Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Има ръст на децата с положителни тестове за Covid-19"

Д-р Веселина Колева: Очаква се епидемия от грип, респираторни вируси и Covid-19

Началник на клинична лаборатория и завеждащ дирекция на НЗОК са гости в този епизод на подкаста на БНР "В центъра на системата" по темата какви видове тестове можем да си направим за вирусите тази зима

3
Д-р Веселина Колева, началник Клинична лаборатория в болница "Токуда"
Снимка: Гергана Хрисчева

Има ли нови видове тестове за Covid-19 и кои от тях се заплащат от НЗОК е темата в този епизод на подкаста на БНР "В центъра на системата".

Какъв е сега редът, за да се тестваш по желание за Covid-19?

Има ли тестове, които могат да дадат фалшиво положителен, или фалшиво отрицателен резултат?

Има ли ръст на положителните за Covid-19 тестове при децата?

Има ли ръст при изследването на витамин Д в момента?

С едно изследване за колко вида респираторни и вирусни инфекции можеш да се тестваш?

Досегашните тестове отчитат ли новите мутации на Covid-19?

Заради растящия брой регистрирани хора с Covid-19 посвещаваме отново епизод след края на подкаста на БНР - COVID ваксините на новия коронавирус и в подкаста на БНР "В центъра на системата"

Слушайте епизода тук: 

Гости в епизода са:

🔬Д-р Веселина Колева - началник Клинична лаборатория в болница "Токуда"

🔬Д-р Страшимир Генев - завеждащ дирекция „Методология на медицински и дентални дейности“ в НЗОК


От разговора ще научите:

🔬Има ли нова организация за тестване за Covid - 19

🔬Кога НЗОК заплаща PSR или антигенни тестове с направление или тест за антитела

🔬Има ли нови дейности по линия на НРД 2023- 2025 за лечение на Covid - 19

🔬Има ли тестове, които могат да дадат фалшиво положителен или фалшиво отрицателен резултат и кои преобладават

🔬Може би тестът да не отчете нито положителен, нито отрицателен резултат?

🔬Преобладават ли положителни за Covid - 19 тестове при децата

🔬Тестват ли се хората за титъра на антитела в момента и колко време се задържат повишени

🔬Какво ни показа три години пандемия по отношение на клетъчния имунитет

🔬Тестват ли се хората за клетъчен имунитет

🔬Защо толкова много хора се тестват за нивата на витамин Д в организма си

🔬Тестовете за коронавирус дали са обхващат и най-новите мутации на Covid - 19

🔬Как с един тест можеш да се отчетат 6 вида вируси в момента

🔬Новите ваксини са ъпдейтнати за новите варианти на Covid - 19

🔬Комбивация от какви вируси ни очакват през настоящата зима

🔬Трябва ли да носим маски


"Видовете тестове, които ползвахме при предишните варианти на Covid - 19 използваме и за сегашните мутации на коронавируса, но знаем много повече за тяхната чувствителност, знаем кои са добрите и кои са по-лошите, като много от фирмите подобриха качеството на тестовете си - било то като имунологично тестове, било то като антигенни или за вирусен товар. Това, което се доказа след пандемията обаче е, че високият титър на антитела не дава по-висока имунна защита на организма срещу Covid - 19.

Официално няма нов регламент, в случаите, в които човек иска да се тества дали е заразен, но вече това не се прави както беше по време на пандемията. Поне в болница Токуда хората не се редят на опашка пред лабораторията, където има различен поток от болни, малки деца, бременни.

Сега, за да се тестваш за Covid - 19 чрез PSR тест или антигенен, това става през кабинета на УНГ специалист или чрез неотложно звено. Там се извършва консултацията и вземането на пробата, ако е по желание на човек, се заплаща от пациента.

По линия на НЗОК регламентът остава същият - ако общопрактикуващият лекар прецени, че пациентът трябва да бъде тестван, той може да му отпусне направление за лаборатория за антигенен тест, за високоспециализирано изследване чрез PCR тест пациентът трябва да има направление от специалист в доболничната помощ, а също по преценка на лекар специалист касата заплаща и изследване на титър на антитела срещу Covid-19, това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Веселина Колева - началник Клинична лаборатория в болница "Токуда". 

Д-р Страшимир Генев - завеждащ дирекция „Методология на медицински и дентални дейности“ в НЗОК
За подкаста това потвърди и д-р Страшимир Генев - завеждащ дирекция "Методология на медицински и дентални дейности" в НЗОК.

"Изследването за Covid - 19 влиза в клиничната пътека, когато пациентът е хоспитализиран и има симптомите, така беше договорено и е задължително болницата да направи тестването

Иначе общопрактитуващият лекар е длъжен да издаде направление за тест, но само ако той прецени, че пациентът има такива симптоми. Това важи и за двата вида тестове.

В новия Национален рамков договор няма нови дейности в лечението на Covid - 19. Важното е хората да си поставят ваксини срещу Covid - 19 и аз мисля, че има създадена много добра организация за това, посочи д-р Страшимир Генев от НЗОК.

