се радвали дори на една средна достъпност, тоест, основните неща в един сайт да могат да се проверят – да може да се види новина, да може човек да си направи регистрация, да избере нещо от менюто му, ако се налага, категоричен бе той.

Повече за епизодите на подкаст поредицата „Хоризонти и какви истории разказва тя чуйте в разговора.
С Михаил Недков разговаря Елена Пъневска.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всяка година успяваме да докараме нови почитатели

Мариана Карпатова представя поредния шести фестивал " Неотъпкана пътека " и детския лагер преди него: "Свързана съм с фестивала от самото начало. Израснала съм там. От 2018 съм част от инициативната група, до Лора Чекоратова. Районът ни е толкова прекрасен, всички колеги, част от фестивала, са влюбени в Ковачевица и Гоце Делчев. Мястото никога не..

публикувано на 16.06.24 в 11:52
Николай Ламбрев-Михайловски

Пиша, защото мълча

Театралът Николай Ламбрев-Михайловски за четвъртата си книга "Безсънни треви": "Видях се в 4 огледала след анализа на първата ми книга от Михаил Неделчев. Митко Новков представи сега втората. Вяра, надежда, благодарност, надежда, обичана, мечта, сънища, деца, смърт. Пиша, защото мълча. Това са едни по-дълги или по-къси стихотворения. Започнах с..

публикувано на 16.06.24 в 11:12

Общуването с Джейкъб Колиър е страшно лесно

"Мистерията на българските гласове" с Джейкъб Колиър в НДК на 11 юли от 20 ч. - подробности от Бояна Бункова: "Това бе дълъг процес. Беше изразил желание за колаборация още в 2019. В началото на 2020 му писах и получих веднага отговор. Идеята започна от съвместни записи, но те ще са в деня след концерта. На самия концерт ще има и нови произведения на..

публикувано на 16.06.24 в 10:25

Историята оживява - професор Иван Дуйчев

Мъдрите хора казват “Познаването на историята е ключът към доброто бъдеще за един народ.”  А когато говорим за българската история през вековете, има една личност, която излъчва светлина в тъмата и ни дава самочувствие. Тази личност е професор Иван Дуйчев.  За неговите живот и работа ще ни сподели друг дългогодишен учен, филолог, експерт в..

обновено на 16.06.24 в 09:10
 Марин Лесев

Софийски разкази - Българските кулинарни традиции

Марин Лесев е днешният ни гост. Кое е традиционна кухня и защо се среща и скандинавска кухня в българските кулинарни книги, които той колекционира? Колко са видовете мусака? Чуйте го: "Колекцията ми на печатни издания на кулинарна тема е по-голяма от тази в Рекордите на Гинес. Най-старата на български е с 90% преводна литература. Кулинарите ни са..

публикувано на 15.06.24 в 15:00
Теодор Траянов

Адресите на любовта - Теодор Траянов

Поетът Теодор Траянов е обожествяван от любимата си Поетът-символист Теодор Траянов „живял в грях“ 14 години с актрисата и поетеса Дора Дюстабанова. От мига на тяхното запознанство, тя е убедена, че е създадена да обича и да служи на големия талант. Тяхната връзка била любима клюкарска дъвка на столичния бомонд, понеже литераторът бил женен и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00

Какво е безценното за всеки

The Sofianer се завръща! Отново търсим най-впечатляващите творби, които описват София. Този път темата ни е: Какво е безценно за теб в София – интервю с Бистра Иванова от Мулти-Култи: "Получаваме вече първите творби на артистите. Познаваме легендарните корици на Ню Йоркър, станали част от публичния живот. Има течение на световни градове, които..

публикувано на 15.06.24 в 11:30