Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуственият интелект - заплаха или помощ?

Снимка: Радио София

Изкуственият интелект - заплаха или помощ е за човечеството? Подробности по темата разказа Радина Банова от Български център за нестопанско право (БЦНП), която е и от сайта chovek.ai. Тя поясни, че с колегите й са решили да засегнат темата за изкуствения интелект, тъй като е много специфично как неща, които се случват в реалния свят се пренасят и в дигиталния.

Тя отбеляза, че не сме много сигурни за много неща от изкуствения интелект, като например каква информация дава, въз основа на какво, кой му е дал данните, от които събира информация. И допълни:

"Колкото и да е позитивно това, че огромни масиви от данни могат да се обработват много бързо, което би затруднило човек, би имало нужда от изключително много хора, които да правят едно и също, от друга страна когато говорим за изкуствен интелект, говорим за тези специфични неща, които касаят човешкото мислене и въобще способностите само на човек."

Банова поясни, че когато една система е захранена от определен езиков модел, той има своите предразсъдъци в себе си, включително и дискриминация. И ако на изкуствения интелект му се даде възможност да взема решения в определени посоки, то това би било опасно. Относно дезинформацията в интернет тя каза:

"Изкуственият интелект не прави разлика между това, кой е дал информацията, откъде е, какъв е бекграунда. На него са му нужни битове информация, с които когато го захраниш, той я вкарва в "черната кутия", в която вътре са алгоритмите, изчисленията и всичко и най-накрая дава резултат. Идеята е, че колкото по-прецизен си в това, което задаваш като искане, би следвало толкова по-прецизен резултат да излезе накрая."

Банова посъветва хората да проверяват информацията и от други източници. Освен това отбеляза, че AI не е много добър за лицево разпознаване и е възможно например да обърка човек с чисто минало с такъв, който има криминално минало.

"Един от големите рискове, които крие AI е точно централизацията на властта. Голяма тема в Европа също е, националната сигурност да не се превръща в основание за изключване на регулацията на AI, понеже има такива идеи", отбеляза тя. И допълни:

"Ако дадем възможността на една технология да има морал приравнен на този, който едно човешко същество може да има, въз основа на опита, на живота си, на всичко, което му се е случило дотук, въпросът е това справедливо ли е? И какъв краен резултат може да има след 10 години, след 20, след 30, ако ги уравним помежду им, какво може да се случи."

Банова отбеляза, че тъй като сме в началото на този процес използваме AI безкритично, а едно човешко право не може да бъде защитено, ако не го познаваме и не знаем как може да бъде нарушено.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънцето пробива облаците, но за малко

Днес в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време, но въздушната маса в Западна и Централна България ще е неустойчива и още преди обяд ще започне да се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. До края на деня и през нощта срещу четвъртък на много места ще има краткотрайни валежи и гръмотевична дейност, съобщиха от НИМХ. Главно в..

публикувано на 22.05.24 в 07:35

Изкуственият интелект и медицината

Наближава крайният срок за участие в конкурса за студенти по медицина за есе по темата "Ще остави ли изкуствения интелект лекарите без работа?" Това е второто издание на наградите "Александър Дърводелски", а формата на получаване на есетата и оценяването останат същите, съобщават от Център за защита правата в здравеопазването. Паричните награди..

публикувано на 21.05.24 в 17:30
Снимка: UPI/ Archives of Roy Export Co. Ltd. Charlie Chaplin™ © Bubbles Incorporated SA

Концерт-спектакълът "Чаплин пианисимо" за първи път в България

Концертът-спектакълът „Чаплин пианисимо“ за първи път ще бъде представен в България. На 10 юни софийската публика може да види мащабния проект в зала „България“, на 12 юни в Пловдив - Драматичен театър и на 15 юни във Варна във ФК, в рамките на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. Спектакълът е любопитен разказ за живота..

публикувано на 21.05.24 в 16:28

От ЕС обмислят нови ограничения за старите коли

Какъв е в България дялът на пазара за стари автомобили и как ще се отрази това на сектора, джоба и чистотата на въздуха? Любомир Доросиев, зам.-председател на Асоциация на вносителите на автомобили разказа подробности пред Радио София. По думите му българинът е започнал да кара все по-нови автомобили, като статистиката сочи, че от две години..

публикувано на 21.05.24 в 16:08
Национален дворец на културата

Информационен ден по Програма "Европа 2024" на Столичната община

Утре (22 май), в Sofia Lab, ще се проведе вторият Информационен ден по Програма „Европа 2024“ на Столичната община. Експертите ще дават насоки и формуляри за кандидатстване, придружаващи документи и ще разясняват методиката за оценяване. И през тази година, основаната цел е подпомагането и сътрудничеството между гражданите и местната власт...

публикувано на 21.05.24 в 15:09

Вторият концерт от цикъла "Вдъхновение" на Минко Ламбов с премиера на 22 май

На 22 май, от 18.30 ч., в концертната зала на Общински културен институт „Надежда“, ще се състои вторият концерт от цикълa „Вдъхновение“ на Минко Ламбов, заедно със „Симфониета „София“. Минко Ламбов композира концерта, специално за тромпетиста Венцислав Благоев. „Музиката е прекрасна. Аз отдавна свиря със „Симфониета“, с Минко, други..

публикувано на 21.05.24 в 13:42

Спортът и геополитиката през призмата на актуалния олимпийски идеал

Конференция-дискусия на тема " Спорт и геополитика: мит ли е олимпийският идеал за мир и братство? " ще се проведе на 22 май от 12:00 ч., съобщиха организаторите от Френския институт в България, „София 2024 – Световна столица на спорта“ и Националната спортна академия „Васил Левски“. Във време, когато конфликтите се изострят,..

публикувано на 21.05.24 в 13:12