Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наградите "Сайт на годината" се връчват за шести път

Снимка: Радио София

На 2 ноември 2023 г. за шеста поредна година ще бъдат връчени наградите "Сайт на годината". Конкурсът ще отличи най-добрите създатели на сайтове, съдържанието в тях и неговата ефективност, като надпреварата е разделена на 14 категории. Основният авторитет на Конкурса се дължи на силното професионално жури, което ежегодно работи върху категориите, критериите за оценка, оценява всички участници и оставя обратна връзка за тях с оглед повишаване качеството им. Подробности разказаха Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб" и продуктовият дизайнер Калоян Петров.

По думите на Томс всяка година категориите са продиктувани от развитието на пазара. Освен традиционните категории тази година има и категория за мобилно приложение, такава за онлайн игри, както и категорията "Подкаст", в която гласува само публиката. Критериите са разделени в три основни групи - "Маркетинг", "Програмиране" и "Дизайн".

"Тази година доста сериозен фокус е доколко сайтовете, които гледаме подхождат креативно и творчески към темата, или съответно категорията, в която са. Тоест, не искаме да стимулираме тези, които правят неща по шаблон, които изглеждат съвсем стандартно, така изглежда един електронен магазин и не искаме да излезем от рамките му, ами стимулираме тези, които се опитват да вкарат малко новаторство", отбеляза Петров.

Той допълни, че в една среда, в която непрекъснато сме заливани от информация е изключително важно някой да може да изпъкне с нещо ново. Но понякога така наречените "нови тенденции" са всъщност позабравени стари. Освен новаторството се обръща внимание и на това, доколко лесен и интуитивен е един сайт, дали в него има грешки, както и доколко той е достъпен. По думите на Петров след като преди години е била вкарана българската кирилица, резултатът е, че вече почти на всеки наш сайт се използва българска форма на кирилицата.

"Аз като дизайнер твърдя, че тя изглежда доста по-красиво, тъй като изглежда малко по-близко до ръкописната форма на азбуката. Втората основна причина е, че тя е доста по-функционална. Бидейки малко по-извита и по-ръкописна е по-лесна за четене и много по-бърза за сканиране", сподели Петров.  

Относно европейските регулации за достъпност на сайтовете от възрастни и незрящи хора, Томс отбеляза, че в последните години навлизат и нови регулации.

"За жалост както всичко у нас, сайтовете на институциите не винаги са достъпни, точно както и самите сгради на институциите. Ужким има рампа, но тя е добре опакована. Има я, но не е годна за ползване лесно, има тоалетна за инвалиди, но пък тя е заключена. Така горе-долу е и при сайтовете. Все повече това се променя и става стандарт. Надяваме се с това, че е сложено като бонусна точка при нас, допълнителна бонусна оценка да можем да стимулираме още сайтове не само, които участват в конкурса, но създатели на сайтове, които следят тенденциите и следят конкурса отблизо да изискват и да съветват възложителите", посочи тя.  

По думите на Петров сайтовете стават все повече интерактивни с много анимации, които след една определена степен натоварват потребителя.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Следобед в София - митинг в подкрепа на промените в Семейния кодекс

На площад "Независимост" в София от 16 часа ще се проведе митинг в подкрепа на промените в Семейния кодекс, които ще дадат равен старт при раздяла на родителите. Основни теми са:  "За!" споделеното родителство, гарантирано бъдеще на децата в България с двамата им родители и  "Против" симулираното домашно насилие като „бухалка“ за отчуждаване на деца..

публикувано на 30.04.25 в 08:07

Отново пролетен ден със слънце

След дни на захлаждане и облаци, днес ще е предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 20° и 25°, по Черноморието – около 14°, в София - около 20° . По Черноморието ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток...

публикувано на 30.04.25 в 07:15

"Форум", 29.04.25: Особености в българския политически наратив

Гости тази седмица в предаването "Форум" са Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction” и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница „Топка е“, които заедно с водещия Лъчезар Христов обсъдиха следните теми: Обществени нагласи около стоте дни на кабинета; Гласуват ли българите и има ли за..

публикувано на 29.04.25 в 18:15

Певицата Венелина Бонева в сбъднати мечти и удовлетворение

В предаването “Добър вечер, София“ гостува певицата и вокален педагог Венелина Бонева, с която разговаряхме за следването и в Музикалната академия, за настоящите и бъдещи соло и групови музикални проекти.  В момента тя е част от групата “The Blues Bakers” . “Освен с талант, всичко е свързано и с работа. От близо три години преподавам на..

публикувано на 29.04.25 в 17:37

Благотворителен турнир в помощ на "невидимите деца”

Благотворителен турнир “Футбол за невидимите деца” набира средства за спортно-социалната програма на фондация „Конкордия - България“. Турнирът ще се проведе тази година за четвърти път. “Това е нашият благотворителен турнир за отбори от различни компании, които се състезават един срещу друг в името на каузата да подкрепят нашата спортна програма...

публикувано на 29.04.25 в 17:35
Проф. д-р Мария Стаевска

Астмата е една от най-честите хронични възпалителни болести

Тази година Световният ден за борба с астмата ще бъде отбелязан на 6-и май. По този повод водещи специалисти у нас насочват вниманието към грижата за пациентите с тежка астма - прогресиращо, хронично заболяване, което може да бъде животозастрашаващо. Тежестта на заболяването е значителна както за пациентите, чието качество на живот е нарушено, така..

публикувано на 29.04.25 в 16:28

В четири свята ни води Ирена Григорова в първата си художествена творба

След няколко научно-популярни книги Ирена Григорова написа и издаде роман. Определят "Последното предсказание" като българско фентъзи, но ако се съди по отзивите – или жанрът е много харесван, или книгата е написана увлекателно. Ирена Григорова е журналистка и работи в БНТ, но толкова обича книгите – а очевидно не само като..

публикувано на 29.04.25 в 15:55