Клинична лаборатория
Д-р Веселина Колева съобщи още, че в момента при изследване за Covid-19 децата дават най-често положителен резултат.

По думите й се отчита засилен интерес към изследванията за измерване на титъра на антителата, както и на нивата на витамин Д в организма. 

"Тази зима инфекционистите в нашата болница очакват епидемия от респираторния синцитиален вирус, грип тип А и тип Б, Covid-19. Добрата новина е, че разполагаме с мултиплексен тест за измерване на 6 инфекции едновременно, каза още д-р Колева.

Д-р Веселина Колева е завършила медицина в МУ-София през 1995 г. Специалност „Клинична лаборатория” придобива през 2002 г. отново в МУ- София. Специализирала е в Гьотинген и Щутгард, Германия последователно през 1998 и 2005 г. Преминала е програмата за обмен на опит в болниците на Токушукай в Япония. След дипломирането си д-р В. Колева започва работа в клиниката по "Метаболитни заболявания" в УМБАЛ „Царица Йоанна”. През декември 1996 г. започва работа като научен сътрудник в "Клинична лаборатория" в Национален Онкологичен Център, където трупа професионален опит в продължение на 8 години. От 2004 до 2006 година е част от екипа на "Клинична лаборатория" в УБ "Лозенец". В болница Токуда е от откриването й. Има богат опит в организацията и провеждането на клинични изпитвания.

Очаквам вашите сигнали, коментари и предложения на имейл: gergana.hrischeva@bnr.bg

Всички епизоди на подкаста ще намерите:

Apple Podcasts през iTunes

Viber

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Швейцарските "апостоли на спорта" не са забравени в България

Национална спортна академия "Васил Левски" и Посолството на Конфедерация Швейцария съвместно провеждат конференция „Делото на швейцарските учители – послание и предизвикателство към бъдещите поколения“. Тя е посветена на Деня на българския спорт и 130-ата годишнина от пристигането на швейцарските учители, които полагат основите на..

публикувано на 17.05.24 в 16:37
Двамата президенти вече са дебатирали като кандидати

Два договорени дебата между Тръмп и Байдън, Вашингтон - с военна помощ за Израел за 1 млрд. щ.д.

В делото срещу бившия президент Доналд Тръмп за даване на пари за купуване на мълчания тази седмица бе разпитан ключовият свидетел за прокуратурата – бившият адвокат на Тръмп Майкъл Коен. Именно Коен се сочи като посредника между президента и получавалите пари за мълчание. В съда в Манхатън адвокатът говори за отношенията си с Тръмп, но..

публикувано на 17.05.24 в 15:54

"Денят на пчелите" ще се проведе за четвърта поредна година

На 18.05.2024 г. от 10:00 до 18:00 ч. за четвърта поредна година ще се състои любимия на всички еднодневен фестивал "Денят на пчелите". Локацията е "Голямата слънчева поляна" в Южния парк в София от страната на бул. Гоце Делчев, до Детската площадка. Събитието се организира от "Истински мед" по случай Международния ден на пчелите и има за цел да..

публикувано на 17.05.24 в 15:18

"Игрите на срама" - четене на нова асоциална поезия ще се проведе тази събота

Александър Арнаудов - главен редактор на онлайн списанието "Нова асоциална поезия" разказва за поредния 48 брой на изданието, който ще бъде посветен на риалити форматите и тяхното отражение върху обществото . Традиционно броят ще бъде представен с театрален пърформанс от трупата "Еделвайс" и с творбите на някои млади или утвърдени..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

Сценичното изкуство в помощ на опазването на околната среда

На 21 май 2024 г. (вторник), от 18 часа, в Регионален център за съвременни изкуства "Топлоцентрала" – София ще бъде представен иновативният подход за устойчиво развитие в културния сектор "Театър на колела", разработен от екипа на италианската компания Mulino ad Arte. Екипът на Фондация за предприемачество, култура и образование (ФПКО) отправя..

публикувано на 17.05.24 в 14:38

Иглика Иванова: Медийната грамотност е движеща се мишена

Коалиция за медийна грамотност от години организира различни инициативи, насочени към младите хора. Коалицията обединява организации в областта на журналистиката, образованието и гражданското участие, академични представители и експерти по медийна грамотност. Медийната грамотност е движеща се мишена, коментира пред Радио София Иглика Иванова..

публикувано на 17.05.24 в 13:07

Според доклад "сайтове-гъби" захранват пропагандата към Европа

"Местните проевропейски политически партии, медии, граждански организации са дирижирани отвън марионетки, по-рядко заблудени, по-често купени и продажни." Тази теза е сред основните в пропагандата срещу Европейския съюз (ЕС) и неговите институции, осъществявана от стотици "сайтове-гъби", формиращи т.нар. "Машината" за дезинформация. Това е..

публикувано на 17.05.24 в 12:38